”DAHA ÇOK DEMOKRASİ”NİN SON ÖRNEĞİ-ÜRKÜTÜCÜ, VAHŞİCE

Ana Sayfa » GÜNCEL » ”DAHA ÇOK DEMOKRASİ”NİN SON ÖRNEĞİ-ÜRKÜTÜCÜ, VAHŞİCE

04.05.2018 - 7:58

”DAHA ÇOK DEMOKRASİ”NİN SON ÖRNEĞİ-ÜRKÜTÜCÜ, VAHŞİCE

Yüksel’in ‘Perihan Teyze’si konuştu: Son nefesimize kadar mücadele

1 Mayıs’ta Ankara’da polisin şiddetine uğrayarak yaralanan 75 yaşındaki Perihan Pulat, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Pulat “Yaşıma bakmayalım, 100 yaşımıza kadar yaşayıp mücadeleyi sürdüreceğiz. Son nefese kadar” dedi.

Kızılay Yüksel Caddesi’ndeki 1 Mayıs etkinliğine polis ekiplerinin saldırdığı ana dair video görüntüleri ortaya çıktı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde polisin küçük kalabalığa önce tazyikli su sıktığı görülüyor. Ardından aralarında sivil polislerin de olduğu ekibin, kaçmayan ama sadece caddede dikilen yurttaşları ittiği görülüyor. 75 yaşındaki Perihan Pulat’ın da ayakta durduğu sırada genç bir sivil polis tarafından yere, kafası demir parmaklıklara gelecek şekilde nasıl fırlatıldığı görüntülerden seçiliyor.

Yüksel’deki saldırıya ilişkin dün Ankara Tabip Odası’nda İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası yöneticilerinin de katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi.

‘Ölsek de kalsak da!’

Toplantıda konuşan Pulat, o dehşet anlarını anlattı. Hiçbir uyarı olmaksızın, ‘saçaklı polis’ diye betimlediği bir polisin kendisini yere savurduğunu ve kafasını sert bir şekilde yere çarptığını anlatan Pulat, şunları söyledi: “Ölsek de kalsak da direnerek halkların nasıl barış getirdiklerini, nasıl emeğin iktidarını sağlayacaklarını, emekçilerin ürettiklerini tükettikleri bu dünyaya gideceklerini göreceğiz. Biz çok uzun zamandır bir mücadele veriyoruz, kimse merak etmesin, yaşıma bakmayalım, 100 yaşımıza kadar yaşayıp, güzel günleri göreceğiz. Bütün yoldaşlarımıza, bedenini ortaya koyan yoldaşlarımızla, yüreğimizle, inancımızla ve tüm dünya emekçilerini kucakladığımız için hep beraber evrensel olarak mücadeleyi sürdüreceğiz. Son nefese kadar.”

İHD Yönetim Kurulu üyesi Dr. Nihat Bulut da saldırıda Pulat’ın kafasından ciddi şekilde yaralandığının bilgisini vererek, “Perihan Pulat’ın alnında oluşan belirgin kan toplanması, yüzünün çeşitli bölgelerinde ve her iki göz çevresinde oluşan şişme ve morarmanın şiddetli bir darp sonucu meydana geldiği aşikardır. Diğer yandan Gülnaz Bozkurt’un saçlarının şiddetle çekilmesine bağlı olarak kafa üst kısımda saçlı deride saçların bölgesel kellik oluşacak şekilde köklerinden sökülmüş olduğu tespit edilmiştir. Nazan Bozkurt’un yüz bölgesinde ve sağ gözünde morarma oluşmuştur” bilgisini verdi.

1 Mayıs kutlamalarının ardından dağılmakta olan grubun, hiçbir uyarı yapılmadan, Maltepe katlı otoparkı önünde polis şiddetine maruz kaldığına işaret eden Bulut, “İki kişi darp edilip, yakın mesafeden biber gazı sıkılarak gözaltına alınmış, gözaltı aracı içine de biber gazı sıkılmıştır. Duruma tepki gösteren kişiler de saldırıya uğramış, bir kişi bizzat polis amiri tarafından tokatlanmış ve hırpalanmıştır. Ne kadar zorlaştırılırsa zorlaştırılsın, takipçisi olacağız” dedi.

Suç duyurusunda bulundular

Yüksel’de polis şiddetine maruz kalan Perihan Pulat, Acun Karadağ, Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt, dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Pulat, dilekçesinde, “Kontrol edebileceği eylemi bile isteye işkenceye dönüştüren Güvenlik Şube polisleri, Çevik Kuvvet polisleri, Ankara Valisi ve talimatı verenlerden, özellikle yüzümü tanınmaz hale getiren beni ittiren polisten şikayetçiyim” derken, Acun Karadağ ise, dilekçesinde “Polisler kalbimde pil olduğunu bildikleri halde bu saldırıyı yaptılar. Suyun şiddeti ile ölebilirdim” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: CUMHURİYET GAZETESİ

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :