DEMİRTAŞ: ”BÜTÜN ADAYLAR SIRAYLA BİR HAFTA HAPİSTE YATSIN, DAHA ADİL OLSUN.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » DEMİRTAŞ: ”BÜTÜN ADAYLAR SIRAYLA BİR HAFTA HAPİSTE YATSIN, DAHA ADİL OLSUN.”

10.05.2018 - 7:24

DEMİRTAŞ: ”BÜTÜN ADAYLAR SIRAYLA BİR HAFTA HAPİSTE YATSIN, DAHA ADİL OLSUN.”

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, HDP’li rakibi Selahattin Demirtaş’ın kendisine “Ben buradayım, siz geziyorsunuz. Bütün adaylar sırayla bir hafta hapiste yatsınlar, adil olsun” dediğini aktardı. İnce, Demirtaş’ın moralinin yüksek olduğunu da söyledi.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı dün önce Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş’ı, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti. İnce, 100.000 imza toplayarak 24 Haziran’daki seçimde cumhurbaşkanı adayı olmaya hak kazanan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i de ziyaret edeceğini açıkladı.

Demirtaş ziyareti sonrası Cumhuriyet’ten Aykut Küçükkaya’ya konuşan İnce, ziyaretle ilgili şunları söyledi:

Dedi ki bir önerim var… ‘Diğer adaylara da söylersen sevinirim’ dedi. ‘Nedir’ dedim, ‘ben buradayım, siz geziyorsunuz’ dedi. Bütün adaylar sırayla bir hafta hapiste yatsınlar’ dedi. ‘Benim yerime birer hafta yatsınlar adil olsun’ dedi. Espri yeteneğinden ve moralinden bir şey kaybetmemiş onu gördüm, başarılar diledi. Ben kendisine başarılar diledim, çay içtik, sohbet ettik.

İnce, “Siz ikinci turda muhalefeten kim Erdoğan’ın karşısına çıkarsa o adayı destekleyeceğim dediniz. Siz kalırsanız, Demirtaş’tan öyle bir hava edinebildiniz mi?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Ben birinci turda seçimi kazanacağım, buna inanıyorum. Sayın Karamollaoğlu’na da, sayın Akşener’e de, sayın Demirtaş’a da başarılar diledim. Biraz sonra da Erdoğan’a başarılar dileyeceğim.”

İnce, Cumhuriyet’in “Türk kamuoyu son 24 saatte TAMAM mesajına kilitlendi… ‘Erdoğan telaş içinde’ dediniz. Neyin telaşı?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

Bence hiç telaşa gerek yok. Bizim derdimiz devrisabık yaratmak değil. Bizim derdimiz intikam almak değil. Sayın Erdoğan’ın üç dönemi vardı. Çıraklık dönemi vardı. Kalfalık dönemi vardı. Ustalık dönemi vardı, kendi tabiriyle. Şimdi Sayın Erdoğan gönül huzuruyla emeklilik dönemine geçebilir. Derdimiz bu, emeklilik dönemine geçsin. Metal yorgunluğu değil, metal paslanması o. Metal paslanmış artık. Bu dikiş tutmaz. Burada bir yenileşmeye ihtiyacı var. Türkiye’nin yeni vizyoner bir anlayışa, yeni bir isme, yeni bir bakış açısına, demokrasiye, hukuk devletine özgürlüklere kavuşması lazım. Türkiye’nin burada ekonomisini düzeltecek, eğitimini düzeltecek yeni kadrolara, yeni heyecanlara ihtiyaç var. Umutları tazelemeye ihtiyaç var. Ben sokakta bunu görüyorum. Sayın Erdoğan’ın da Ak Parti’nin de telaş yapmasına gerek yok. Demokrasi böyle bir şeydir. Bir gün gidersiniz, gidince dünyanın sonu gelmez. Az önce de söyledim. Devrisabık yaratmak derdinde değiliz.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :