DEMİRTAŞ: ORTADA CİDDİ BİR SEÇMEN İRADESİ GASBI VAR. İSTANBUL’DAKİ YURTTAŞLARIN BU DEFA HAKLARINI KORUYACAKLARINA İNANIYORUM.

Ana Sayfa » GÜNCEL » DEMİRTAŞ: ORTADA CİDDİ BİR SEÇMEN İRADESİ GASBI VAR. İSTANBUL’DAKİ YURTTAŞLARIN BU DEFA HAKLARINI KORUYACAKLARINA İNANIYORUM.

21.06.2019 - 9:14

DEMİRTAŞ: ORTADA CİDDİ BİR SEÇMEN İRADESİ GASBI VAR. İSTANBUL’DAKİ YURTTAŞLARIN BU DEFA HAKLARINI KORUYACAKLARINA İNANIYORUM.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimi ve gündeme dair diğer konulara ilişkin olarak Yeni Yaşam gazetesinden M. Ferhat Çelik’in sorularını yanıtladı.

T24’te yer alan söyleşinin en dikkat çeken bölümü Demirtaş’ın İstanbul seçimleriyle ilgili açıklaması. Demirtaş HDP’nin tavrını şu cümleyle özetliyor:

‘Gasp edilen iradeye karşı İstanbul’daki yurttaşların bu defa bağırlarına taş basmadan, kendi iradelerini ve haklarını koruyacaklarına inanıyorum.’

İşte o soru ve yanıtı:

 

 

– İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi iptal edildi. Seçim sonucuna, kentte 1 milyon 200 bin oyu olan HDP’nin stratejisi damga vurdu. Sizin de seçim öncesi gazetemiz aracılığıyla verdiğiniz ‘Gerekirse bağrınıza taş basın ve mutlaka sandığa gidip, faşizme hayır anlamına gelecek oyunuzu kullanın’ demeciniz büyük karşılık buldu. Dediğiniz gibi, HDP’nin stratejisi iktidarı salladı. Tekrar seçim için nasıl bir mesajınız var?

YSK’nin hukukla, yasayla bağdaşmayan kararı nedeniyle 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul seçiminde, HDP’nin tavrında herhangi bir değişiklik olmadığı biliniyor zaten. Ben 23 Haziran’da HDP seçmeninin çok daha kararlı bir şekilde, daha yüksek bir katılımla sandığa gideceğini düşünüyorum. Ortada ciddi bir seçmen iradesi gasbı var. Gasp edilen iradeye karşı İstanbul’daki yurttaşların bu defa bağırlarına taş basmadan, kendi iradelerini ve haklarını koruyacaklarına inanıyorum.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :