DEMİRTAŞ’TAN SUÇ DUYURUSU

Ana Sayfa » SICAK HABER » DEMİRTAŞ’TAN SUÇ DUYURUSU

05.06.2018 - 13:59

DEMİRTAŞ’TAN SUÇ DUYURUSU

HDP’nin tutuklu Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AKP’ye yakın kalemlerden Ömer Turan hakkında suç duyurusunda bulundu.

HDP’nin tutuklu Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın avukatları suç duyurusunda bulundu. Avukatlar, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kara bir kampanya başlatıldığını ifade ederken, Demirtaş hakkındaki ifadeleri sebebiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ayrıca HDP’li avukatlar, Demirtaş’ın, suç ve kişilik haklarına saldırı niteliğinde beyanda bulunan, haber yapan ve köşe yazısı yazan kişiler hakkında da “iftira, hakaret, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarından suç duyurusunda bulundu.

Yapılan açıklamada, “Bu kara kampanyanın, hem yaklaşan seçimlere yönelik hem de Sayın Demirtaş ile ilgili devam eden yargı sürecini etkilemeye dönük bir çalışma olduğu; bakanların ve basın yayın kuruluşlarının bu kara kampanyaya katılmalarından anlaşılmıştır” diye belirtildi. Suç duyurusunda bulunulan isimler arasında, AKP’ye yakın kalemlerden Ömer Turan da bulunuyor.

HDP’li avukatlar tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“Bilindiği üzere Recep Tayyip Erdoğan, 01.06.2018 tarihinde düzenlediği Adıyaman mitinginde Sayın Selahattin Demirtaş için, 6-8 Ekim 2014 tarihinde yaşanan olaylar nedeniyle, ‘elinde 53 kişinin kanı olan kişi’ demiş, daha sonra da bu içerikli hitap ve beyanlarına, katıldığı TV programlarında ve 03.06.2018 tarihinde düzenlediği Diyarbakır mitinginde de devam etmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan tarafından startı verilen bu kara kampanyanın, hem yaklaşan seçimlere yönelik hem de Sayın Demirtaş ile ilgili devam eden yargı sürecini etkilemeye dönük bir çalışma olduğu; bakanların ve basın yayın kuruluşlarının bu kara kampanyaya katılmalarından anlaşılmıştır.

Sayın Demirtaş hakkında başlatılan ve yürütülen bu karalama kampanyası kapsamında suç ve kişilik haklarına saldırı niteliğinde beyanda bulunan, haber yapan ve köşe yazısı yazan aşağıdaki kişiler hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde ‘iftira, hakaret, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçlarından suç duyurularında bulunduğumuzu, bilahare Cumhurbaşkanı dahil adı geçen kişilere karşı tazminat davaları açacağımızı bildirir,

Sayın Demirtaş’ın, 6-8 Ekim olayları öncesinde bir çağrısı bulunmadığını, aksine, özellikle 7 Ekim ve 9 Ekim’de basın aracılığı ile olayların yatışmasına ve provokasyonlara gelinmemesine yönelik çağrıları bulunduğunu,

Sayın Demirtaş hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve tutuklu yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava dosyasına temel teşkil eden İddianamede, müvekkil ile ilgili bu yönde bir iddia ve suçlamanın bulunmadığını,

Yargı makamlarının, iddia olarak dahi hukuki kıymet biçmeyerek soruşturma ve kovuşturma konusu yapmadığı bu çirkin ithamların gerçek dışı olduğunu, müvekkilimizin herhangi bir kişi veya kişilerin öldürülmesine azmettirme gibi bir suçlama ile yargılanmadığını,

Hakkında suç duyurusunda bulunulan isimler

Süleyman Soylu- İçişleri Bakanı
Hikmet Genç- Köşe yazarı
Fadime Özkan- Köşe Yazarı
Mehtap Yılmaz- Köşe Yazarı
Yasemin Asan- Gazeteci
Ahmet Fatih Erturan- Gazeteci
Ömer Turan – Gazeteci
Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü
Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü
Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü
Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :