6 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

DEMOKRASİNİN GÜCÜ..İNGİLTERE PARLAMENTOSU BAŞBAKAN SUNAK HAKKINDA İNCELEME BAŞLATTI

Ana Sayfa » DÜNYA » DEMOKRASİNİN GÜCÜ..İNGİLTERE PARLAMENTOSU BAŞBAKAN SUNAK HAKKINDA İNCELEME BAŞLATTI

Eklenme : 17.04.2023 - 18:27

DEMOKRASİNİN GÜCÜ..İNGİLTERE PARLAMENTOSU BAŞBAKAN SUNAK HAKKINDA İNCELEME BAŞLATTI

İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Partili siyasetçi Rishi Sunak hakkında ‘çıkar beyanı’ incelemesi başlatıldı. İnceleme kapsamında Sunak’ın eşi Akshata Murthy’nin hissedar olduğu bir şirketle ilgili çıkar çatışması olup olmadığı ve gerektiği şekilde çıkar beyanında bulunup bulunmadığı soruşturuluyor.

Söz konusu inceleme İngiliz Parlamentosu’nda siyasi etiğe ilişkin konuları denetleyen komisyon başkanı tarafından başlatıldı. Bu kapsamda Rish Sunak’ın çıkar beyanını ‘açık ve dürüst’ bir şekilde yapıp yapmadığı inceleniyor. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Başbakan Rishi Sunak eşinin hissedarı olduğu bir kreş zinciri nedeniyle inceleme altında.

BAŞBAKANLIK: ÇIKAR BEYANI ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE YAPILDI

Komisyon başkanı, milletvekillerinin belirlenen etik standartları gözetip gözetmediğini karara bağlıyor. Çıkar çatışması, bir kamu görevlisinin resmi yetkisine dayanarak çıkar sağlaması durumunu ifade ediyor. Başbakanlık ofisinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, ‘Komisyon başkanına, söz konusu incelemede yardımcı olmaktan memnuniyet duyulduğu’ belirtildi. İncelemeye konu olan beyanın da ‘şeffaf olarak’ yapıldığı ifade edildi.

SUNAK, EŞİNİN KORU KIDS’İN HİSSEDARI OLDUĞUNU SÖYLEMEMİŞTİ

Sunak’ın eşi Murty, Koru Kids’in hissedarları arasında yer alıyor. Sunak mart ayında, parlamentodaki bir komisyonda vekillerin çocuk yuvalarıyla ilgili sorularını yanıtlarken, eşinin Koru Kids’in hissedarlarından olduğunu belirtmemişti.

Standartlardan Sorumlu Komisyon Başkanı, parlamentodaki vekillerin tüzüğe aykırı hareket edip etmediğini inceleyen bağımsız bir memur.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları