30 Mart 2023 - Hoş geldiniz

DEPREMİN 4O. GÜNÜNDE HATAY YAS EVİ: ”HELALLEŞMEK YOK, AFFETMEK YOK!”

Ana Sayfa » GÜNCEL » DEPREMİN 4O. GÜNÜNDE HATAY YAS EVİ: ”HELALLEŞMEK YOK, AFFETMEK YOK!”

Eklenme : 18.03.2023 - 19:44

DEPREMİN 4O. GÜNÜNDE HATAY YAS EVİ: ”HELALLEŞMEK YOK, AFFETMEK YOK!”

6 Şubat depreminin üzerinden 40 gün geçti. Hatay’ın Samandağ ilçesinde kadınlar, depremde kaybettikleri yakınları için 40. gün anması gerçekleştirdi.

Samandağ’da depremin 40. Gününde acı öfkeye, öfke isyana dönüştü.

‘Hüznümüz isyanımızdır’ diyen kadınlar, yitirdikleri canları anmak için geleneklerince kutsal olan bohurlarla (tütsü) ve reyhanlarla yürüyüş düzenledi. “Hüznümüz isyanımızdır!” ve “Afet değil katliam!” pankartlarının taşındığı ve binlerce kadının katıldığı yürüyüşte hep bir ağızdan Arapça ve Türkçe sloganlar eşliğinde “Unutmuyoruz, affetmiyoruz, helalleşmiyoruz.”, “Gitmiyoruz, buradayız, hakkımızı helal etmiyoruz.” dedi. Yürüyüş boyunca “Hüznümüz isyanımızdır! Sesimizi duyan var mı?” diye seslenen kadınlar, “Unutmak yok, affetmek yok,
helalleşmek yok.” diyerek seslerini duyurmaya çalıştılar.

Duvar’dan Burcu Özkaya Günaydın’ın haberine göre Hataylıların ellerinde banhur ve rihenlerle Deniz Hastanesi önünde başlayan anması, Samandağ Deprem Dayanışması’nın alanına yapılan yürüyüşle son buldu.

ENKAZLARA REYHAN BIRAKTILAR

Hataylılar, cenazelerinde ‘bahur’ adını verdikleri bir çeşit tütsü yakar, mezarların üzerini ise güzel kokusuyla bilinen reyhanla örter. Bu nedenle yakınlarını ve sevdiklerini kaybeden Samandağlılar, bugün düzenlenen anmada bahur yaktı, reyhan taşıdı. Ellerindeki reyhanları zaman zaman yanlarından geçtikleri enkazların üzerine bıraktılar.

Acı ve öfkenin hakim olduğu yürüyüşte dualar okundu, sık sık Arapça ve Türkçe ‘Buradayız, gitmiyoruz’, ‘Affetmiyoruz, helal etmiyoruz’ sloganları atıldı. Söz alıp konuşan başka kadın, ölüme terk edildiklerini, kimsenin yanlarında olmadıklarını söyledi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları