30 Mart 2023 - Hoş geldiniz

DEPREMİN VURDUĞU 11 İLDEKİ NÜFUS 14 MİLYON..PEKİ BURALARDA AKP’NİN OY ORANLARINDA BİR DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

Ana Sayfa » GÜNCEL » DEPREMİN VURDUĞU 11 İLDEKİ NÜFUS 14 MİLYON..PEKİ BURALARDA AKP’NİN OY ORANLARINDA BİR DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

Eklenme : 17.03.2023 - 8:29

DEPREMİN VURDUĞU 11 İLDEKİ NÜFUS 14 MİLYON..PEKİ BURALARDA AKP’NİN OY ORANLARINDA BİR DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

Depremlerin ardından, Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine hazırlanırken siyasi partilerde de “seçmen davranışlarına” ilişkin çalışmalar hız kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kabinede yer alan bakanları büyükşehirlerde aday göstermek istiyor. Erdoğan’ın, bu hamlesinin ardında, depremlerdeki koordinasyon eksikliklerinin, 11 ilden daha çok “Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerdeki seçmen davranışlarını etkilemesinin bulunduğu” belirtiliyor. Deprem illerindeki nüfusun 14 milyon civarında olduğu bilinirken bu illerde “AKP’nin oy oranlarında bir değişiklik olmayacağına” dikkat çekiliyor.

İSTANBUL’DAN AZ NÜFUS

Sadece İstanbul’un 16 milyonluk nüfusunun 11 ilin nüfusunu geçtiği belirtilirken Ankara, İzmir, Antalya gibi illerde “seçmenlerin faturayı Cumhur İttifakı’na kesebileceği” iddia ediliyor.

Erdoğan’ın, özellikle CHP’nin etkili olduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyükşehirlerde gösterilecek milletvekili adaylarını “ince eleyip sık dokuyacağı” öğrenildi. Büyükşehirlerdeki seçmen davranışı ile ilgili “yerel seçimler” örnek gösteriliyor.

‘CHP’NİN KONTROLÜNDE’

AKP’de, “Yerel seçimlerde, başta İstanbul, Ankara 5 büyükşehir CHP’ye geçti. 2023 seçimleri kritik bir seçim. Aynı hatanın tekrar edilmemesi gerekiyor. Özellikle İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Antalya ve Mersin gibi büyükşehirler CHP’nin kontrolünde. Depremde olası olumsuzluklar, doğrudan bu kentteki seçmen davranışlarını etkiliyor. Risk, deprem illerinden daha çok büyükşehirlerde” değerlendirmesi yapılıyor.

 

İLGİLİ HABER: BALBAY DEPREM BÖLGESİNDEKİ GÖZLEMLERİNİ ANLATIRKEN BURALARDA 14 MİLYONA YAKLAŞAN NÜFUSUN SEÇİMLERDE KULLANACAKLARI OY TERCİHLERİNİ DE ANALİZ ETTİ VE ÇARPICI BİR GÖZLEMİNİ AKTARDI..

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları