25 Mart 2023 - Hoş geldiniz

DEPREMZEDE ÇOCUKLAR KİME EMANET? DERYA YANIK’IN MENZİL’İN KÖYÜNDE KALAN 1100 ÇOCUKLA İLGİLİ AÇIKLAMASINA TEPKİ

Ana Sayfa » EĞİTİM » DEPREMZEDE ÇOCUKLAR KİME EMANET? DERYA YANIK’IN MENZİL’İN KÖYÜNDE KALAN 1100 ÇOCUKLA İLGİLİ AÇIKLAMASINA TEPKİ

Eklenme : 11.03.2023 - 8:24

DEPREMZEDE ÇOCUKLAR KİME EMANET? DERYA YANIK’IN MENZİL’İN KÖYÜNDE KALAN 1100 ÇOCUKLA İLGİLİ AÇIKLAMASINA TEPKİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, önceki gün tarikatlara verildiği iddia edilen çocuklarla ilgili konuştu. Yanık, “Bizim Menzil cemaatine ya da x, y, z herhangi bir yere verecek bir çocuğumuz yok ama insanlar kendi çocuklarını diledikleri yerde bulundurabilirler, buna da karışacak halimiz yok. İhmal yoksa istismar yoksa şiddet yoksa bizim görevimiz devlet olarak başlamaz”dedi.

Yanık’ın yasa dışı olan kurumlara yönelik “Ailelerin çocuklarını göndermesine karışamayız” açıklamasını eski Devlet Bakanı Önay Alpago ve avukat Çağla Gül Bulut, Cumhuriyet’e değerlendirdi. İki isim Yanık’ın sözlerine tepki göstererek devletin çocukları korumakla yükümlü olduğunun altını çizdi.

‘İSTİFA ETMELİDİR’

Cumhuriyet’ten Şevval Aydoğan’ın haberine göre Alpago, savcılığa kayıp çocuklar hakkında çok defa başvuru yapıldığını belirterek şöyle konuştu:

“Devletin görevi çocukları ne tarikatlara-cemaatlere ne de koruyucu aileye teslim etmektir. Bu durumda olan çocuklar devlete emanettir. Bakan bugün bu cemaatlere terk edilen çocuklarla ilgili görevinden istifa etmelidir. Çocuğun menfaatı söz konusu olduğu zaman, onun istismara uğramasını mı bekleyeceğiz? Bu tür tarikat cemaatlere teslim edilen çocukların başlarına neler geldiğini gördük. Son zamanlarda tarikatlar bazı statülerden yararlanmak için vakıf olma yolunu tercih ediyorlar. Bizim yasalarımıza göre zaten tarikat ve cemaatlerin faaliyet gösterememesi lazım.”  

‘DETAYLICA ARAŞTIRILMALI’

Avukat Bulut da çocukların velayetinin ebeveynlerinde olduğunu ve bu velayetin bir görev olduğunun altını çizerek “Anne babalar veya çocuğa bakmakla yükümlü olan kişiler çocuğun üzerinde tam yetkiye sahip değillerdir. Çocuğu kendi doğrularıyla istedikleri yere gönderemezler. Çocuğa sakıncalı bir durum söz konusuysa burada devlet hem sosyal devlet hem de anayasal hak gereği iddiaları incelemekle yükümlüdür. ‘Bu çocukların anne babası varsa ben karışamam’ diyerek geri çekilemez”dedi. Bulut, “1400 çocuğun alınıp sakıncalı bir yere götürüldüğü iddiası varsa bu iddiaları ‘İhmal, istismar yoktur’ diyerek kestirip atamaz” ifadelerini kullandı.

(Çağla Gül Bulut) 

‘TALİHSİZ, GÖREV BİLİNCİNDEN UZAK AÇIKLAMA’

CHP milletvekilleri, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvurarak, Menzil cemaatine ait Buhara Evleri’nde tutulan deprem mağduru 1100 çocuğun durumuna ilişkin yerinde inceleme talebinde bulundu. Çocukların durumunun yerinde incelenmesi istendi. Dilekçede, “Meclis, çocukların tarikatların insafına bırakılmasına sessiz kalmamalı”denildi.

(Gülizar Biçer Karaca)

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da “Bakanın açıklamasını talihsiz görev bilincinden uzak bir açıklama olarak tanımlıyoruz.   Buradaki çocukların tüm hakları ve korunmaları bakanlığın ve iktidarın sorumluluğundadır” dedi.

İLGİLİ HABER: ENKAZDA KAYBETTİĞİMİZ YURTTAŞLARIMIZIN SAYISI HIZLA 5O BİNLERE YAKLAŞIYOR. UZMANLAR BUNUN YÜZBİNLERİ AŞACAĞINI SÖYLÜYOR. DEPREM BÖLGESİNDEN YAPTIĞIMIZ YAYINLARDA GÖRÜYORUZ Kİ GERİDE KALANLAR NE KAYBETTİKLERİNE ÜZÜLEBİLİYOR, NE DE HAYATTA KALDIKLARINA SEVİNİYOR. HALA BIRAKIN KONTEYNIRI, ÇADIRA ULAŞAMAMIŞ İNSANLAR VAR ORADA. KANALIMIZI TAKİP EDENLER YARDIM ÇALIŞMALARINA KATILAN SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN, DOKTORLARIN, ÖĞRETMENLERİN BU DOĞRULTUDAKİ AÇIKLAMALARINI BİLİYORLAR. VE DÜN HATAY SAMANDAĞ’DAN ÖĞRETMEN BÜLENT CAN YAYINIMIZDA ÖYLE ŞEYLER ANLATTI Kİ AİLE BAKANI DERYA YANIK’IN DEPREM KAOSUNDA TARİKATLARIN, CEMAATLERİN ELİNE GEÇEN ÇOCUKLARLA İLGİLİ AÇIKLAMALARINI HEMEN ANIMSADIK. BÜLENT ÖĞRETMEN ÖĞRENCİLERİ İÇİN PARALANIP PARÇALANAN BİRİSİ. ONUN KONUYA İNSAN ODAKLI BAKIŞIYLA KIYASLADIĞINIZDA BÖLGEDE TARİKATLARIN YAPTIKLARINI SEYREDEN, HATTA ARKA ÇIKANLARIN ÇİRKİN TAVIRLARINI DAHA NET OLARAK GÖREBİLİYORSUNUZ.

SAMANDAĞ’DAN BİR ÖĞRETMENİN SESLENİŞİ: DEPREME İLİŞKİN TÜM BİLDİKLERİNİZİ UNUTUN VE ONU DİNLEYİN

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları