DEVLET TİYATROLARI CUMHURBAŞKANLIĞI’NA BAĞLANMADI, YOK EDİLDİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » DEVLET TİYATROLARI CUMHURBAŞKANLIĞI’NA BAĞLANMADI, YOK EDİLDİ.

13.07.2018 - 10:32

DEVLET TİYATROLARI CUMHURBAŞKANLIĞI’NA BAĞLANMADI, YOK EDİLDİ.

Devlet Tiyatroları’nın (DT) eski Genel Müdürü Lemi Bilgin, son KHK ile kurumun cumhurbaşkanlığına bağlandığını söylemenin doğru olmadığını belirtti. Bilgin “Bu yapılan değişiklikler devlet tiyatrosunun kuruluş yasasının 1’inci maddesini yok etti. Bu KHK, kurumun kaldırıldığı anlamına geliyor. Kurumu yok ettikleri için kuruma ait yapıları da tarihi binaları da ellerine alabilirler” dedi.

703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de ( KHK Devlet Tiyatroları Kanunu’yla ilgili birçok değişiklik yapıldı. “Devlet Tiyatroları bir genel müdür tarafından yönetilir” maddesi kaldırılırken daha önce tüzük ya da Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen yönetim ve ödenekle ilgili birçok kararı Cumhurbaşkanlığı’nca verilmesi hükmü getirildi.

 ‘KURULUŞ YASASI YOK EDİLDİ’

Uzun yıllar Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevini yürüten Lemi Bilgin Devlet Tiyatroları , Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlükleri’yle ilgili yapılan değişiklikleri Gazete Duvar’dan Serkan Alan’a değerlendirdi.

Devlet Tiyatroları’nın Cumhurbaşkanlığı’na bağlandığını söylemenin doğru olmadığını ifade eden Bilgin, “Bu yapılan değişiklikler devlet tiyatrosunun kuruluş yasasının 1’inci maddesini yok etti. 1’inci madde ‘Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı tüzel kişiliği haiz, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Devlet Tiyatroları bir Genel Müdür tarafından yönetilir’ diyordu. Öncelikle bu madde kaldırıldı. Dolayısıyla bu KHKile kurumun kaldırıldığı anlamına geliyor” diye konuştu.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :