DIŞ POLİTİKADA BİR ÜLKENİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ TEHDİT EDEN UNSURLARA NEREYE KADAR UYARI YAPILIR? UYARILARIN İŞLEVSİZ KALDIĞI AŞAMADA DURUMU KABULLENMEK HANGİ SONUÇLARI DOĞURUR?

Ana Sayfa » GÜNCEL » DIŞ POLİTİKADA BİR ÜLKENİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ TEHDİT EDEN UNSURLARA NEREYE KADAR UYARI YAPILIR? UYARILARIN İŞLEVSİZ KALDIĞI AŞAMADA DURUMU KABULLENMEK HANGİ SONUÇLARI DOĞURUR?

03.11.2018 - 14:04

DIŞ POLİTİKADA BİR ÜLKENİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ TEHDİT EDEN UNSURLARA NEREYE KADAR UYARI YAPILIR? UYARILARIN İŞLEVSİZ KALDIĞI AŞAMADA DURUMU KABULLENMEK HANGİ SONUÇLARI DOĞURUR?

Dış politika kuşkusuz ilişkileri diri tutmakla, uyarıları zamanında yapmakla, ağzından bir söz çıktığında bunun gerekliliklerini yerine getirmekle yani geri adım atmamakla yakından ilişkili bir durum.

Hele hele bu ülkenin toprak bütünlüğüne yönelik bir tehditse ve tehdidi yapan tüm uyarılara rağmen geriye çekilmemekte ısrar ediyorsa sonuç ne olabilir?

Sonuç Türkiye’nin Amerika ile olan ilişkilerine bakıldığında daha açık biçimde anlaşılabilir.

Gülen Cemaatini bu topraklarda örgütleyen, ona her türlü desteği veren ABD son vuruşu yine Cemaat aracılığıyla 15 Temmuz’da yapmak istemedi mi? İktidarın bu apaçık gerçek karşısında Pensilvanya’dan örgütünü yöneten Fethullah’ı ABD’den istemesine karşın bunu ciddiye almayanlara yönelik ne yapması gerekiyordu?

Başta İncirlik Üssü’nün kapatılması olmak üzere ilişkiler niçin askıya alınmadı? Ülkeyi açıkça tehdit eden bir örgütün başındaki ismi vermediği gibi faaliyetlerine devam etmesine yardımcı olan ABD’ye yalnızca uyarı düzeyinde kalan bir politikanın zayıflık, çaresizlik göstergesi olduğunu ve bunun başka tehditleri tetikleyeceğini bir iktidar nasıl olur da görmez?

Açıkça örgüt elebaşılığı yaptığı belli olan birini koruyan ABD’nin buna karşın yine casuslukla, Cemaat ve PKK’yla işbirliği ile suçlanan kendi vatandaşını, Rahip Bruson’u tehditle cezaevinden çıkartmasını, ülkesine dönüşünü sağlamasını neyle açıklayabiliriz?

Türkiye’nin yaparız, ederiz dediği uyarıların gereğini yerine getirmemesi, hep bir adım geriye çekilmesi şimdi daha büyük bir tehdidi büyütmeye başladı. PKK’nın yan unsurları PYD/ YPG yapılanmalarına açıkça destek veren Amerika’nın artık iktidarın hiçbir uyarısını dinlemeyip bunların bölgede güçlenmelerini sağlaması artık uyarı aşamasını geçmiş bir tehdit değil midir?

Menbiç’te ABD ile Türkiye’nin ortak devriyeye başlaması sonrası Türk Dışişleri’nden açıklama geldi: “Dışişleri Bakan Yardımcısı Önal’ın Washington ziyaretinde, ABD’nin terör örgütü YPG/PKK ile angajmanının sonlandırılmasının temel bir gereklilik olduğunun altı çizildi.”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal’ın Washington ziyaretinde, ABD’nin terör örgütü YPG/PKK ile angajmanının sonlandırılmasının, gerek Türkiye’nin milli güvenliği gerek Suriye’de sürdürülebilir barış ve istikrarın tesis edilmesi bakımından temel bir gereklilik olduğunun altı çizildi.

‘EŞGÜDÜM İÇİN İŞBİRLİĞİ MEKANİZMALARI İŞLEVSEL HALE GETİRİLMELİ’

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakan Yardımcısı Önal’ın, 1-2 Kasım’da Washington’u ziyaret ederek, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı David Hale ve Savunma Bakanlığı Müsteşarı John Rood ile görüşmeler yaptığı belirtildi.

Açıklamada, görüşmelerde iki müttefik ülke arasındaki ilişkilerin ve bölgesel konulara ilişkin eşgüdümün artırılması imkanlarının ele alındığına işaret edilerek, bu bağlamda mevcut işbirliği mekanizmalarının işlevsel hale getirilmesinin üzerinde durulduğu aktarıldı.

MENBİÇ MEMNUNİYETİ

Dışişleri bakanları arasında daha önce mutabık kalınan Menbiç yol haritası uyarınca ortak devriyelerin başlatılmasından duyulan memnuniyetin görüşmelerde dile getirildiği vurgulanan açıklamada, Türk tarafının, yol haritasının tüm unsurlarıyla uygulanmasının önemine işaret ettiği anlatıldı.

HEM TÜRKİYE HEM SURİYE İÇİN TALEP

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu bağlamda, ABD’nin PYD/YPG ile angajmanının sonlandırılmasının, gerek Türkiye’nin milli güvenliği gerek Suriye’de sürdürülebilir barış ve istikrarın tesis edilmesi bakımından temel bir gereklilik olduğunun altı çizilmiştir.”

“PYD/YPG’nin geçtiğimiz günlerde Suriye sınırımızda yürüttüğü provokatif faaliyetlere angajman kurallarımız çerçevesinde misliyle karşılık verildiği, sınırımızın ötesindeki terör faaliyetlerini kim olursa olsun tolere etmeyeceğimizi söylemiş olduğumuz ifade edilmiştir.”

FETÖ İLE İLGİLİ SOMUT ADIM TALEBİ

“Ayrıca, başta elebaşıları olmak üzere ABD’deki FETÖ mevcudiyetine ilişkin hassasiyetlerimiz tekrar aktarılmış, yakın zamanda bu konuda somut adımlar atılması beklentimiz kayda geçirilmiştir.”

Görüleceği üzere Amerika her geriye çekilişte bir öncekinden çok daha tehlikeli adımları atmaya devam ediyor. Eğer uyarı ve temenni yerine daha ciddi ve köklü kararlar alınmazsa, Amerika’nın terör örgütleri üzerinden Türkiye’ye yönelik planları tehlike boyutlarını aşarak uygulamaya dönüşmeyecek mi?

Türkiye neyi bekliyor dersiniz?

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :