14 Ağustos 2022 - Hoş geldiniz

DİSK KARTAL MİTİNGİNDE ASGARİ ÜCRETTEKİ KIRMIZI ÇİZGİSİNİ AÇIKLADI: 5 BİN 200 TL

Ana Sayfa » GÜNCEL » DİSK KARTAL MİTİNGİNDE ASGARİ ÜCRETTEKİ KIRMIZI ÇİZGİSİNİ AÇIKLADI: 5 BİN 200 TL

Eklenme : 12.12.2021 - 20:44

Yurtseverlik Haber

yazarın tüm yazıları

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) İstanbul Kartal’da düzenlediği ‘Artık Yeter’ mitingine çok sayıda siyasi parti ve sendika üyesi ile binlerce kişi katıldı. Miting alanına giriş yapılan Neyzen Tevfik Caddesi boyunca yüzlerce metrelik kuyruk oluştu. Genel Başkan Erkah Baş’ın da aralarında bulunduğu TİP kortejinin alana girişi sırasında polisle arbede yaşandı.

 

Mitinge katılanların gündemi art arda gelen zamlar. Pek çok kişi ‘Asgari ücret 5 bin TL olsa bile kurtarmaz’ görüşünde.  Mitinge katılan Meryem Munzur, ’80 yaşındayım bu karanlık bitsin diye buraya geldim. İnşallah hepsi biter. Yeter artık” dedi.

Zamlar karşısında artık delireceğini söyleyen 61 yaşındaki emekli Durmuş Karataş, kafasına ‘Zam zam zam oynatmaya az kaldı’ yazılı kask takarak mitinge geldi. Karataş şunları söyledi: “Oturdum düşündüm birkaç gün. Biz halkın sorununu, zamları nasıl dile getirebiliriz diye. Bu kafama taktığım aklıma geldi. Gerçekten oynatmaya az kaldı. Böyle bir zam uçurumu, böyle bir zengin fakir uçurumu dünyanın hiçbir yerinde yok. Ben emekli olarak artık dışarı çıkamıyorum. Cama çıkıyorum, acaba oksijen vergisi, oksijen harcı alacaklar mı diye aklımdan geçiyor. Bu hale getirdiler bizi.”

ÇERKEZOĞLU: GEÇİNEMİYORUZ DİYORUZ, ŞAHLANIYORUZ DİYORLAR

Gazete Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre mitingde kürsüye çıkan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu şöyle konuştu:

MEYDAN YANITLASIN: 1 Ekim’den beri iş yeri işyeri, meydan meydan anlatıyoruz. Ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükünü biz taşıyoruz. Her sabah yeni zamlara uyanıyor, her gün yoksullaşıyoruz. Ülkeyi yöneten beylere göre her şey yolunda. Zamlara yeter diyoruz, TÜİK çıkıyor enflasyon yüzde 21 diyor. İşsizliğe yeter diyoruz işsizlik azaldı diyorlar. Geçinemiyoruz diyoruz, şahlanıyoruz diyorlar. Şimdi bu meydan yanıtlasın.

BÜYÜMEDEN PAYINIZI ALDINIZ MI?: Enflasyonun yüzde 21 olduğuna inanan var mı? İşsizliğin azaldığını gören var mı? Emekliye müjde verip duruyorlar, düne göre daha iyi yaşayan emekli kardeşim var mı? Ekonomisi şahlanan bir tane işçi arkadaşım var mı? Evet arkadaşlar göz göre göre yalan söylüyor. Yalan söyleyince gerçeklerin değişeceğine inanıyorlar. Ama gerçekler bu meydanda. EYT’li kardeşlerimize soralım. Emeklilik hakkınızı kullanabildiniz mi? Belediye işçisi kardeşlerimize soralım: Kadro müjdesi dediler. Gerçek bir kadro verildi mi? İlave tediyeleriniz ödeniyor mu? Metal işçilerine, lastik işçilerine, tekstil işçilerine tüm sanayi işçilerine soralım: İhracat şahlandı, ekonomi büyüdü ya. Siz bu büyümeden payınızı aldınız mı? Bu meydan hakikatin meydanı. Bu meydan ne söylerse o. Pandemide gece gündüz ölümle burun buruna çalışan sağlık işçilerinin hakkı ödendi mi? Enerji işçileri, inşaat işçileri, büro işçileri, ticaret işkolundaki tüm işçi kardeşlerim. Düne göre daha iyi koşullarda mı çalışıyorsunuz? Evet hakikat bu meydanda.

AKLIMIZLA DALGA GEÇMEYİN: Zaten geçinemiyorduk, dövizin hızla artışıyla ekmek aslanın ağzından midesine indi. Ülkeyi yönetenler ‘Dövizden size ne’ diyorlar. Bizim aklımızla dalga geçmeyin! Biz sizin gibi para makinelerinde dolar saymıyoruz. Biz Türkiye işçi sınıfı Türk Lirası kazanıyoruz. Döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz. Biz sizin ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirketiniz değiliz. Döviz geliri garantili ihaleleri biz almadık. Evet döviz yükseldikçe onlar kazanıyor. TL değer kaybettikçe onlar elini ovuşturuyor. TL değer kaybettikçe başka kim kazanıyor. Ülkenin kaynaklarını ucuza kapatmaya gelen petrol prensleri kazanıyor. Her gün bir yenisi geliyor. Memleketin taşını toprağını kelepire kapatmak üzere anlaşmalar yapıyorlar.

KURTULUŞ DEDİKLERİ KOLTUKLARININ KURTULUŞU: Kazananlar bunlar. Peki kim kaybediyor. Türk Lirası değer kaybettikçe, biz kaybediyoruz. Emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor. Paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor. Ülkeyi yönetenler Türk Lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna “kurtuluş savaşı” diyorlar. Yine meydana soralım. Arkadaşlar. Yoksulluktan, işsizlikten, pahalıktan, düşük ücretlerden, zamlardan kurtulan tek bir işçi kardeşim var mı? Tek bir emekli var mı? Biz de lafı eğip bükmeden söyleyelim. Bunların Kurtuluş dedikleri koltuklarının kurtuluşu. Savaş dedikleri bize karşı savaş!”

 

İŞÇİ SINIFI SATILIK DEĞİLDİR: Türkiye işçi sınıfını Avrupa’nın en fazla asgari ücrete mahkum işçi sınıfı haline getirdiler. Ucuz emeğe dayalı Çin modeli sevdasıyla çıktıkları bu yolda asgari ücret bugün Türkiye’de Çin’den bile düşük. Açık açık söylüyorlar. Türk Lirası değer kaybedince ücretler azalacak diyorlar, rekabet gücümüz artacak diyorlar, yabancı sermaye Türkiye’ye akacak diyorlar. Yok öyle yağma! Bu meydandan bir kere daha haykırıyoruz: Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir. Uluslararası pazarlarda kelepire satılığa çıkarılacak şahsa ait bir mal değildir. Yabancı sermaye için, petrol prensleri ve kralları için “kelepir emek kelepir memleket” diye tezgâh açanlara direneceğiz! TL ucuzlasın, emek ucuzlasın, memleketin taşı toprağı ucuzlasın tezgahını and olsun ki bozacağız! Kara kışı işçi baharına çevireceğiz. Evet baharı özledik. Bu ülkeye bir işçi baharı şart. Sadece ekmeğimiz için değil, sadece geçinebilmek için değil, adalet için, demokrasi için de işçilerin ayağa kalkması şart. Çin modeli midir, Bengladeş modeli midir nedir, kuracakları kölelik düzeninde işçilerin haklarını savunmasına yer yok, demokrasiye yer yok, adalete yer yok.

KIRMIZI ÇİZGİ 5 BİN 200 TL’DİR: Bakın adalet adalet diyoruz. Bu ülkede mahkemelerce suçsuz olduğu tescil edilmiş on binlerce KHK’lı hala işsiz. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği göreve iade kararları dahi uygulanmıyor. Yine meydana soralım. Mahkeme kararlarına dahi uyulmayan bir düzende adalet var mıdır? Hukuk var mıdır? Adalet yoksa, ekmek olur mu? Adalet yoksa barış olur mu? Adalet yoksa demokrasi olur mu? Bu adaletsiz düzeni değiştirmek hepimizin boynunun borcudur. Türkiye’deki en büyük adaletsizlik de asgari ücrettir. Şimdi hafta içi asgari ücret görüşmeleri var. Buradan bir kere daha altını çize çize ifade ediyoruz. Bugün için işçi sınıfının kırmızı çizgisi 5 bin 200 TL’dir. TÜİK hesaplamaktan kaçınmış ya biz kaçınmadık. Dört kişilik bir hanede iki kişi çalışırsa, ancak 5 bin 200 lira ile yoksulluk sınırı aşılmaktadır. Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır. Devlet sorumluluk almalı tüm çalışanlara 1000 lira ek destek sunmalıdır.

SENDİKA VE GREV HAKKI: En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine çekilmelidir. Elektrik, su, doğalgaz faturalarındaki ve temel tüketim maddelerindeki vergiler sıfırlanmalıdır. Ama tüm bunlar acil önlemlerdir. Asıl olan şudur. İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır. Onlar kaldırmazsa, işçi sınıfı direne direne o engelleri kaldırmayı bilecektir. O zaman Buradan bir kez daha haykırıyoruz: Yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayacağız. Kara kışı işçi baharına çevireceğiz! Çünkü bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir! Bir daha söylüyoruz. Türkiye işçi sınıfı uluslararası ucuz emek tezgahınızda satılacak bir mal değildir. Emeğiyle, doğasıyla, insanıyla Türkiye uluslararası pazarlarda şahıstan satılık bir ülke değildir. O tezgahları bozmak boynumuzun borcudur. 1 Ekim’den beri meydan meydan, iş yeri işyeri söylediğimizi burada hep beraber tekrarlayalım. Biz çalışıyoruz… Biz üretiyoruz… Türkiye büyüdüyse payımızı istiyoruz.

Miting alanında sık sık çalınan Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekildi. Partiler ve sendikalar, miting için belirledikleri sloganlar şöyle:

Türkiye İşçi Partisi: Güç birlikte söz işçide

Mücadele Birliği Platformu: Şimdi Devrim zamanı

KÖZ: İşçilerin ekmeğe değil iktidara ihtiyacı var

Öğrenci Faaliyeti: Asgari ücret, asgari gelecek, geçinemiyoruz

Türkiye Komünist Partisi: Pahalılığa karşı ayağa kalk

Birlik Sendikası: Gücümüz birliğimizdir

Sosyalist Emekçiler Partisi: Emekçilerin kara kışını durduralım

Birleşik İşçi Zemini: Asgari ücret düzenine son

Devrimci İşçi Partisi: İşsize iş, herkese aş

Türkiye Komünist Hareketi: İnsanca bir yaşam, eşitlikçi bir düzen için sosyalizm

DEV-LİS: Sıralardan sokaklara isyan büyüyor dalga dalga

Birleşik İşçi Kurultayı: Topyekün saldırılara karşı genel grev, genel direniş

Emek Partisi: Vergide adalet, insanca yaşamak için asgari ücret, halk için bütçe

Uluslararası İşçi Dayanışma Derneği: Rejimin ve sermayenin saldırılarına karşı emek cephesini büyütelim

Kaldıraç: Güç bizde, direnişte

Ekmek ve Onur İşçi Derneği: Ekmeğimiz ve özgürlüğümüz için mücadeleye.

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları