DİYARBAKIR-MUHARREM İNCE MİTİNGİ- ERGÜN AYDOĞAN

Ana Sayfa » İÇ ve DIŞ SİYASET » DİYARBAKIR-MUHARREM İNCE MİTİNGİ- ERGÜN AYDOĞAN

12.06.2018 - 20:24

DİYARBAKIR-MUHARREM İNCE MİTİNGİ- ERGÜN AYDOĞAN

 

Diyarbakır mitingi 84’ncü miting olacak. Diyarbakır her açıdan önemli ‘Diyarbakır Doğu ve Güneydoğunun politik feneri…’ diye bakan. Her iddialı siyasetçinin Diyarbakır ile ilgili söyledikleri, yaptıkları, yapmayı vaat ettikleri bir yer.

İstasyon meydanında ‘Kürt sorunu benim sorunum, bu sorunu ben çözerim, çözemezsem baldıran zehri içerim’ diyen, meydanda Öcalan mektupları okutan, Megri Megri Türküleri söyleyeni de; neler gördü, neler yaşadı Diyarbakır istasyon meydanı…

Tarihi kritik seçime günler kala mitingden bir gün önce gidiyoruz. Uçakta birçok milletvekili var. Yanımızda HDP Batman milletvekili ve Bingöl milletvekilleri var yol boyu gündem siyaset ve seçimler. Bölgede sandık güvenliği adı altında sandık taşıma uygulamasının yaratacağı olumsuzlukları anlattılar. Bu şunun için önemli; iki gün boyunca bölgedeki herkeste buna yönelik ciddi endişe ve kaygı var. Korucusuz köylerin, korucusu olan köylere giderek oy vermeye zorlanması, köylülerin oy vermeye gitmeyeceği endişe hakim.

‘Diyarbakır bölgenin politik feneri’ deniliyor ya tamda öyle, kiminle konuşsanız Ankara’da ki kadar konuya hakim. İnsanlar günlük koşuşturmanın yanında politik sohbetler günün ana konusu. Kendisi içerde olan Selahattin Demirtaş’ın seçim arabası sokaklarda şarkılar eşliğinde dolaşıyor. Afişleri, resimleri Kürt’çe ve Türkçe birçok yerde asılmış.

Muharrem İnce’nin anons aracı ertesi gün yapacağı mitingin anonslarını yaparak cadde ve sokaklarda tur atıyor. CHP adayının merkezde seçim bürosu; Muharrem İnce’nin posteri, gelenler gidenler fena değil.

İYİ partinin büyük bir seçim bürosu var.

AKP sanıldığı kadar görünür değil. AKP’nin birinci sıra adayı, biten tarımın eski bakanı Mehdi Eker’in posterleri bazı yerlerde görünüyor.

Kiminle konuşsanız HDP’nin en yüksek oyu alacağı, AKP’nin iki milletvekili çıkarmasının zor olduğu, biri çıkarmakta zorlanacağı… Millet ittifakı CHP, İYİ parti ve SP’nin oylarını artıracağı milletvekili çıkarıp çıkarmayacağının oy dağılımına bağlı olduğu…

Bölge halkı AKP’den umudunu kesmiş, Erdoğan’a olan güvenini yitirmiş. Erdoğan tarafından kendilerini aldatılmış olarak görüyorlar; Erdoğan’a oy yok…

Bu genel değerlendirme içinde herkesin konuştuğu konu Muharrem İnce’nin mitinginin nasıl olacağı. Bugüne kadar Diyarbakır’da miting yapmakta zorlanan CHP, cumhurbaşkanı adayı ile İstasyon Meydanını doldurabilecek mi? Doldurabilir mi?

Bugüne kadar izlediği politik tutum ve tavır, bölgeye sıcak gelen söylemleri; bölge halkını yakalamış. Birinci turda da oy vereceklerini söyleyenler, ama esas olarak birinci turda Selahattin Demirtaş’a, ikinci turda Muharrem İnce’ye oy verme düşüncesi yerleşmiş…

Peki, Muharrem İnce bu beklentileri ne oranda karşılayabilecek? Bu duygularla miting beklendi. Havaalanın da yoğun katılımlı karşılama, uzun zamandır görülmeyen uzunlukta miting alanına kadar kalabalık araç konvoyu.

İstasyon Meydanı; heyecanlı, coşkulu, ilgili ve de uzun zamandır görülmeyen bir kalabalık. Ellerde Türk bayrakları, CHP bayrakları; uzun zamandır Diyarbakırlıların alışık olmadığı bir manzara. Bu kalabalığı toplamak için özel gayret, özel çaba yok. Katılanlara ikram promosyon yok. Gelenlerin hepsi, içinden gelen coşkuyla, umutla ve merak beklentisiyle geldiler. Gelenler alandan umutlu mu ayrıldı? Umutsuz ayrılan, beklentileri boşa çıkan kimse yoktu. Herkes kendine göre bir şeyler aldı.

Muharrem İnce Cahit Sıtkı Tarancı’nın, Memleketim şiiri ile başladı; Demokrasi, özgürlük, eşitlik, kardeşlik… Barışacağız. Büyüyeceğiz. Bölüşeceğiz mesajlarını en kuvvetli dille ifade etti. Sen, ben, ayrı gayrı yok dedi. İnanın halk bunları duymak istiyor

Diyarbakır halkı inanmak, güvenmek istiyor. Silahlı çözümü reddediyor. Bölünmek, ayrışmak istemiyor; yaşanan acılar son bulsun; yeter diyor…

Biliyorum herkesin merak ettiği, sayı; mitinde kaç kişi vardı? Sayıdan çok, katılanların ilgisi coşkusu ve kendiliğinden gelmiş olması önemli. Muharrem İnce’nin mitinglerinde; ilgi, coşku, merak var.

Tamam madem çok merak ediliyor, ölçü kabul ediliyor sayıyı da verelim. Gelenlerin gözlemi, emniyet yetkililerinin dronlarla yaptığı sayım ve mitinge katılan güvendiği kişilere sorarak tespit edilen rakam 30 bin. 30-40 bin arasında bir sayı konuşuluyor.

Mitingden sonra Diyarbakır sokaklarında teması sürdürdük; herkes mitingi, Muharrem İnce’yi konuşuyor.

Başka gözlem ve siyasi temaslarımız da var onlarda bir sonraki yazıda…

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :