DOLAR DİZGİNLENEMİYOR, TÜRK LİRASI ERİYOR, ERDOĞAN ”KİMSEYE EYVALLAHIMIZ YOK.” DİYOR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » DOLAR DİZGİNLENEMİYOR, TÜRK LİRASI ERİYOR, ERDOĞAN ”KİMSEYE EYVALLAHIMIZ YOK.” DİYOR.

10.08.2018 - 18:29

DOLAR DİZGİNLENEMİYOR, TÜRK LİRASI ERİYOR, ERDOĞAN ”KİMSEYE EYVALLAHIMIZ YOK.” DİYOR.

Cumhuriyet Gazetesi- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayburt ve Gümüşhane’de yaptığı konuşmalarda dövizdeki yükseliş ve Türk Lirası’ndaki değer kaybına yönelik değerlendirmede bulundu. Erdoğan, “Konu Türkiye’yi köşeye sıkıştırıp egemenlik haklarımıza halel getirecek tavizler verdirmeye geldiğinde iş değişir. Bizim bu noktada kimseye eyvallahımız olmaz, olamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teşekkür ziyaretlerine 24 Haziran seçimlerinde yüzde 82 ile en yüksek oyu aldığı Bayburt’tan başladı. Baksı Müzesi ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler cuma namazı için Ulu Cami’ye gitti.

NAMAZ ÇIKIŞI AÇIKLAMA

Bayburt’ta cuma namazı çıkışı kısa bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, döviz piyasalarında yaşanan hareketliliği değerlendirdi ve “Ekonomik savaşı kaybetmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Bayburt’ta halka seslendi. Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

Sel felaketinden etkilenen kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi ifade etmek istiyorum. Rabbim ülkemizi, milletimizi bu tür felaketlerden muhafaza eylesin.

Dolar molar bizim yollarımızı kesmez hiç endişe etmeyin. Yastığının altında doları, Avro’su olan varsa gitsin Türk bankalarında bozdursun. Bu bir milli, yerli mücadeledir. Bu bize karşı ekonomik savaş ilan edenlere benim milletimin cevabı olacaktır.

Yastık altındaki dövizleri, dolarları varsa altınlarınızı gelin yerli parayla değiştirin.

Bayburt’tan öyle bir ses verelim ki dünyanın dört bir tarafından herkes bizi duysun; tüm kurcular, dövizciler cevabı alsın.

Her türlü oyun, baskı, senaryo bize vız gelir. Bir gün sıkıntımız olabilir iki gün sıkıntımız olabilir. Bunların hepsi aşılır. Koskoca Osmanlı çınarını bin bir türlü hile ve ittifakla yıktılar

Onlar demokrasimizi felç etmeye çalıştılar. Milletimiz sandıkta yeniden iradesine sahip çıktı. Onlar koalisyonlarla, ekonomik krizlerle siyaseti etkisiz hale getirerek gövdemizi baltalamaya kalktılar. Milletimiz demokrasine olduğu gibi demokrasisine de sahip çıktı. Bayburtlular ne der? Sürü ters dönmüş aksak önde gider. Duydunuz mu bunu? Biz bu durumla uğraşırken bazen aksakların da öne çıktığı olmadı değil.

Ülkemize yönelik anlamsız bir saldırı dalgasıyla karşı karşıya kaldık. 15 Temmuz gecesi darbecilerin yanında yer alanlar milletin iradesine saygı duymak yerine bambaşka yollara kaydılar. Bazı ülkeler darbecileri, teröristleri bağrına basan bir tavır içine girdiler. Ekonomimizde son günlerde yaşanan olumsuzluklar da bu çarpıklığın farklı bir boyutudur.

Türkiye’nin ne makro ekonomik verilerinde ne üretim gücünde ne istihdam düzeyinde ne bankacılık sisteminde suni finansal istikrarsızlık dalgalarına maruz kalıyoruz. Çok basit bir takım görüş ayrılıkları üzerine bina edilen bu saldırıların sebeplerinin çok başka olduğu açıkça ortadadır. Bu tarz yaklaşımlar sergileyen ülkelerle aramızdaki ilişkiler telafisi mümkün olmayacak zararlar görme noktasına gelmiştir. Bizim hiçbir ülkeleye yönelik özel bir husumetimiz yoktur.

Konu Türkiye’yi köşeye sıkıştırıp egemenlik haklarımıza halel getirecek tavizler verdirmeye geldiğinde iş değişir. Bizim bu noktada kimseye eyvallahımız olmaz, olamaz. Tanktan kurşundan korkmayan bu millet bu tehditlerden mi korkacak?

Tüm olumsuz ihtimallere karşı hazırlıklarımız var. Döviz kuruna, faizlere bakıp el ovuşturanlar hiç boşuna heveslenmesinler. Faiz lobilerine sesleniyorum; boşuna heveslenmeyin. Bu milletin sırtından kazanamayacaksınız. Bu milleti çökertemeyeceksiniz.

İran’dan Rusya’ya, Çin’den kimi Avrupa ülkelerine kadar farklı alternatifler konusunda önemli mesafeler kat etmiş durumdayız. Asıl olan bizim yüreğimizdeki imandır.

Bu haramzadelere vereceğimiz en büyük cevap daha çok çalışarak üretimi arttırmak, ihracatı ve istihdamı arttırmak olacaktır. Milletimizin tüm fertlerine ellerindeki imkanları bu yollara seferber etmeye davet ediyorum. Darbeye karşı meydanları doldurduğumuz gibi atölyelerimizi fabrikalarımızı bürolarımızı dolduralım.

ERDOĞAN GÜMÜŞHANE’DE HALKA SESLENDİ 

Cumhurbaşkanının açıklamaları şöyle:

“24 Haziran’da küsüratı söylemeyelim yüzde 77 oy ile destek veren, Cumhurbaşkanlığını şahsıma layık gören tüm Gümüşhaneli kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Kardeşlerim bu gelişte şu yapılanları görüyorsunuz değil mi? Biz size hizmetkar olarak bu adımları attık. Ordu’ya sel felaketi nedeniyle uğrayacağız. Sonra Rize’ye geçeceğiz oradaki kardeşlerimize şükranlarımızı sunacağız. Trabzon’da da hemşehrilerime sesleneceğim. Bu haftasonunu dolu dolu Doğu Karadeniz’de geçireceğiz. Elimiz boş gelmedik, Gümüşhane Geçişi Çevre Yolu Açılış Töreni’ni yaptık. Ben size hep ne dedim? Biz Ferhat’sak, siz Şirin’siniz. Dağları dele dele geliyoruz. Resmi açılışı yaptık. Zigana’da bitsin Trabzon buradan 20 dakika. Bütün bunlar bir aşk işi aşk. Aşıksanız, dertliyseniz olur. Biz dertliyiz, bu millete aşığız. Neymiş dövizmiş.. Neymiş kurmuş. Geçin o işleri geçin. ”

NEYMİŞ DÖVİZMİŞ, GEÇİN O İŞİ GEÇİN

Ben size hep ne dedim? Biz Ferhat’sak, siz Şirin’siniz. Dağları dele dele geliyoruz. Resmi açılışı yaptık. Zigana’da bitsin Trabzon buradan 20 dakika. Bütün bunlar bir aşk işi aşk. Aşıksanız, dertliyseniz olur. Biz dertliyiz, bu millete aşığız. Neymiş dövizmiş, neymiş dolarmış. Geçin o işi geçin.

TÜRKİYE BİR DEĞİŞİMİ YAŞIYOR

Bu para pul maka mevki meselesi değil. Türkiye 24 Haziran’da sıradan bir genel seçim yaşamadı. Aynı zaman yönetim sistemi değişti. Bununla inkılabi bir değişim yaşıyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ilk kez uygulanmaya başlandı. Kabinemizi belirledik. Ardından atamaları yaptık. İnce eledik sık dokuduk. İnşallah bu süreci devam ettiriyoruz. Devletimizin işleyişinde en ufak bir zaafiyetin oluşmaması için büyük gayret gösteriyoruz.Hiç bir sıkıntı millete hizmet edememenin bahanesi olamaz. Ana muhalefet partisi tüm enerjisini koltuğa harcıyor. Partililer de getirmiş koltuğu Genel Merkezin önüne koymuş Şimdi biz de kongre yapacağız. Var mı sıkıntı? Yok.

İDDİALI KONUŞUYORUM, DÜNYAYA ÖRNEĞİZ

Biz dünya demokrasisinde örneğiz. İddialı konuşuyorum. Birileri koltuğunu korumak için her türlü siyasi cambazlığa başvurabilir. Ama biz asla böyle bir hareket değiliz. Ana muhalefet partisi Cumhurbaşkanı adaylarına hakaret etme yarışı yaparken biz geçen hafta 100 günlük icraat programımızı açıkladık. Şimdi bakan arkadaşlarımız adım adım hayata geçiriyor. Yaptıklarımızın hesabını yine millete vereceğiz birilerine değil. Biz hesabımızı halka ve hakka veririz.

‘BURAYA BİR OTEL YETMEZ’

Artık buraya bir tane otel yetmez. Otellerin sayısı da artacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızı tebrik ediyorum. Yüklenici firmanın yöneticilerine, bu projenin hayata geçmesinde emeği katkısı olan herkese kalpten teşekkür ediyorum. Biz sizi seviyoruz. Bu para pul meselesi değil, makam mevki meselesi değil. Ülkemiz 24 Haziran’da sıradan bir seçim yaşamadı. Ülkemiz 24 Haziran’da ne yaşadı? Bir yönetim sistemini değiştirdi. Parlamenter demokrasiden, artık biz başkanlık sistemine geçtik mi? Bununla inkılabi bir değişim dönüşüm yaşıyoruz. 16 Nisan halk oylamasında milletimizin takdiriyle kabul edilen cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tüm kurum ve unsurlarıyla beraber ilk kez uygulanmaya başlandı.

‘ÜLKENİN KAYBEDECEK TEK ANI YOK’

Devletimizin işleyişinde en ufak bir zafiyetin oluşmaması için büyük bir gayret gösteriyoruz. Bu ülkenin kaybedecek tek bir anı yok, tek bir kuruşu dahi asla israf edilemez. Ana muhalefet partisi tüm enerjisini nerye harcıyor? Koltuğa. Partililer de genel merkezin önüne getirmişler bir tane koltuk koymuşlar. Bizim öyle bir derdimiz var mı? Önümüzdeki haftanın sonunda biz de büyük kongremizi yapacağız. Ayın 4’ünde genel merkez kadın kollarımızın kongresini yaptık. Var mı bir sıkıntı? Yok. MKYK’sı MYK’sı her şeyi oluştu. Zaten diğer partilerin yok. Allah’ın izniyle hep birlikte o kongreyi, tüm Türkiye, tüm dünya izleyecek. Niye? Biz dünya demokrasisinde örneğiz örnek. Başka ülkelerde bunun örneği yok. Benzeri yok, iddialı konuşuyorum yok. Birileri yaşadıkları onca hezimete rağmen koltuklarını korumak için her türlü siyasi cambazlığa başvurabilir. Birileri sandıklar kapanır kapanmaz, makam kavgasına, rant ve çıkar kavgasına tutuşabilir. Ama biz asla böyle bir hareket değiliz ve olamayız.

100 GÜNLÜK PROJELERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Biz aldığımız yüksek oy oranına rağmen gece rahat bir uyku çeken değil. Tam tersine uykuları kaçan bir anlayışa sahibiz. Bizim için her paye mesuliyettir, sorumluluktur. 81 milyonun emanetidir. Bunun için nasıl olsa Gümüşhane’de yüzde 77 oy aldık, nasıl olsa Türkiye’de yüzde 52,5 oy aldık… Asla rehavete kapılamayız. Yapmamız gereken çok şey var. Ana muhalefet partisi daha düne kadar ‘cumhurbaşkanı adayımız’ dedikleri şahsa hakaret etme yarışı yaparken biz geçen hafta 100 günlük icraat programımızı açıkladık. Toplam 46 milyarlık bütçeyle hayata geçirmeyi planladığımız 400 projeyi milletimize tanıttık. Şimdi bakan arkadaşlarımız bu projeleri adım adım hayata geçiriyor. Bizler de 100 günlük programda yer alan diğer projelerin takipçisi olacağız. Hesabı millete vereceğiz. Birilerine değil, Corç’a ve Hans’a değil, biz halka ve halka veririz hesabımızı. Ne söz verdiysek onu yerine getirmeye çalıştık. Yapamayacağımızı söz olarak vermedik. Türk siyasetinin tekrar popülizm bataklığına düşmesine izin vermedik. Popülizm tuzağına düşmeden can borcumuz olan bu millete en güzel şekilde hizmet etmenin mücadelesini veriyoruz.

PUTİN İLE KONUŞMA

Turist sayısında da rekora doğru koşuyoruz. Az önce Putin ile görüşmem vardı. Bu sene Rusya’dan yoğun bir turist akını var. Ve öyle zannediyorum ki 6 milyon gibi bir turist herhalde Rusya’dan gelecek. Aramızdaki tabi bu ilişkiler bu irtibatlar bizleri daha güçlü hale getiriyor. Turist sayısında da rekora doğru koşuyoruz. Az önce Putin ile görüşmem vardı. Bu sene Rusya’dan yoğun bir turist akını var. Ve öyle zannediyorum ki 6 milyon gibi bir turist herhalde Rusya’dan gelecek. Aramızdaki tabi bu ilişkiler bu irtibatlar bizleri daha güçlü hale getiriyor.

Karadeniz kaynıyor zaten şimdi. Onun için Gümüşhane, Bayburt, Rize, Trabzon, Artvin bütün buralar iş adamlarına hep bağırıyorum. Gelin otelleri yapın durmayın. Hele hele benim bir ricam var. Şu yaylalara böyle dikey mimariyle binalar dikmeyin. Yazık ediyorsunuz yazık. Yatay mimari yatay. Bizim geleneksel mimarimizi yapın, onun tadı başkadır. Böyle 10 kat bina olmaz. Ercan kardeşim hele Gümüşhane’de hiç olmaz. Şöyle yatay mimari ile çok güzel mimari ve tam da Gümüşhane’ye yakışır bunları yapmamız lazım. Biliyorum Gümüşhane zor bir yer. Olduğu gibi hep kayalık. Ama burada da işi oturttun mu sağlam olur. Onun için buraya farklı bir mimari üslubu taşımamız lazım. Sayın Balta sen yer bilimlerini iyi bilirsin. Buralarda oturup bunları konuşmanız lazım. Adımları da iyi atmamız lazım.

“YAYLALARA DİKEY MİMARİYLE BİNA DİKMEYİN”

Karadeniz kaynıyor zaten şimdi. Onun için Gümüşhane, Bayburt, Rize, Trabzon, Artvin bütün buralar iş adamlarına hep bağırıyorum. Gelin otelleri yapın durmayın. Hele hele benim bir ricam var. Şu yaylalara böyle dikey mimariyle binalar dikmeyin. Yazık ediyorsunuz yazık. Yatay mimari yatay. Bizim geleneksel mimarimizi yapın, onun tadı başkadır. Böyle 10 kat bina olmaz. Ercan kardeşim hele Gümüşhane’de hiç olmaz. Şöyle yatay mimari ile çok güzel mimari ve tam da Gümüşhane’ye yakışır bunları yapmamız lazım. Biliyorum Gümüşhane zor bir yer. Olduğu gibi hep kayalık. Ama burada da işi oturttun mu sağlam olur. Onun için buraya farklı bir mimari üslubu taşımamız lazım. Sayın Balta sen yer bilimlerini iyi bilirsin. Buralarda oturup bunları konuşmanız lazım. Adımları da iyi atmamız lazım.

‘TUTTURMUŞLAR KUR’

Tutturmuşlar kur mur filan falan. Bırakın geçin bu işleri. Biz işimize bakalım işimize, daha iyi olacak. Haklarımızdan taviz vermeyiz. Özellikle döviz kuru üzerinden ülkemize yönelik gerçekleştirilen tüm saldırılara rağmen inşallah ikinci çeyrekte de büyümeye devam edeceğiz. Hiç kimsenin bizi hedeflerimizden alı koymasına hedeflerimizle aramıza girmesine izin vermeyeceğiz.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :