17 Ekim 2021 - Hoş geldiniz

SICAK ANALİZ- DOMATES, BİBER, PATLICAN ÜÇLÜSÜ YANİ PATATESÇİLER; MERMİ, BOMBA VE TANKA KARŞI. ERDOĞAN SEÇİM STRATEJİSİNİ BÖYLE BELİRLEDİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » SICAK ANALİZ- DOMATES, BİBER, PATLICAN ÜÇLÜSÜ YANİ PATATESÇİLER; MERMİ, BOMBA VE TANKA KARŞI. ERDOĞAN SEÇİM STRATEJİSİNİ BÖYLE BELİRLEDİ.

Eklenme : 09.02.2019 - 18:36

SICAK ANALİZ- DOMATES, BİBER, PATLICAN ÜÇLÜSÜ YANİ PATATESÇİLER; MERMİ, BOMBA VE TANKA KARŞI. ERDOĞAN SEÇİM STRATEJİSİNİ BÖYLE BELİRLEDİ.

Erdoğan dün Sıvas Mitingi’nde kadro isteyen taşeron işçileri azarladıktan sonra hayat pahalılığının simgesi haline gelen sebze fiyatlarını önemsemediklerini şu sözlerle ifade etmişti:

”Bizler Cudi’de Gabar’da Tendürek’de terörle mücadeleyi verirken onları temizlerken, sıfırlarken sizin söylediğinize bakın. Biz bunları yaparken birileri bizleri farklı yerlerden vurmaya çalışıyor.Ne diyorlar domates, patlıcan patates… Ya düşünün be bir merminin fiyatı nedir? Düşünün benim Mehmedimin giyinip kuşanıp bu teröristlere karşı verdiği mücadelenin bedeli nedir, bir düşünün. Bunları bu iktidar yapıyorsa başarıyorsa… Siz hala domates, patates, sivri biber konuşuyorsunuz. Yani bizi Corc, Hans bir yerlerden vurmak istiyor bunlar da onlara el ayak oluyorlar.”

Erdoğan aynı söylemi bugün de sürdürdü.

Aydın’da halka seslenen Cumhurbaşkanı ”Domatese, bibere sarılmış durumdalar. Bunları konuşarak oy toplayacaklarını sanıyorlar. Ben buradan patlıcancılara, bibercilere, patatescilere sesleniyorum: Siz bir merminin fiyatını biliyor musuz?” diye sordu.

Enflasyonun yüzde yüzlere doğru tırmandığı bir aşamada ülke tarihinde şimdiye kadar hiç olmamış bir şey gerçekleşti. Zenginiyle fakiriyle sofraların ayrılmaz parçası konumundaki soğan neredeyse altın fiyatlarıyla yarışırcasına pahalılandı.

Soğan tabii ki bir simge.

Bu topraklarda yüzyıllardan beri yoksulluğu anlatmak amacıyla kullanılan ”Yiğit muhtaç olmuş bir kuru soğana.” sözü artık anlamsızlaştı. Yakın geçmişe kadar fakirliğin göstergesi olan kuru soğan ve ekmek ikilisi bile pahalılık karşısında dayanamadılar, ayrıldılar.

İnanılmaz rakamlara ulaşan soğan fiyatları aslında iğneden ipliğe zamlanan bütün temel ihtiyaçların en çok konuşulan unsuru oldu.

Erdoğan bütün bunları ötelemek amacıyla sert bir manevra yapıyor şu anda.

Bakalım sofrasına karnını doyuracak bir şeyler götürmekte zorlanan kitleler onun yeni söylemini destekleyecekler mi? Çünkü günlük yaşamda çekilen sıkıntıların, işsizlik ve gelecek korkusunun sandığa hiç de beklendiği gibi yansımadığını Türkiye 24 Haziran’da gördü.

31 Mart bu açıdan yeni bir kırılma noktası olabilir:

Domates, biber ve patlıcan üçlüsü yani Erdoğan’ın deyişiyle patatesçiler, merminin gücü karşısında seslerini duyurabilecekler mi, hep beraber göreceğiz.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları