20 Ocak 2022 - Hoş geldiniz

DÖVİZ KURU KORUMALI TL MEVDUATI SİSTEMİNİN AYRINTILARI BELLİ OLDU

Ana Sayfa » EKONOMİ » DÖVİZ KURU KORUMALI TL MEVDUATI SİSTEMİNİN AYRINTILARI BELLİ OLDU

Eklenme : 21.12.2021 - 15:42

DÖVİZ KURU KORUMALI TL MEVDUATI SİSTEMİNİN AYRINTILARI BELLİ OLDU

AKP’lİ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazartesi akşam saatlerinde yaptığı açıklamanın yankıları sürüyor. Erdoğan, vatandaşların tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek için “yeni bir finansal alternatif sunuyoruz” diyerek, TL mevduat hesaplarının getirisinin döviz getirisi altında kalması durumunda aradaki farkın vatandaşlara ödeneceğini duyurdu.

Erdoğan’ın açıklamaları sonrası bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, birikimlerini TL mevduat olarak değerlendiren vatandaşların kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıkladığı gibi ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ ürününün devreye alındığı belirtilip, şöyle denildi:

– Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak; yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacaktır.

– Kur farkı hesaplamaları için TCMB her gün saat 11.00’de USD döviz alış kuru yayınlayacaktır.

– Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacaktır. 

– Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup; minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacaktır.

– Sisteme isteyen her banka katılabilecektir. Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. 

– Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir.

– Öte yandan söz konusu ürünün Katılım Bankacılığı’nda da uygulanması konusunda çalışmalar sürdürülmektedir

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları