1 Aralık 2021 - Hoş geldiniz

DR. AKİF AKALIN YAZDI- SAĞLIK BAKANI HÜKÜMETE KARŞI BAYRAK AÇTI

Ana Sayfa » GÜNCEL » DR. AKİF AKALIN YAZDI- SAĞLIK BAKANI HÜKÜMETE KARŞI BAYRAK AÇTI

Eklenme : 26.07.2021 - 11:11

DR. AKİF AKALIN YAZDI- SAĞLIK BAKANI HÜKÜMETE KARŞI BAYRAK AÇTI

 

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca twitter hesabından yine çok cesur bir paylaşım yaparak, hükümete karşı bayrak açtı. Koca paylaşımında “Şu anki sorun, tedbirlerin esnetilmesidir. Kontrolü ele alalım.”  dedi.

Bilindiği gibi tedbirler, 1 Temmuz’da Fahrettin Koca’nın da Bakanlarından biri olduğu hükumet tarafından “esnetilmişti.” Koca bu twitiyle hükümetin bu yanlış politikasına karşı çıktığını ilan ediyor ve halkı “kontrolü ele almaya” çağırıyor.

Halkın Koca’nın çağrısına kulak verip, vermeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz, fakat bu yazımızda Sayın Bakan’a bürokratlarının nasıl yanlış rakamlar verdiklerini ve Bakan’ı yanıltarak, topluma doğru olmayan veriler sunmasına neden olduklarını anlatmaya çalışacağız.

 

BÜROKRATLAR SAYMIYOR DİYE ÇOCUKLAR BUHARLAŞMIYOR

Sayın Bakan Türkiye’de 23 milyon kişinin henüz aşı olmadığını söylüyor. Bu veri yanlış. Sayın Bakan’ın verdiği rakam belki 18 yaş üzeri nüfus içindeki 23 milyon kişinin henüz aşı olmadığı şeklinde olsaydı doğru olabilirdi. Bu haliyle hem yanlış, hem de yanıltıcı.

Bilindiği gibi ülkemizin nüfusu kabaca 83 milyon ve bunun 23 milyonu 18 yaş altındaki çocuklardan oluşuyor. Sağlık Bakanlığı bürokratları henüz 18 yaş altı nüfusu aşı kapsamına almadıkları için, nüfus içinde de yok sayıyorlar. Oysa bu 23 milyon insanımız, Sağlık Bakanlığı bürokratları onları hesaba katmadıkları için buharlaşmıyorlar.

Demek ki doğrusu ülkemizde henüz 46 milyon kişinin, yani nüfusumuzun “yarısından fazlasının” hiç aşı olmadığı, diğer bir deyişle henüz nüfusumuzun “yarısının bile aşılanamadığı” şeklinde ifade edilebilir.

Bu neden önemli?

Çünkü “toplum bağışıklığı” hesabını “bütün toplumu” yani Sağlık Bakanlığı bürokrasisinin yok saydığı çocuklarımızı da dikkate alarak yapıyoruz. Buna göre Türkiye’de 25 Temmuz itibariyle bağışıklaması tamamlanan nüfus sadece yüzde 27,6’dır. En az yüzde 70 olması gereken toplum bağışıklığı hedefinin çok, ama çok altındadır.

Bazı otoriteler toplum bağışıklığı için tam aşılı nüfusun yüzde 80’in üzerinde olması gerektiğini ifade etmektedir. Yani durum Sağlık Bakanlığı bürokrasisinin göstermeye çalıştığından çok farklıdır.

 

BAKANLIĞIN HEDEFİ NE?

Sayın Bakan twitinde Türkiye’de ikinci dozu olmayan 17 milyon kişi olduğunu söylüyor. Bakanlık şimdiye kadar 40 milyon kadar insanımıza 1 doz aşı yapıldığını açıklamıştı. Demek Bakanlığın hedefi, 83 milyon nüfus içinde 57 milyon kişiyi aşılamak.

Bu durumda ikinci doz aşısını yaptırmayan herkesin önümüzdeki günlerde aşılarını yaptırması durumunda bile, nüfusumuzun ancak yüzde 68 kadarı bağışıklanabilecek. Gerçi toplum bağışıklığı hesabında yüzde bir, iki çok büyük fark yaratmaz fakat, Bakanlığın ikinci doz aşısını yaptırmayan herkesin aşılanması durumunda dahi toplum bağışıklığı için gerekli orana erişilemeyeceğini itiraf etmesi oldukça vahim! Bu 17 milyon kişinin sırası geldiği halde aşısını yaptırmayan insanlar olduğunu unutmayınız lütfen.

 

BAKANLIK KENDİ PERSONELİNİ İKNA EDEMİYOR MU?

 Sayın Bakan’ın twitinde en ilginç noktalardan birini de, iki doz Sinovac aşısı yaptıranlardan 9 milyona yakın insanımızın, yine başka bir yazımızda yanlış ifade edildiğini söylediğimiz  “üçüncü doz” şeklinde ifade edilen Biontech dozunu yaptırmak için gelmemiş oldukları verisi.

Hafızalarımızı tazeleyelim. Kimlere iki doz Sinovac yapılmıştı? Sağlık emekçilerine ve yaşlı yurttaşlarımıza. Ülkemizde 50 yaş üstü nüfusumuzun 20 milyon civarında olduğunu biliyoruz. Sağlık emekçisi sayımız da yine Sağlık Bakanı’nın açıkladığı rakama göre 1 milyonun biraz üzerinde.

Öte yandan bugüne kadar sadece 22,5 milyon insanımıza iki doz aşı yapıldığını biliyoruz. Hesabımızı Nasrettin Hoca’nın ciğer – kedi sorunsalına dönüştürmeden, ülkemizde sağlık emekçileri ve 50 yaş üzeri nüfusun önemli bir bölümünün iki doz aşısını yaptırmamış olduklarını söyleyebiliriz. Ki bunlar içinde sağlık emekçilerinin de bulunması, Sağlık Bakanlığı’nın henüz kendi personelini aşı konusunda ikna etmekte pek başarılı olamadığını gösteriyor.

Sayın Bakan bunlardan da 9 milyonunun Biontech yaptırmaya gelmediğini söyleyerek, tabiri caizse “tüy dikiyor.” Yani Bakan “tam aşılı” olduğunu sandığımız insanların bir bölümünün aslında sandığımız gibi tam aşılı olmadıklarını, özellikle delta varyantına karşı savunmasız olduklarını söylüyor.

 

CESARET, CESARET, DAHA FAZLA CESARET

Sayın Bakanımızı hükümeti karşısına alarak “şu anki sorun, tedbirlerin esnetilmesidir” deme cesareti gösterdiği için kutluyoruz. Bakanımız twitinde “Kontrolü ele alalım” diyor, halkı salgın yönetimine müdahale etmeye çağırıyor. Bu dönemde böyle bir açıklama yapmak gerçekten yürek ister.

Geçtiğimiz eylül ayında da salgını bitirmek için hükümetin izlediği politikaların aksine “tam kapanmaya” gidilmesi gerektiğini söyleme cesaretini gösteren Koca’yı, biraz daha cesaret göstermeye ve salgına ilişkin gerçek verileri toplumla paylaşmaya davet ediyoruz.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları