1 Ağustos 2021 - Hoş geldiniz

DR. AKİF AKALIN YAZDI- ”ÜÇÜNCÜ DOZ” DİYE BİR ŞEY YOK !

Ana Sayfa » GÜNCEL » DR. AKİF AKALIN YAZDI- ”ÜÇÜNCÜ DOZ” DİYE BİR ŞEY YOK !

Eklenme : 02.07.2021 - 21:43

DR. AKİF AKALIN YAZDI- ”ÜÇÜNCÜ DOZ” DİYE BİR ŞEY YOK !

 

Sağlık Bakanlığı dünden beri durduk yere herkesin kafasını karıştırdı. Hani kaş yapayım derken göz çıkartmak diye bir deyim vardır, yani Sağlık Bakanlığı gerçekten aşının gözünü çıkarttı.

 

İKİ LAFI BİR ARAYA GETİREMEMEK

Bütün sorun Sağlık Bakanlığı bürokrasisinin iki lafı bir araya getirerek, derdini düzgün bir cümle ile yurttaşlara anlatabilecek yeterlilikte bir kadroya sahip olmamasından kaynaklanıyor.

Yine akademik yeterlilikleri çok şaibeli olan Bilim Kurulu’nun, “üçüncü doz” soytarılığına da müdahale etmediğini, her zamanki gibi seyirci kaldığını görüyoruz. Oysa çok basitçe “iki doz Sinovac aşısı yaptıranlar, bir doz da Biontech yaptıracaklar” deselerdi, insanların kafası karışmayacaktı.

 

NEDEN ÜÇÜNCÜ DOZ DİYE BİR ŞEY YOK

Öncelikle sorunun nereden kaynaklandığını açıklayalım.

Sorun aşılamanın başında hükumetin, “aracı” kabul etmeyen Biontech aşısı yerine, aracıya ses çıkartmayan Sinovac aşısı getirmesiyle başlıyor. Bu dönemde elde başka aşı olmadığından “öncelikli” gruplar, yani sağlık emekçileri ve yaşlılar “mecburen” Sinovac aşısı ile aşılanıyorlar.

Daha sonra bir şekilde hükumet Biontech aşısını da getirmeye razı oluyor ve daha genç yaş gruplarına yaygın olarak Biontech aşısı yapılmaya başlanıyor.

Yani, sonuç olarak Türkiye’de biri aralarında benim de olduğum iki doz Sinovac aşısı yaptıran ve diğeri iki doz Biontech aşısı yaptıran iki grup oluşuyor.

Sonra ortaya “delta” varyantı çıkınca, Sinovac aşısının hem ölü virüs aşısı olması nedeniyle yapıldıktan altı ay sonra etkinliği azalacağı için, hem de “delta” varyantına karşı yeterli koruma sağlamaması nedeniyle (aslında başka nedenler de var fakat kafa karıştırmak istemiyorum), iki doz Sinovac aşısı yaptırmış olanlara, bir doz da Biontech aşısı yaptırmanın faydalı olacağı düşünülüyor.

Fakat iki lafı bir araya getirerek, bir cümle içinde ifade edebilme becerisi olmayan Sağlık Bakanlığı kadroları, kamuoyuna sadece “iki doz Sinovac yaptırmış olanlara bir de Biontech yapılacak” diyemediği için herkesin kafası karışıyor.

 

ÜÇÜNCÜ DOZ KARMAŞASI

Dün iki doz Sinovac aşısı yaptırmış biri olarak, Biontech aşısı yaptırmak için gittiğim Çanakkale Tıp Fakültesi’nde aşı sırasında beklerken, insanların kendi aralarında yaptıkları konuşmalara kulak misafiri oldum.

Herkes meseleyi Sağlık Bakanlığı’nın “yanlış” açıklaması nedeniyle “üçüncü doz” olarak algıladığı için, kuyrukta aslında daha önce iki doz Biontech yaptırmış olanlar da vardı. Adına “üçüncü doz” deyince, işte insanlar böyle yanlış anlıyor. Oysa iki doz Biontech aşısı yaptırmış olanların üçüncü doza ihtiyacı yok ki.

Elimize bir “onam formu” verdiler. Formun en son sorusu “bu aşı kaçıncı doz” şeklindeydi. Sırada önümde olan kişi soruya “3. Doz” yanıtını vermiş, “iki doz Sinovac yaptırdım, şimdi üçüncü doz için geldim” diyordu. Bunun üzerine görevli, sadece Biontech aşısı yapıldığını, eğer “üçüncü dozunu” Sinovac aşısıyla yaptırmak istiyorsa MHRS’den yeniden randevu alması gerektiğini ve randevu alırken Sinovac aşısını işaretlemesini söyledi.

Değerli okurlarımız: Bakın bu konuşma bir “tıp fakültesinde” yapılıyor. Yani burası hekim yetiştiren, hekimlere de uzmanlık eğitimi veren bir yer. Daha ötesi yok yani… Daha burada aşı ile görevlendirdiğiniz insanlar bile meseleyi anlayamamış ve yurttaşlara doğru bilgi veremiyorlarsa, gerisini siz düşünün.

 

GERÇEKTEN YAZIK BU ÜLKEYE

Ekranlarda muhalif politikacıları izlerken de içim acıyor. Memleket o hale geldi ki, bu saatten sonra “kim gelirse gelsin” ülkeyi yeniden rayına sokabilmek uzun, gerçekten çok uzun bir zaman alacak.

Bakınız, lütfen dikkat ediniz, burada Sağlık Bakanlığı’nda görevli, “işinin ehli” olması gereken, adlarının önünde Profesör unvanı olan insanların, derdini yukarıda kurduğumuz sekiz (8) sözcüklük bir cümle ile ifade edememelerinden kaynaklanan bir sorunu tartışıyoruz.

Gerçekten yazık bu ülkeye.

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları