DÜN TÜRKİYE İÇİN KARA BİR GÜNDÜ. CUMARTESİ ANNELERİ’NE YÖNELİK ŞİDDET, ORANTISIZ GÜCÜN SOMUT ÖRNEĞİYDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » DÜN TÜRKİYE İÇİN KARA BİR GÜNDÜ. CUMARTESİ ANNELERİ’NE YÖNELİK ŞİDDET, ORANTISIZ GÜCÜN SOMUT ÖRNEĞİYDİ

26.08.2018 - 9:54

DÜN TÜRKİYE İÇİN KARA BİR GÜNDÜ. CUMARTESİ ANNELERİ’NE YÖNELİK ŞİDDET, ORANTISIZ GÜCÜN SOMUT ÖRNEĞİYDİ

Cumhuriyet Gazetesi-  Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için her cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta eylemi, eyleme 1 saat kala yasaklandı. Cumartesi Anneleri ’ne desteğe gelenlere sertmüdahalede bulunan polis, yurttaşları yerlerde sürükledi, milletvekillerini darp etti. Gazetemiz Sorumlu Yazıişleri Müdürü Faruk Eren’in de aralarında bulunduğu onlarca yurttaşı gözaltına alındı.

Cumhuriyet’ten Vedat Arık’ın haberin başlığını oluşturan fotoğrafı aslında her şeyi özetliyor.

Cumartesi Anneleri her hafta Galatasaray Meydanı’nda saat 12.00’de gerçekleştirdiği oturma eylemi için dün sabah saatlerinde İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) bir araya geldi. Ancak Beyoğlu Kaymakamlığı bir saat kala eylemi yasaklandı. Bunun üzerine 20’nin üzerinde otobüsle meydana yığınak yapan polis, Cumartesi Anneleri’nin meydana girişini engelledi. Alana takviye polis birlikleri çağrılırken Cumartesi Anneleriise 699 hafta olduğu gibi bu hafta da bu alanda oturacaklarını belirtti. Gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in ablası İkbal Eren, “700. Hafta olduğu için oturamazsınız diyorlar, ben bu hafta da oturacağım, gelecek hafta da… Biz onların keyfi için oturmuyoruz” dedi.

Emine anneye gözaltı

[Haber görseli]

Aralarında Maside Ocak, Besna Tosun ve gazetemiz Sorumlu Yazıişleri Müdürü Faruk Eren’in de bulunduğu onlarca yurttaş ters kelepçe takılarak gözaltına alındı.12 Eylül’de kaybedilen ağabeyi Hayrettin Eren’i arayan Faruk Eren gözaltına alınıken, “Ben abimi arıyorum” dedi. Polis, alandakilere de plastik mermi ve biber gazı ile müdahale etti. Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak’ı da gözaltına alan polis, çevredekilerin ve milletvekilerinin tepkisi üzerine Ocak’ı serbest bıraktı. Eylem saati yaklaştıkça alana gelmek isteyen yurttaşlara polis müdahale etti. Sık sık müdahalelerin olduğu İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarına ve pasajlarına giren yurttaşları polis sıkıştırarak plastik mermi attı. Polis CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığı’na da girmek istedi ancak milletvekilleri kepengi kapattırarak buna engel oldu.

Polis milletvekillerine de sert müdahelede bulundu. HDP milletvekilleri Garo Paylan, Ahmet Şık, Hüda Kaya, Erkan Baş ve Mithat Sancar ile CHP milletvekilleri Onursal Adıgüzel, Ali Şeker ve Sezgin Tanrıkulu sık sık polisle karşı karşıya geldi.

Katledilen gazeteci Hrant Dink’in oğlu Arat Dink ve milletvekillerinin de arasında bulunduğu grup oturma eylemi yaparken polis müdahalesiyle karşılaştı. Polis memuruyla tartışan Ahmet Şık ise “Sizin hükümetiniz ve bakanınız yasadışıdır. Ama sanmayın ki bu işin hesabı sorulmayacak. Suç işlediniz. Sizden de hesap sorulacak” sözleriyle müdahaleye tepki gösterdi.

Müdahalelere rağmen Galatasaray Meydanı’nda oturarak açıklama yapan milletvekilleri, 701. haftada da Cumartesi Anneleri’nin yanında olacaklarını belirterek, gelecek haftaki eylem için çağrı yaptı. Gazetemiz Sorumlu Yazıişleri Müdürü Faruk Eren ile gözaltına alınan yurttaşlar sağlık kontrolü ve ifadelerin ardından serbest bırakıldı.
Muhabire gazlı mermi

Eylemi takip eden DHA muhabiri Özgür Deniz Kaya da, polisin attığı 2 gazlı mermiyle yaralandı. TGC saldırıyı kınarken DHA Genel Müdürü “Muhabirimizi hedef alarak art arda ateş etmesinin arkasındaki motivasyonu merak ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :