DÜNYA BM’DE TRUMP’IN SÖYLEDİKLERİNİ TARTIŞA DURSUN, ÇİN AFRİKA’DA SESSİZ VE DERİNDEN İLERLEMEYE DEVAM EDİYOR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » DÜNYA BM’DE TRUMP’IN SÖYLEDİKLERİNİ TARTIŞA DURSUN, ÇİN AFRİKA’DA SESSİZ VE DERİNDEN İLERLEMEYE DEVAM EDİYOR.

26.09.2018 - 20:54

DÜNYA BM’DE TRUMP’IN SÖYLEDİKLERİNİ TARTIŞA DURSUN, ÇİN AFRİKA’DA SESSİZ VE DERİNDEN İLERLEMEYE DEVAM EDİYOR.

 

 

Dünya Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Trump’ın söylediklerini tartışa dursun Çin Afrika’da sessiz ve derinden ilerlemeye devam ediyor.

Yurtseverlik.com Çin’in CGNT Televizyonu İngilizce Servisi’nde yayınlanan bir programda bu iddialı çıkışla ilgili önemli ayrıntılara ulaştı.

‘’Çin Afrika İşbirliğinde Yeni Çağ ve Ortak Geleceğin İnşası’’ sloganı ile 53 Afrika ülkesinin katılımıyla Pekin’de yapılan iki günlük zirve sona erdi.

Trump’ın adeta mantra ( zihin rahatlatma sözcüğü) haline getirdiği korumacı “Önce Amerika’’ (America First ) sözlerine inat, Çin çok yönlü ilişkilerini geliştirmeyi sürdürüyor.

Çin’in, Doğu Avrupa ve Afrika ülkelerini kendine çekmek amacıyla başlattığı, 21.yy’ın İpek Yolu Projesi olarak nitelendirilen plân çerçevesinde, Afrika’nın 53 ülkesinin liderlerinin katıldığı iki günlük zirve sona erdi ama yankıları devam ediyor.

Başta ABD olmak üzere bazı Batılı çevreler Çin’in bu girişimini, zaten büyük çapta borçlu olan Afrika ülkelerinin altından kalkamayacakları daha büyük borçlara sokulacağı şeklinde eleştiriyorlar. Peki bu eleştirilere Afrikalı liderlerin yaklaşımları ne? Afrika Çin’e yakınlaşmanın, Batı’nın etkisini büyük ölçüde azaltacağının bilincide . Bu dönüşümün hem Çin, hem de Afrika cephesindeki karşılığı ‘’kazan-kazan” olarak tanımlanıyor.

Çin’in 2000’den bu yana açtığı 125 milyar $’lık kredi ile ticaretinin 17 kat büyüdüğüne dikkat çekilerek, bu projelerin büyük çapta altyapı yatırımları ile Afrika’nın birçok ülkesinde ulaşımı ciddi boyutlarda iyileştirdiği yönünde yorumlar yapılıyor.Bunların en tipik örneği olarak, Adis Ababa -Cibuti arasında yapılan 752 km’lik demiryolunun ticareti büyük ölçüde arttırması gösteriliyor. Bu sayede son yıllarda Afrika-Çin ticaretinin, Afirka-ABD ticaretini çoktan geçtiği görülüyor.

Aslında bu projenin, 20.yy’da ABD’nin Güney Asya ülkelerinde Asya Kaplanları yaratma projesinin benzeri olduğuna değiniliyor.

Zirve sonunda yayınlanan Pekin Deklerasyonuna göre;

Çin 2019-2021 yılları arasında 15 Milyar $’ı faizsiz olmak üzere 60 Milyar $ borç verecek. Bu borçlar hiçbir şekilde yerel liderlerin seçilmelerini sağlayacak “debdebeli” projelerde kullanılmayacak. Hiçbir siyasi şarta bağlı kalmaksızın sağlanacak olması nedeniyle, Batılıların verdiklerinden daha gerçekçi bulunan bu krediler, başta tarımsal alanların iyileştirilmesi olmak üzere, sanayileşmenin hızlandırılması, ticaretin geliştirilmesi, sağlık tesislerinin modernleştirilmesi, çevrenin korunması ve çok gerekli alt yapı yatırımları yanında, kıtada barışa hizmet etmek üzere sürdürülebilir güvenilirlikleri olan projelere tahsis edilecek.

Siyasi gözlemciler Çin’in böylece Afrika kıtasında, 2000’den bu yana kurduğu ilişkileri daha da derinleştirmek suretiyle, başta ABD olmak üzere Batı’ya karşı ciddi bir etki alanı yaratacağını ve bu etkiyi başta BM olmak üzere uluslararası alanda kullanmaktan çekinmeyeceğine dikkat çekiyorlar.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :