DÜNYA MEDYASINDAN EN SICAK GELİŞMELER YURTSEVERLİK.COM’DA. S-400’LERLE İLGİLİ ABD’DEN BİR OLUMSUZ AÇIKLAMA DAHA GELDİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » DÜNYA MEDYASINDAN EN SICAK GELİŞMELER YURTSEVERLİK.COM’DA. S-400’LERLE İLGİLİ ABD’DEN BİR OLUMSUZ AÇIKLAMA DAHA GELDİ.

03.07.2019 - 23:26

DÜNYA MEDYASINDAN EN SICAK GELİŞMELER YURTSEVERLİK.COM’DA. S-400’LERLE İLGİLİ ABD’DEN BİR OLUMSUZ AÇIKLAMA DAHA GELDİ.

 

İnternet haberciliğinin dünya medyasını en yakından takip eden sitesi Yurtseverlik.com’un bugün Sönmez Çetinkaya imzası ile verdiği haber gündeme bomba gibi düştü.

Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 zirvesinde, Erdoğan’ın Trump’la yaptığı görüşmede  S-400 konusunda dışarıya uzlaşmaya varıldığı yönünde yansıyan bilgiler üzerinden iki gün geçmeden adeta çürütüldü. Çetinkaya bugünkü yazısında ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı, Trump’ın partisi Cumhuriyetçi’lerden Eliot L.Engel’in açıklamalarını paylaştı:

“Türkiye’nin Rus silahları alması hem NATO’nun, hem de ABD’nin ulusal güvenliğini tehlikeye sokacaktır. Türkiye, hassas NATO ve Amerikan sistemleri yanında, Rusların gelişmiş hava sistemlerini kullanamaz. Başkan Erdoğan’ın böyle bir yola gitmesinin, ne gibi sonuçlar doğuracağını da bilmesi gerekir.

Gerek Kongre, gerek Savunma Bakanlığı, gerekse ABD Hükümeti’nin bütün diğer unsurlarının açıkça ortaya koyduğu gibi; Türkiye S400’leri alırsa, F35’leri alamayacağı gibi, Ortak Saldırı Jet’leri üretiminden de çıkarılmakla kalmaz ambargolarla karşı karşıya gelir. Eğer Türkiye S400’lerle F35’leri birlikte kullanmaya kalkarsa, gelecekte hem ABD’li, hem de müttefik F35 pilotlarının yaşamlarını büyük riske sokar. Başkan Trump öncelikle, uçaklarımızı uçuran kadın ve erkek pilotlarımızı düşünmek zorundadır; yoksa çaresiz durumdaki bir Türk otokratın gücünü korumasını değil! 

Kimse Erdoğan’ın Putin ile sıkı fıkı olmasına neden olmadı. ABD baştan beri Türkiye ile çalışmaya sıcak bakarak mukayeseli olarak avantajlı hava sistemleri önerdi. Başkan Erdoğan oyun oynamayı bırakıp, Batı ve Rusya arasında seçimini bir an önce yapmalıdır. Başkan Trump, karşısında güçlü adam görüntüsünde birini bulduğunda, hep yaptığı gibi, bu defa da, demokrasinin, insan haklarının, hukukun ve basın özgürlüğünün altına dinamit koyan bir otoriter lidere hak ettiği uyarıyı yapma fırsatını kaçırmıştır. Başkan ülkemizin güvenliğini tehdit eden demokrasi düşmanlarını destekleyeceğine, kendi ülkesinin çıkarlarını düşünmelidir.”

Yalnızca Yurtseverlik.com’da paylaşılan bu kritik bilgilere şimdi bir yenisi daha eklendi.

ABD Senatörü Lindsey Graham, Osaka zirvesinin hemen ardından verdiği demeçte kafaları bir kez daha karıştırdı:

”Eğer Türkiye Rusya’dan satın aldığı S400 füze bataryalarını işletmeye alırsa, yasalarımıza göre ambargolar kaçınılmaz hale gelebilir. Erdoğan Osaka’da verdiği demeçte, Rus füze sistemlerinin on gün içinde Türkiye’de olacağını bildirdi. ABD yaslarına göre Türkiye’nin F35’leri alması mümkün olmayacağı gibi, ambargolarla da karşılaşması kaçınılmazdır.”

Amerika’nın CBS televizyonunda bir programa katılan Senatör Graham, burada ilk açıklamalarını bir adım daha öteye taşıdı. Erdoğan’ın NATO sistemleriyle uyumlu olmayan Rus S400 savunma sistemlerinin alınıp kullanılması halinde ABD ambargosu uygulanmayacağına dair Trump’ın kendisine güvence verdiğine ilişkin düşünceleri sorulan Graham şöyle konuştu:

”Bu güvence 2017’de kabul edilen CAAAT- Amerika Karşıtlarına Ambargo Uygulanması-nı öngören yasal düzenlemeye göre hiçbir şey ifade etmiyor. Türkiye NATO’nun anahtar ortaklarından biri olarak umarım bu soruna çözüm bulur.”

İşte ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı, Trump’ın partisi Cumhuriyetçi’lerden Eliot L.Engel’in açıklamalarının ardından Senatör Lindsey Graham’ın yaklaşımları da böyle.

Kısacası Trump’ın Osaka’da Erdoğan’ı rahatlatmaya yönelik söylediği sözlerin pek de önemi yok. Bakalım S 400’ler konusunda Türkiye ABD ilişkileri nasıl bir yöne doğru kayacak.

Ziyaretçi Yorumları

Murat26 Temmuz 2019

İşiniz gücünüz vatan hainliği Amerikan yalakalığı. NATO ülkeyi işgal etse bu Erdoğanın suçu diye haber yapacaksınız. Sizler ABD den daha düşmansınız bu ülkeye yurtseverlik degil vatanhainligi diye değiştirin isminizi. Emperyalizmin uşakları.

İlgili Terimler :