29 Eylül 2023 - Hoş geldiniz

DÜNYAYI ZEHİRLİYOR..RUSYA ”SATAMADIĞI” MİLYONLARCA DOLAR DEĞERİNDEKİ DOĞALGAZI BOŞA YAKIYOR

Ana Sayfa » DÜNYA » DÜNYAYI ZEHİRLİYOR..RUSYA ”SATAMADIĞI” MİLYONLARCA DOLAR DEĞERİNDEKİ DOĞALGAZI BOŞA YAKIYOR

Eklenme : 26.08.2022 - 23:07

DÜNYAYI ZEHİRLİYOR..RUSYA ”SATAMADIĞI” MİLYONLARCA DOLAR DEĞERİNDEKİ DOĞALGAZI BOŞA YAKIYOR

 

Portovaya tesisinin uydu görüntüsünde tesiste yakılan gaz görülüyor
 

Rusya’nın Avrupa Birliği’ne (AB) tedariği oldukça azalttığı bugünlerde Finlandiya sınırı yakınlarında büyük miktarda doğal gazı boşa yaktığı açığa çıktı.

Reuters’ın haberine göre, Norveç merkezli bir enerji danışmanlığı şirketi olan Rystad’ın analistleri, bunu bir çevre felaketi olarak nitelendirdi ve atmosfere salınan gaz miktarının günlük AB ihtiyacının yaklaşık yüzde 0.5’ine eşdeğer olduğunu tahmin etti.

Gaz yakmanın oluşturduğu turuncu parlama uydu görüntülerine de yansıdı.

Rystad analistleri ise “Tam olarak yakılan hacim seviyelerini ölçmek zor, ancak günde yaklaşık 4,34 milyon metreküp seviyelerinde olduğuna inanılıyor. Bu, yıllık bazda 1,6 milyar metreküp’e eşit ve AB’nin gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 0.5’ine tekabül ediyor” dedi. Finlandiya sınırına yakın olan Portovaya tesisinde günlük yaklaşık 10 milyon dolar değerinde gaz yakıldığı tahmin ediliyor.

Yakılan gazın, yaptırımlar olmasaydı Almanya’ya ithal edilmesi beklenen gaz olduğu yorumları da yapıldı. Almanya’nın İngiltere büyükelçisi BBC’ye, Rusya’nın gazı “başka bir yerde satamadıkları” için yaktığını belirtti.

Bu fotoğraf Finlandiya vatandaşı Ari Laine tarafından 24 Temmuz’da, tesise 38 kilometre uzaktan çekildi

Tesislerdeki gaz yakma ihtiyacına çözümler bulma alanında çalışan Capterio şirketinin CEO’su Mark Davis, Portovaya’daki alevin bir kaza sonucu oluşmadığı, operasyonel nedenlerle yapıldığı görüşünde:

ÇEVRE FELAKETİ

Yapılan açıklamada “Yakma işlemi, günlük yaklaşık 9 bin ton karbondioksitin salındığı bir çevre felaketidir” denildi.

LUT Üniversitesi’nden Profesör Esa Vakkilainen, alevlerin atmosfere zarar verdiğini söyledi. Vakkilainen “Bu durum, özellikle bu kurumun küresel ısınma üzerinde kesinlikle bir etkisi olduğu Kuzey Kutbu bölgesi için büyük bir çevre sorunu” dedi.

Rusya, Nord Stream 1’deki akışı kapasitenin sadece yüzde 20’sine indirdi, ayrıca türbinlerle ilgili bakım sorunlarını gerekçe göstererek önümüzdeki hafta üç gün boyunca tedariği tamamen kesmeyi planlıyor.

Doğal gazı yakmak, petrol ve gaz üretiminde yaygın bir uygulama, ancak mevcut seviyenin alışılmadık derecede yüksek olduğu belirtildi.

kaynak: BBC Türkçe

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları