EDİRNE BÜYÜK BİR BULUŞMAYA EV SAHİPLİĞİ YAPTI: TÜRKİYE’NİN GENÇ ROMANLARI EDİRNE’DE BİR ARAYA GELDİLER.

Ana Sayfa » YURTTAN » EDİRNE BÜYÜK BİR BULUŞMAYA EV SAHİPLİĞİ YAPTI: TÜRKİYE’NİN GENÇ ROMANLARI EDİRNE’DE BİR ARAYA GELDİLER.

23.01.2019 - 12:34

EDİRNE BÜYÜK BİR BULUŞMAYA EV SAHİPLİĞİ YAPTI: TÜRKİYE’NİN GENÇ ROMANLARI EDİRNE’DE BİR ARAYA GELDİLER.

Edirne- Gündem Gazetesi- Trakya Edirne Genç Romanlar Derneği, AB Sivil Düşün Programı desteğiyle başlattığı ‘Geleceğe Çağrı’ projesi kapsamında Türkiye’nin 20 ilinden Edirne’ye gelen genç Romanlar ile birlikte Nevi Terne Roma Platformu’nu kurdu. Platform, yerellerdeki Roman sorunlarının yanı sıra Roman Strateji Eylem Planı’nın geliştirilmesi için hükümete önerilerde bulunacak. Dernek Başkanı Rasim Olgun Çaylı, proje ile Türkiye’deki değişim hareketinin ateşini Edirne’den yaktıklarını söyleyerek; “Bu ateş Edirne’den Türkiye’ye yayılacak” dedi.

Trakya Edirne Genç Romanlar Derneği, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteğiyle‘Geleceğe Çağrı’ projesini başlattı. Dernek binasında düzenlenen ilk toplantıda Türkiye’nin 20 farklı ilinden 20 Roman genci bir araya gelerek platform oluşturdular. Hafta sonu gerçekleştirilen ilk toplantı ile proje kapsamında kurulacak platformun amaçları belirlenirken; ikinci toplantıda ise düzenlenen seçimle birlikte oluşturulan platformungörev dağılımı gerçekleştirildi.

Trakya Edirne Genç Romanlar Derneği tarafından düzenlenen Geleceğe Çağrı Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Olgun Çaylı, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın toplantı, iletişim gibi konularda hibeler ve destekler verdiğini söyleyerek; “Biz de etkinlik toplantı desteği aldık. Aldığımız destekle de Tekirdağ, Mersin, Adana, Çanakkale, İzmir, Hatay, Konya, İstanbul, Balıkesir, Aydın, Manisa gibi Türkiye’nin 20 farklı ilinden 20 genci Edirne’ye çağırdık. Edirne’yi temsilen de proje ekibi olarak 5 kişi katılıyoruz. 20 genç, Türkiye’de var olan Roman stratejisinde yeni bir çığır açacaklar. Gelenekselleşmiş modellerin dışında olan, daha çok girişim, gelişim, çağdaşlık seviyesine ulaşılabilecek modeller yaratarak, sahada olacaklar” ifadelerine yer verdi.

Geleceğe Çağrı Projesi’ne katılan her gencin, yaşadıkları şehirlerdeki Roman sorunlarını tespit edeceklerini söyleyen Çaylı; “Bu platform da sorunlar tespit edildikten sonra bir araya gelecek ve problemleri çözecek. Bu şekilde bir mücadele başlatacaklar. Her ilin bir araya gelmesi farklı ve pozitif bir enerji ortaya çıkaracağı için çalışması daha hızlı olacak.Gençlerin tamamı 18 ve 30 yaş arasından oluşuyor. Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı, açık bir çağrıya çıkmıştı. Kendi programlarını tanıtmak için bir çalışma başlatmıştı. Biz de o açık çağrıda, onların programını tanımak için başvurduk. Daha sonra bizi kabul ettiler. Gittik ve programlarını tanıttılar, içeriğini öğrendik. Trakya Edirne Genç Romanlar Derneği olarak programa başvuru yaptık. Programa kabul edilmemizin ardından da uygulamaya geçtik. Programın farklı desteklerinden de yararlanacağız” dedi.

“Edirne’den Türkiye’ye yayılacak”

Çaylı, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın ayni desteklerle hibe verdiğini açıklayarak;“Örneğin; biz misafirlerimizi belirliyoruz. Program da uçak ya da karayolları biletlerini alıyor, oteli belirliyor ve konaklama işlemlerini teknik destek ekipleri yapıyor. Aslında program, sizin için her şeyi hallediyor. Siz sadece katılımcıları buluyorsunuz ve programı uyguluyorsunuz. Projemizin adı Geleceğe Çağrı’dır. Projeyi dernek proje ekibimiz tek başımıza yazdı. Bu proje ile Türkiye’deki değişim hareketinin ateşini Edirne’den yaktık. Devamında da Edirne’den Türkiye’ye yayılacak. Bugün projenin ilk buluşmasını gerçekleştiriyoruz. Bu toplantı ile de Romanlar, başkent gördükleri Edirne’de bu işin temelini atıyorlar. Akabinde bir proje daha yazdık. O proje de yerelde uygulayacağımız bir model olacak. Yakın bir zamanda da projemizi tanıtacağız. Resmi protokolü imzaladıktan sonra açıklayacağız” sözlerine yer verdi.

Nevi Terne Roma Platformu kuruldu

Çaylı’nın açıklamalarının ardından düzenlenen toplantıda gençler, platform başkanı ve üyelerinin görevlerini belirlerken; platformun adını da seçtiler. Seçim sonucunda platformun adının ‘Nevi Terne Roma’ olması oy birliğiyle kararlaştırılırken; platform başkanlığına ise seçimlerde en çok oyu alan Halil İbrahim Nurbel seçildi. Nevi Terne Roma Platformu’nun başkan yardımcılığına Rasim Olgun Çaylı, genel sekreterliğine Yağmur Nurbel, yönetim kurulu üyeliklerine Elmas Köçkün ve Hasancan Kemerlioğlu seçildiler. Platformun muhasebe sorumluluğuna Hüsnü Zaval, eğitim sorumluluğuna Nurcan Purcu ve Doğuş İzikçi, saha çalışma sorumluluğuna Ceren Renkal, iletişim ve medya sorumluluğuna Ali Ekrem Kulağı duymaz, dil ve organizasyon sorumluluğuna Eren Can Çekiç ve sosyal medya sorumluluğuna ise Aziz Kırgız kabul edildiler.

Şehir temsilcileri belli oldu

Nevi Terne Roma Platformu’nun görev dağılımının ardından toplantıda platformun şehir temsilcileri de seçildi. Platformun Edirne sorumluları Kübra Zaval ve Seda Çaylı, Tekirdağ sorumlusu Sabahattin Tarakçı, Aydın sorumlusu Nurcan Purcu, İzmir sorumlusu Ünzile Purcu, Mersin sorumlusu İbrahim Arkadaş, Çanakkale sorumlusu Ayça Tutal olarak belirlendi.

Romanların gelecekteki liderleri

Platformun kurulmasının ardından oy çokluğunda başkan seçilen Halil İbrahim Nurbel, Nevi Terne Roma Platformu’nun amaçlarını açıklayarak; “Türkiye’nin birçok kentindeki sahalarda Roman liderleri var ve bu mevcut liderler eğitimsiz. Onlar, Roman hareketini başlattılar ve bugüne kadar bizi iyi getirdiler. Biz, onlara minnettarız çünkü onlar olmasaydı biz bugüne gelemezdik. Biz, onların sayesinde üniversiteler okuduk, burslar aldık ve şimdi bir yere geldik. Biz, şu anda sahada gençleri eksik görüyoruz. Sahada Roman hareketi için çalışan hiçbir genç yok. Büyüklerimiz, dernek başkanlarımız, bizleri hep sahaya sürmeye çalıştı ama hiç kimse gelmiyor. Gençlerin hepsinin iş, gelecek kaygısı var. Ama bundan sonra bu Roman liderleri giderse yerine kim gelecek? Yerine gelecek kimse yok. Bizim de amacımız; gençlerin birlik olması, bu alanda yetişmesi ve harekete bir ivme kazandırmasıdır. Biz, artık gençlerin; ‘Biz de varız’ demesini istiyoruz. Gençler de yetişsin ve bu alana destek versin. Romanlarla ilgili sorunlara, aldıkları eğitimle birlikte yeni bir misyon, vizyon, bakış açısı getirsinler. Biz artık bu sahnede misyon ve vizyonlu Romanların yer almasını istiyoruz. Bizim bir vizyonumuz, planlamamız olmalı ve gitmek istediğimiz yeri bilmeliyiz” dedi.

“Önceliğimiz eğitimdir”

Proje kapsamında kurulan platformda görev dağılımını gerçekleştirdiklerini söyleyen Nurbel; “Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz toplantıda bir misyon ve vizyon belirlemiştik. Strateji planlaması yaparak bazı hedefler belirledik. Romanların sorunları için çalışacağız. Eğitim, istihdam gibi sorunlarımız var. Biz de eğitimli olduğumuz için ilk önceliğimiz eğitim oldu. İkincisi ise gençlerle fırsatları buluşturmak. Gençleri burslara, staj imkânlarına, dil ve bilgisayar gibi kurslara yönlendireceğiz. Öncelikle gençlerin kapasitesini geliştireceğiz. Gençler geliştikten sonra da eğitim ve istihdam konusunda belirli bir yere gelmeleri için öneriler vereceğiz” ifadelerine yer verdi.

Roman Strateji Eylem Planı’na öneri sunacaklar

Nurbel, Nevi Terne Roma Platformu’nun imece usulüyle çalışacağını belirterek; “Herkes birbirine yardımcı olacak. Bir kişi, bir konuda bilgi sahibi ise bu bilgiyi bütün platform üyelerine anlatacak. Bir diğer önceliğimiz ise Roman Strateji Eylem Planı üzerinde çalışmaktır. Roman Strateji Eylem Planı, 2016 yılının Nisan ayında çıktı ama planla ilgili bir bütçe, çalışma, hiçbir şey yok. Biz, bu plan üzerinde öneriler geliştirmek ve önerileri hükümetimize iletmek istiyoruz. Biz de bu konuda bir şeyler yapmak istiyoruz. Gençler artık elini taşın altına koydu” dedi.

Kaynak- Uğur Akagündüz

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :