23 Ocak 2021 - Hoş geldiniz

EDİRNE’DE 4 ASIRLIK AYIP!

Ana Sayfa » YURTTAN » EDİRNE’DE 4 ASIRLIK AYIP!

Eklenme : 02.02.2019 - 9:18

EDİRNE’DE 4 ASIRLIK AYIP!
4 asırlık ayıp!
Edirne’de Ekmekçizade Ahmet Paşa tarafından 1600’lü yılların başında yaptırılan ecdat yadigarı tarihi Tunca Köprüsü’nde kimliği belirsiz kişiler tarafından sprey boyalarla yazılan yazılar görenleri hayrete düşürürken, altından geçen nehre atılan çöpler ise pes dedirtiyor…

 

Edirne’nin tarihi değerlerinden 4 asırlık Tunca Köprüsü her gün yüzlerce Edirneli’ye ulaşım imkanı sağlarken, bazı vatandaşların hem köprüye hem de altından geçen nehre verdikleri zarar görenlerin içini acıtıyor.
Yakın zamana kadar aynı tablonun Meriç Köprüsü’nde yaşandığı sprey boyalı yazı ayıbı Tunca Köprüsü’nde de görülüyor. Köprünün çeşitli bölgelerine kimliği belirsiz kişiler tarafından yazılan yazılar, korunması gereken ecdat yadigarı yapının hem orijinalliğini bozuyor hem de oldukça çirkin bir görüntü ortaya çıkarıyor.
Asıl adı Ekmekçizade Ahmet Paşa Köprüsü olan ve şimdiki adını altından geçen nehirden alan Tunca Köprüsü son olarak 2008 yılında aslına uygun olarak restore edilerek yeniden halkın kullanımına açılmıştı. Aradan geçen 10 yılın ardından ortaya çıkan olumsuz tablo vatandaşları ve tarih severleri oldukça üzüyor.
Öte yandan köprünün altından geçen Tunca Nehri’ne atılan çöpler ise ayrı bir çirkin görüntü ortaya çıkarıyor. Boş vakitlerini geçirmek için nehir kenarına gelen vatandaşlar, nehrin kirli manzarası karşısında şaşkına dönerken yetkililerin bir an önce hem köprüye hem de nehre el atması gerektiğini belirtiyor.  Edirne- Hudut Gazetesi- Olgay Güler

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları