27 Kasım 2021 - Hoş geldiniz

EDİRNE’NİN TAVA CİĞERİ İNCE SAZLAR EŞLİĞİNDE TANITILDI

Ana Sayfa » YURTTAN » EDİRNE’NİN TAVA CİĞERİ İNCE SAZLAR EŞLİĞİNDE TANITILDI

Eklenme : 30.01.2019 - 9:19

EDİRNE’NİN TAVA CİĞERİ İNCE SAZLAR EŞLİĞİNDE TANITILDI

Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Kontrol Derneği Başkanı Tarihi Ciğerci Bahri Bey’in işletmecisi Bahri Dinar ve Arslanzade’nin sahibi Arif Meriç, dünyanın en büyük fuarlarından EMITT’in açılışına tüm Edirne esnafını ince sazlar eşliğinde davet etti. Dinar tava ciğer ve kentin geleneksel el sanatları, Meriç de şifa dağıtan karışım ve ürünlerini halka ikram ederken, “Firesiz EMİTT’e Edirne için katılalım” dedi.
Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Kontrol Derneği Başkanı Tarihi Ciğerci Bahri Bey’in işletmecisi Bahri Dinar ve Arslanzade’nin sahibi Arif Meriç, Selimiye Meydanı’nda Fatih’in topları önünde EMİTT Fuarı’na katılım için esnafa çağrıda bulundu. 15 yıldır EMİTT’e katıldıklarını belirterek ‘Bu bir tanıtım alışkanlığı’ diyen Dinar şunları söyledi:
“BU BİR TANITIM ALIŞKANLIĞI”
“Dünyanın en büyük fuarlarından biri olan EMITT Fuarı’nın açılışı var. Aşağı yukarı 110 ülke bu fuara katılacak. Bildiğimiz kadarıyla Türkiye’nin il ve ilçelerinin hepsi o fuarda olacak ve kendilerini tanımla imkânı bulacaklar. Bizim bildiğimiz ve görüştüğümüz doğu illerindeki esnaf arkadaşlarımızdan uçuş mesafesinde olanlar yani uçakla bin 500, 2 bin kilometreden gelecek olanlar bakıyoruz ki EMITT Fuarı’nda yerini alıyorlar.
Edirne ile İstanbul EMITT Fuarı’nın arası 220 kilometre bakıldığında her zaman günü birlik bir şekilde gidip gelebileceğimiz bir yer. 4-5 uçakla 200  300 esnafımız bu fuara gelebiliyorsa biz sanıyorum ki Edirneliler olarak bin esnafla birlikte oradaki fuara katılabilmeliyiz. İstanbul kendi evimiz gibi çok yakın bir yer 1,5 saat sonra EMITT’te tanıtımımızı yapıp tekrardan 1,5 saat sonra Edirne’deyiz.
“FİRESİZ EMİTT’TE OLMALIYIZ”
Biz Arif Meriç’le birlikte 15 yıldan beridir bir fiil olarak Edirne’nin EMITT’e katılmadığı günlerde bile katılımımızı gerçekleştirdik. Bu bir tanıtım alışkanlığıdır. Oradaki tanıtımların Edirne’mize olan katkısını çok iyi biliyoruz. Bu yüzden hiç fire vermeden Arif Meriç ile Perşembe günü EMITT’teyiz. Bizim bir çağrımız var. Edirne’nin nesi meşhur ise ve esnaflarımızın turizmden beklentileri ne ise hiç fire vermeden EMITT’te yer almalıyız. Sadece ciğerci, şekerci, peynircisi olarak değil eğer ki ceviz satıyorsak cevizcisi biber satıyorsak bibercisi de orada olmalı. Edirne bütün kılcal damarlarıyla ve bütün dinamikleriyle orada olmalı. Yarın öbür gün ben turizmden para kazanamıyorum diye ağlaşmak yok. Önce gideceğiz tanışacağız sonra da bekleyeceğiz. Biz 15 yıldan beridir elimizdeki imkânlar ne ise bedava dağıtıyoruz. Yine Perşembe günü orada ürünlerimizi tanıtıyor olacağız. Kendi imkânlarımızla heybelerimizde ne varsa döküp Edirne’mizin tanıtımını yapacağız.
Arslanzade’nin sahibi Arif Meriç de, “Bir tohum atmadan hemen meyve bekliyorum dersek çok büyük bir hata etmiş oluruz. Herkesin elinde neyi varsa süpürgeci süpürgesini, peynirci peynirini kısacası ben bu hayattan para kazanmak istiyorum, Edirne’mi tanıtmak istiyorum diyen herkesin kesinlikle bu fuara katılması gerekiyor. Biz Bahri Dinar ile birlikte 15 yıldır sabit bir yerde kalmayarak elimizdeki malzememizi aldık ve orada binlerce kişiye ikram ederek tanıtımımızı yaptık.
“İKRAM EDEREK EDİRNE’MİZİ TANITACAĞIZ”
Biz tohumu oraya ektik sonuç olarak Edirne’ye binlerce kişinin gelmesine vesile olduk. Herkes Edirne’de oturmayı bırakıp o fuara gitmeli. Ticaret odaları, esnaf odaları, sivil toplum kuruluşları, valilik, belediye herkes buna kulak vermeli. Hiç EMITT’ i görmemiş olan kardeşlerimiz bir sefer bile olsa oraya gidip oranın havasını almak mecburiyetinde. Eğer gidip orayı görmez ve ürünlerimizi tanıtmazsak biz her defasında sınıfta kalırız. 2-3 bin kilometre öteden insan geliyor ve EMITT’ i güzel bir şekilde değerlendiriyor ve binlerce para kazanıyor biz en yakın yere gidemiyoruz. Böyle bir şey yok. Kendimiz gayret göstererek gideceğiz. Sivil toplum kuruluşları ve diğer kişilerle bir araya gelip, şu güzel Edirne’mizi hem tanıtacağız hem para kazanacağız hem de hayattan lezzet alacağız.
“EMİTT’E DEVA GÖTÜRÜYORUZ”
EMITT Fuarı için birçok Deva-i Misk Helvası hazırladık. Heybelerimiz dolu. Pancar pekmezini Deva-i Misk Helvası ile karıştıracağız. Bunun sebebi de gribal enfeksiyonlar aldı başını gidiyor. Biz EMITT Fuarına deva götürüyoruz. Rahatsız olan kim varsa EMITT Fuarı’na gelsin helvamızla ayağa kaldıracağız.” Edirne Hudut Gazetesi- Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları