EĞTİMCİLER OKULLARDAKİ SON DURUMU DEĞERLENDİLER..HEDEF, GEREKEN ÖNLEMLER ALINDIKTAN SONRA TÜM SINIFLAR İÇİN YÜZ YÜZE EĞİTİM OLMALI AMA..

Ana Sayfa » GÜNCEL » EĞTİMCİLER OKULLARDAKİ SON DURUMU DEĞERLENDİLER..HEDEF, GEREKEN ÖNLEMLER ALINDIKTAN SONRA TÜM SINIFLAR İÇİN YÜZ YÜZE EĞİTİM OLMALI AMA..

22.09.2020 - 7:12

EĞTİMCİLER OKULLARDAKİ SON DURUMU DEĞERLENDİLER..HEDEF, GEREKEN ÖNLEMLER ALINDIKTAN SONRA TÜM SINIFLAR İÇİN YÜZ YÜZE EĞİTİM OLMALI AMA..

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım, “Uzaktan eğitim ile birlikte yapılması planlanan eğitim öğretim sürecinin, okullarda tüm sağlık önlemlerinin ve tedbirlerinin alınarak tüm sınıflar için tamamen yüz yüze yapılmaya geçilmesi ana hedef olmalıdır’’ dedi.

Eğitimde fırsat eşitliğinin en çok sağlanabildiği eğitim sürecinin her şeye rağmen devlet okullarında yapılan yüz yüze eğitim olduğuna dikkat çeken Yıldırım, şunları söyledi:

“Elbette salgının ülkemizde görüldüğü mart ayından bugüne MEB’in süreci tam algılayamayıp sanki salgın bitecekmiş gibi sırasıyla mayıs-haziran-eylül ayında tüm okulların normal eğitim-öğretime başlayacağı üzerine plan yapmaları, günümüzde yaşadığımız salgına okulların hazır olmamasının başlıca sebebidir.

EBA’nın aynı anda ancak bir milyon girişe uygun olması, öğrencilerin tablet – bilgisayar – TV eksikliği, internet ulaşım ağı sorunu, ebeveyn eğitim düzeyi farklılığı gibi başlıca sebepler nedeniyle uzaktan eğitimin eğitimde fırsat eşitliğini Türkiye’de yoksul aleyhine daha fazla açmaktadır. Bunun için yüz yüze eğitimin sağlık içinde yapılma koşulları oluşturularak çocuklarımızın olabildiğince eşit eğitim alması sağlanmalıdır.’’

Bu arada aileler ve meslek örgütleri kaygılı. Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Siyasal iktidar, okulların açılmasını siyasi başarı hikâyesine dönüştürdü. Okullarda temizlik görevlileri, hijyen malzemeleri eksik. Okul müdürleri virüs konusunda eğitim almamış. Okullarda sağlıkçı bulunmalı, taleplerimiz göz ardı edildi. 600’ün üzerinde eğitim emekçisine Covid-19 tanısı konuldu. Ancak okullar öğretmenlere ve öğrencilere test yapılmadan açıldı” dedi.

Çocuğu 1. sınıfa başlayan Melya K., “Büyük kızım 4. sınıfa gidiyor. Okulda tuvaletler rezalet durumdaydı. Peçete, sıvı sabun eksikliği vardı. Sürekli bizden bu eksikliğin giderilmesi için para talep ediliyordu. Buna rağmen kirliydi. Şimdi ise virüs var ve küçük kızımı okula göndermem lazım. Nasıl yapacağım bilmiyorum” dedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :