EKONOMİK KRİZİN AKP’NİN OYLARINDA DÜŞÜŞE NEDEN OLABİLECEĞİ TEZİ DOĞRU MU?

Ana Sayfa » GÜNCEL » EKONOMİK KRİZİN AKP’NİN OYLARINDA DÜŞÜŞE NEDEN OLABİLECEĞİ TEZİ DOĞRU MU?

20.11.2018 - 9:56

EKONOMİK KRİZİN AKP’NİN OYLARINDA DÜŞÜŞE NEDEN OLABİLECEĞİ TEZİ DOĞRU MU?

Ekonomik krizin yerel seçimlerde AKP’nin oylarında düşüşe neden olabileceği noktasında son günlerde artarak çıkmaya başlayan yazılar ne derece gerçekçi?

Bugün Sözcü Gazetesi’nden Rahmi Turan’da aynı çerçevede bir yazı kaleme almış. Turan’ın yaklaşımlarına geçmeden önce düne ilişkin bir haberi aktaralım. Kahramanmaraş’ta pancar üreticisinin 150 bin ton ürüinü tarlada kalmış. Nedeni 24 Haziran öncesi özelleştirilmeye başlayan şeker fabrikalarının pancar alımında bulunmaması. Türk tarımının bel kemiğini oluşturan pancarın yok edilmesine yönelik, uluslararası kuruluşların tezgahladığı şeker fabrikalarının özelleştirilmesi operasyonu neredeyse tamamlanmak üzere. Cumhuriyetin kuruluşunda ekonominin başta tarım olmak üzere itici gücünü oluşturan şeker fabrikaları üzerinde oynanan bu oyun 24 Haziran’dan çok önce başlamıştı. Muhalefetin defalarca uyardığı, dikkat çektiği bir konuda özellikle bu fabrikaların bulunduğu yerlerde seçim sonuçlarının AKP’nin aleyhine noktalanacağı öngörüsü hiç de beklendiği gibi çıkmadı. Kahramanmaraş’ta göstere göstere gelen tehlikeye rağmen Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı yarışında orada yüzde 72 oy alması, AKP’nin 6, CHP’nin 1 milletvekili çıkarması nasıl açıklanabilir? Bugün şeker fabrikası özelleştirildiği için 150 bin ton pancarı tarlada kalan çiftçi bu tehlikenin yaklaştığını görmemiş miydi?

O halde ekonomik kriterleri aşan başka bir gerçekle karşı karşıyayız.

Bunu doğru biçimde analiz etmeden yerel seçimlerle ilgili ekonomik verilere dayanan yaklaşımlarda, tahminlerde bulunmak yanıltıcı olabilir.

Peki Rahmi Turan bugünkü yazısında neleri öngörmüş acaba:

İktidar ısrarla “Ekonomik kriz yok!” diyor. Ne güzel! Keşke öyle olsa! Fakat gerçek başka…
Tüm işaretler derinleşen bir krizin içinde olduğumuzu gösteriyor.
Ekonomik krizler hastalık gibidir. Eğer teşhis doğru değilse, tedavisi de mümkün olmaz!
Önce hastalığın sebebini tespit edip, sonra etkili önlemlerin alınması gerekiyor. İlâç ne kadar acı olursa olsun kullanmaktan kaçmamalı! Aksi halde durum daha da kötüye gider.
Oysa iktidar “Kriz-mıriz yok” diye kestirip atınca iş bitiyor, tedavi imkânı kalmıyor!
Sokaktaki vatandaş bu duruma ne diyor?
CHP, bir kamuoyu araştırması yaptırmış. Yurttaşların yüzde 68’i “Tüm sorunlar ekonomik kaynaklı” diyor. Yani iktidarın “Kriz-mıriz yok” sözüne inanmıyor. Çünkü halk ekonomik krizi bizzat yaşıyor.
Peki, AKP’yi yıllardır iktidar yapan insanların düşünceleri ne? AKP’li seçmenin yüzde 29,6’sı “Ülkemizin kötüye gittiği” görüşünde…
Eğer bu kanaat değişikliği sandığa yansırsa, 31 Mart 2019 Belediye Seçimleri’nde AKP, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde ağır bir darbe yiyip hayal kırıklığına uğrayabilir!

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :