EMPERYALİZM BİLDİĞİNİZ GİBİ; TAZIYA TUT, TAVŞANA KAÇ. ABD PKK’NIN YAN UNSURLARINA 250 TIR DOLUSU SİLAH VE ZIRHLI ARAÇ GÖNDERDİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » EMPERYALİZM BİLDİĞİNİZ GİBİ; TAZIYA TUT, TAVŞANA KAÇ. ABD PKK’NIN YAN UNSURLARINA 250 TIR DOLUSU SİLAH VE ZIRHLI ARAÇ GÖNDERDİ.

19.09.2018 - 22:23

EMPERYALİZM BİLDİĞİNİZ GİBİ; TAZIYA TUT, TAVŞANA KAÇ. ABD PKK’NIN YAN UNSURLARINA 250 TIR DOLUSU SİLAH VE ZIRHLI ARAÇ GÖNDERDİ.

ABD, IŞİD’in elindeki son kent olan Hejin’in alınması için YPG’nin çatı örgütü Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) dün 250 tır dolusu silah ve zırhlı araç gönderdi.

Sputnik’in haberine göre, DSG Sözcüsü Kino Gabriel, ABD ve koalisyon güçlerinin IŞİD ile mücadele kapsamında kendilerine silah desteğinde bulunduğunu söyledi.

Habere göre gönderilen ağır silahlar ile zırhlı araçlar, Suriye Irak sınırındaki Hejin kentinin IŞİD’den alınması operasyonu kapsamında kullanılacak.

Üç bine yakın IŞİD militanının bulunduğu açıklanan Hejin’in Suriye’de IŞİD’in elinde kalan son bölge olduğu belirtildİ.

Silah sevkiyatını teyit eden başka bir DSG’li yetkili, “ABD, Hejin operasyonu nedeniyle bize zırhlı Hummer araçları ile ağır silahlar gönderdi. 250 TIR’la silah ve zırhlı araçlar gönderdi. Bize gönderilen silahlar içerisinde otomatik makineli tüfekler, havan topları ve diğer hafif silahlar var. Silahlar ve zırhlı Hummer araçlar Kuzey Irak’tan kara yoluyla Semelka Sınır Kapısından sokuldu. Oradan da Deyr er Zor kentinin doğusunda IŞİD’den temizlediğimiz bölgelere bırakıldı. Hejin operasyonu için daha çok silahlara ihtiyacımız var” diye konuştu.

ABD, şimdiye kadar DSG’ye 4bin 700 TIR ağır silah ve zırhlı araç gönderdi. Ankara ise, DSG’ye silah verilmesine sert şekilde karşı çıkıyor.

Bu arada Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Amerikan Dışişleri Bakanlığı her yıl yayınladığı Terörizm Ülkeler Raporu’nu açıkladı. Türkiye’nin “terör örgütü” olarak nitelediği Suriye’deki Kürt bölgelerinde faaliyet gösteren YPG raporda yer almadı.

Raporun Türkiye bölümünde Türkiye’nin içerde PKK dışarda da IŞİD ile “mücadele ettiği” yazıldı. Türkiye’nin geçen yıl Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği Fırat Kalkanı Harekatı da rapora girdi.

Raporda Türkiye Avrupa bölümünde yer aldı. Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olduğunu savunduğu ve FETÖ olarak nitelediği Fethullah Gülen hareketini” terör örgütü” listesine aldığına değinildi. Türkiye’nin “terör örgütü” olarak nitelediği YPG ise raporda yer almadı.

“TÜRKİYE TRANSİT ÜLKE”

Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadele koalisyonunun aktif bir üyesi olduğu ve aynı zamanda IŞİD’e ve Suriye ile Irak’ta savaşan diğer terör gruplarına katılmak isteyen yabancı terörist savaşçılar için kaynak ve transit ülke konumunda olduğu belirtildi.

2017 yılını kapsayan rapora göre 23 Ekim 2017 itibariyle Türkiye’nin ülkeye giriş yapamayacak olan kişilerin listesinde 145 ülkeden toplam 53,781 kişi bulunuyor. Raporda Türkiye’nin terör bağlantısı şüphesi bulunduğu gerekçesiyle en az 100 ülkeden 5.446 kişiyi sınırdışı ettiği belirtiliyor.

Türkiye’nin hem ülke içinde hem de sınırlarının ötesinde PKK’yE yönelik operasyonlar sürdürdüğü belirtilen raporda PKK’nin Süleymaniye’de kaçırdığı iki MİT mensubuna da değinildi. Türkiye’nin 2017 yılında da ABD’den PKK’ye karşı yardım almaya devam ettiği belirtildi.

Raporda “Türkiye’nin sıklıkla sağlam olmayan delillere dayanarak ‘FETÖ’ ya da terör bağlantılı oldukları iddiasıyla Kasım ayından bu yana 150 bin kamu çalışanının görevine son verildiği” bilgisi yer aldı.

“TÜRKİYE’NİN TERÖR TANIMI İLE ABD’NİN TERÖR TANIMI UYUŞMUYOR”

Raporun “Yasa, Uygulama ve Sınır Güvenliği” bölümünde, Türkiye’nin geniş bir terörizm tanımı olduğu ve bu tanımın anayasal düzen ile devletin iç ve dış güvenliğine karşı işlenen suçları da kapsadığı ve hükümetin bunu sık sık Amerika’nın ifade ve toplanma özgürlüğü olarak niteleyeceği faaliyetleri suç olarak tanımlamada kullandığına dikkat çekildi.

“İRAN, SURİYE VE KUZEY KORE TERÖRİZMİN SPONSORLARI”

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 24 Nisan ve 30 Ekim tarihleri arasında 28,500 sosyal medya hesabının askıya alındığı ve bu hesaplarla bağlantılı olan ve terör bağlantılı propaganda yaptıkları iddia edilen 2000 kişinin gözaltın alındığı ifade edildi.

Raporun “Terörizmin Devlet Sponsorları” bölümünde Kuzey Kore, İran, Suriye ve Sudan öne çıktı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :