EN KÖTÜSÜ AHMET HAKAN, DENİZ ZEYREK VE MUHARREM SARIKAYA BENZERİ İSİMLERİN TARTIŞMAYA GİRMESİ. CHP, KURULTAY SÜRECİ UZADIKÇA ÇOK KAN KAYBEDECEK.

Ana Sayfa » GÜNCEL » EN KÖTÜSÜ AHMET HAKAN, DENİZ ZEYREK VE MUHARREM SARIKAYA BENZERİ İSİMLERİN TARTIŞMAYA GİRMESİ. CHP, KURULTAY SÜRECİ UZADIKÇA ÇOK KAN KAYBEDECEK.

06.07.2018 - 9:18

EN KÖTÜSÜ AHMET HAKAN, DENİZ ZEYREK VE MUHARREM SARIKAYA BENZERİ İSİMLERİN TARTIŞMAYA GİRMESİ. CHP, KURULTAY SÜRECİ UZADIKÇA ÇOK KAN KAYBEDECEK.

CHP’ de 24 Haziran seçimleri sonrası başlayan kurultay tartışmaları doğal olarak basının da gündemine girdi.

Köşe yazarlarının konuya yaklaşımları ister olumlu, isterse olumsuz olsun her iki durumda da CHP’nin bundan zarar göreceği apaçık bir gerçek. 24 Haziran’da sandıktan biraz daha eriyerek çıkan partinin şimdi de gazete sayfalarında didiklenmesi büyük bir tehlikenin habercisi.

Kurultay tartışmaları bu boyuta ulaşınca bugün üç köşe yazarı kendi cephelerinden durumu değerlendirmişler.

İşte CHP’yi içten içe zayıflatan yaklaşımlardan somut örnekler:

Habertürk Gazetesi’nden Muharrem Sarıkaya:

”CHP’de Genel Merkez’in istemediği kurultayı toplamak her dönem zordu, bu dönem çok daha zor…

Çünkü CHP delegesinin yarısından bir fazlasının oyunu almak, seçimin yaklaştığı dönemlerde kolay değil. Nedeni de delegelerin ağırlıklı bölümünün belediye başkanlarının kontrolünde bulunması.

İşin paradoksal yanı ise bu noktaya geleceğini öngörmesi gereken Kılıçdaroğlu’nun “Hiçbir faninin yapamayacağı” olgunlukla İnce’yi Cumhurbaşkanı adayı göstermesi…

İnce’nin de, içinden yükselen arzuyu frenlemesinin ne kadar zor olacağını bilmesi lazımken, “Genel Başkanıma karşı olağanüstü kurultay istemem, aday olmam” demesi.

İnce’nin Kılıçdaroğlu’na partinin kurumsal yapılarını bir kenara itip “onursal başkanlık” önermesi, Genel Merkez’in “Kurultay olmayacak” çıkışına da “30 ilden destek açıklaması geldi” diye açıklama yapması…

CHP’deki bu durum bitmez.

Hatta yarın ters paradoksa dönüşüp, “Keşke kurultay istemeseydik” noktasına erişirse de şaşmamalı.”

Sarıkaya’nın ”CHP’deki bu durum bitmez.” sözleriyle noktalanan yazısının, kimin değirmenine su taşıdığını anımsatmaya gerek var mı?

 

Hürriyet Gazetesi’nden Deniz Zeyrek’in yazısı bu anlamda daha sert:

”Sonda söyleyeceğimi en başta, hatta başlıkta söyledim: Bu tartışmadan hangisi zaferle çıkarsa çıksın CHP kaybedecek.

Neden mi?

Çünkü, 24 Haziran seçimleri CHP yönetiminin, partinin içine düştüğü kısır döngüyü popülizme sarılarak, sağa açılarak, sağla ittifaklar kurarak, sağdan adaylar transfer ederek aşamadığını gösteriyor. Bu siyaset tarzı, beklenenin tersine, ülkenin daha da sağa kaymasına katkıda bulunuyor.

İnce’ye ve CHP’ye oy verenlerin çoğunlukta olduğu bir mahallede yaşıyorum ve pazartesinden beri hem Kılıçdaroğlu’na hem İnce’ye veryansın eden öfkeli insanları dinliyorum. Gördüğüm şu ki yerel seçimlerde adayları belirleme üzerine erkene alınan bu kavga devam ederse, kurultayda hangisi kazanırsa kazansın, seçimlerde CHP kaybedecek. Parti içi kavgalardan, hiziplerden bıkan CHP seçmenleri sandığa dahi gitmeyecek.”

 

Deniz Zeyrek her ne kadar analiz ekseninde bir yazı kaleme alsa da, son tahlil de akılda kalan sözler ”Bu tartışmadan hangisi zaferle çıkarsa çıksın CHP kaybedecek.” ya da ”Kurultayda hangisi kazanırsa kazansın, seçimlerde CHP kaybedecek.” olmayacak mı?

Yine Hürriyet Gazetesi’nden Ahmet Hakan’ın yazısı da bu bağlamda kaygı verici yaklaşımlarla dolu.

Öncelikle Ahmet Hakan çizgisinde bir ismin CHP’ye yol yordam göstermeye kalkışması bile trajik bir olay. Onun süren tartışmada Muharrem İnce’den yana tavır alması bile aslında seçmen gözünde kuşku uyandıracak bir durum değil midir? Ahmet Hakan’ın aynı dili AKP ya da Erdoğan için kullanamayacağı öylesine bariz ki, yazdığı her yorumun CHP’ye zarar verdiği gün gibi ortada.

İşte bugünkü yazının insanı utandıran satırları:

”Muharrem İnce, partide çalışmayana koltuğu dar edecek, partide toplumun tüm kesimlerini kucaklamayanı kamuoyu önünde haşlayacak, partide yan gelip yatanlara “kalkın ulan kalkın” diyecek bir adam.”

Bir kez daha vurgulamakta fayda var: Ahmet Hakan AKP’nin hangi yöneticisine ”Ulan” diye hitap edebilir?

Yazılanlar ortada.

CHP’nin basının masasına meze olması yaklaşan yerel seçimler açısından kaygı verici.

O nedenle genel merkez kurultaya gitmeme ısrarından bir an önce vazgeçmelidir.

Bunun şimdi gereğinin yerine getirilmemesi, yarın telafisi mümkün olmayan kayıplara yol açacak.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :