ENİS TÜTÜNCÜ- EKONOMİ AKP İKTİDARININ ELİNDE ARTIK DİKİŞ TUTMAZ!

Ana Sayfa » GÜNCEL » ENİS TÜTÜNCÜ- EKONOMİ AKP İKTİDARININ ELİNDE ARTIK DİKİŞ TUTMAZ!

26.05.2018 - 12:11

Enis Tütüncü

Enis Tütüncü

yazarın tüm yazıları
ENİS TÜTÜNCÜ- EKONOMİ AKP İKTİDARININ ELİNDE ARTIK DİKİŞ TUTMAZ!

 

 

Yaşadığımız dolar krizinin temelinde, Türkiye ekonomisini uyuşturucu bağımlısı gibi yabancının parasına bağımlı hale getiren AKP’nin yanlış ekonomi politikaları bulunmaktadır. Taşıma suyla değirmeni döndürme gafleti yatmaktadır. Öyle ki, ekonominin hem üretim çarkları yabancıdan alınan borca bağımlı kılınmış, hem de halkın tüketim gücü yine bankaların yabancılardan sağladığı sendikasyon kredilerine bağlanmıştır. Bu yanlış politikalar öylesine tahrip edici olmuştur ki, Merkez Bankası’nın borç verme faiz oranını, yüzde 13,5’den 3 puan artışla yüzde 16,5’e çıkarması kararı, dolarda kısa vadeli geçici bir gerileme yaratmasının ötesinde bir yarar sağlamayacaktır. Şunu da bilelim ki TL, sadece dolar karşısında değil, diğer yabancı paralar karşısında da erimeye devam edecektir.

Ekonomik krizin gündemi dolardaki durdurulamayan artışlara kilitlendiği için, yaşadığımız sorunun ana öğelerinin(parametrelerinin) tümünü ele almaksızın, doğrudan dolar artışıyla ilgili boyutuna değinelim.

AKP iktidarı döneminde halk gırtlağa kadar öylesine bir borç içine sokulmuştur ki, bunun en somut göstergesi, Türkiye’deki tüketici kredileri kullanımındaki olağanüstü artışlardır.

AKP iktidara gelmeden önce, yani 2002 yılı son çeyreğinde 1,7 milyon kişinin 2,8 milyar TL tüketici ve konut kredi borcu varken, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde borçlu sayısı 19,6 milyon kişiye ve borç tutarı ise 362,9 milyar TL’ye (TBB verilerine göre) fırlamıştır. Buna göre anılan dönemde kredi borcu olan yurttaş sayısı 12 kat ve borç miktarı ise 130 kat artmıştır.

Bu durumda ağır borç yükü altında ezilen yurttaşlar, dolardaki yükselişin süreceğini kestirmişler, umutsuzca da olsa dolar toplayarak biraz güç toplamaya yönelmişlerdir. Önceki yıllarda halkımızın dolara böylesine hücum ettiği hiç görülmemiştir.

 

ENİS TÜTÜNCÜ’nün yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

ENİS TÜTÜNCÜ- EKONOMİ AKP İKTİDARININ ELİNDE ARTIK DİKİŞ TUTMAZ!

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :