ENİS TÜTÜNCÜ: ”MİLLET İTTİFAKININ TEMELİ ‘İNSAN ODAKLI YURTSEVERLİK’TİR.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » ENİS TÜTÜNCÜ: ”MİLLET İTTİFAKININ TEMELİ ‘İNSAN ODAKLI YURTSEVERLİK’TİR.”

06.05.2018 - 8:05

ENİS TÜTÜNCÜ: ”MİLLET İTTİFAKININ TEMELİ ‘İNSAN ODAKLI YURTSEVERLİK’TİR.”

 

24 Haziran tarihinin sıradan bir seçim olmadığını,  o gün Türkiye’nin geleceğini oylayacağını söyleyenlerin sayıları arttıkça ”Peki ne yapalım?” sorusu giderek ağırlık kazanmaya başladı.

CHP’nin büyük bir atılımla, İYİ Parti’yi seçime sokmama girişimini etkisiz hale getirmesinin ardın kurulan ”Millet İttifakı” peki ne yapalım sorusuna verilecek en kuvvetli yanıttı. Türkiye’yi gerçekten sahiplenen, Cumhuriyet’in temel ilkelerini, kuruluş felsefesini yaşatmaya çalışan, demokrasiden, insan haklarından, özgürlüklerden yana olan, soyguna, hırsızlığa, adaletsizliğe, haksızlığa artık dur diyenlerin ortak platformu biçiminde adlandırılabilecek ”Millet İttifakı” artık resmen kurulmuş durumda.

AKP, MHP ve BBP’nin kurduğu “Cumhur İttifakına” karşılık; CHP, İP, SP ve DP’nin oluşturduğu“Millet İttifakı” yola çıkmış durumda.

İşte Enis Tütüncü’nün ”MİLLET İTTİFAKININ TEMELİ ‘’İNSAN ODAKLI YURTSEVERLİK’’TİR” yazısı milyonların umudunu, geleceğini bağladığı bir oluşuma katkı sunmayı, ona ruh vermeyi, boşluklarını doldurmayı hedefliyor.

”Türk Milleti kavramını kullanmaktan kaçınanlar şunu bilmelidirler ki, söz konusu tanımlama iki güçlü temel taşın üzerine oturtulmuştur. Bunlarda birincisi Atatürk’ün insana verdiği değer, ikincisi ise onun yurtseverlik anlayışıdır. Bu iki temel taş, kökleri geçmişe uzanan inanç dünyamızla, kültürümüzle, geleneklerimizle, folklorumuzla, hayata ve insana bakış açımızla sıkı sıkıya ilişkilidir.”

Tütüncü buna bağlı olarak Atatürk’ün 1932’de Diyarbekir Gazetesi’nde yayımlanan bir açıklamasına dikkat çekiyor:

‘’Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu, Trabzonlu, İstanbullu, Trakyalı ve Makedonyalı, hep bir soyun evlatları, hep aynı cevherin damarlarıdır. Bizim yeni işimiz budur: Bu damarlar birbirini duysun ve birbirini tanısın. Bu dediğim şey gerçek olacak; çünkü gerçektir. Bu dediğim şey olduğu zaman, başka bir alem görülecek ve bu alem dünyaya hayret verecek, ışığı ve feyzi insanlığa saçacaktır…”

Peki Atatürk ”hep bir soyun evlatları, hep aynı cevherin damarlarıdır.” sözleri acaba neyi vurgulamaya çalışıyor.

İşte Enis Tütüncü ”MİLLET İTTİFAKININ TEMELİ ‘’İNSAN ODAKLI YURTSEVERLİK’’TİR” yazısında tüm bu sorulara yanıt aramış.

Yazının tamamını aşağıdaki linkte okuyabilirsiniz.

MİLLET İTTİFAKININ TEMELİ ‘’İNSAN ODAKLI YURTSEVERLİK’’TİR-ENİS TÜTÜNCÜ

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :