ENİS TÜTÜNCÜ’DEN ÇARPICI AÇIKLAMA: ”CHP’NİN ZAMANI KALMAMIŞTIR, MUHARREM İNCE’NİN ÖNÜ AÇILMALIDIR.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » ENİS TÜTÜNCÜ’DEN ÇARPICI AÇIKLAMA: ”CHP’NİN ZAMANI KALMAMIŞTIR, MUHARREM İNCE’NİN ÖNÜ AÇILMALIDIR.”

26.06.2018 - 12:38

Enis Tütüncü

Enis Tütüncü

yazarın tüm yazıları
ENİS TÜTÜNCÜ’DEN ÇARPICI AÇIKLAMA: ”CHP’NİN ZAMANI KALMAMIŞTIR, MUHARREM İNCE’NİN ÖNÜ AÇILMALIDIR.”

24 Haziran seçimlerinin ardından ortaya çıkan yeni tablo yalnız iktidarı değil, muhalefeti de yakından ilgilendiriyor.

Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı gerçeğinden hareketle yapılan siyasi değerlendirmelerde gözler doğal olarak CHP’ye çevrilmiş durumda. İktidarın bütün yanlış politikalarına karşın, muhalefetteyken eriyen bir parti görünümü veren CHP’nin, seçimlerde aldığı oy oranının, psikolojik sınır olan yüzde 20’nin altına düşme sinyali vermesi  çözüm arayışlarını da beraberinde getirdi.

CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin 24 Haziran’a uzanan süreçte 53 günde gerçekleştirdiği 107 mitingle meydanları ateşlemesi, kitleleri harekete geçirmesi ve bunun sonucunda yakaladığı yüzde 31’lik oy oranıyla liderliğini kanıtlaması bir gerçeği ortaya çıkardı:

CHP ancak İnce’nin önderliğinde bu zor ve tehlikeli dönemi atlatabilir.

İşte sosyal demokrat hareketin deneyimli ismi, CHP’de uzun yıllar siyasi hareketin içinde yer almış olan Enis Tütüncü’de, Ortak Akıl Platformu’na yaptığı açıklamada bunun önemini vurguladı.

”Muharrem kardeşimizin başarısı karşısında herkes şapka çıkarmalı ve O’nun önünü açacak kararları gecikmeden vermelidirler. Çünkü CHP’nin çekişmeli bir kurultay yaşamaya ne gücü, ne de zamanı kalmıştır. Aslında bu sıkışıklık yalnız parti açısından değil, ülkenin içine sürüklendiği sorunlar nedeniyle de kaçınılmaz hale gelmiştir. Muharrem İnce’nin seçimlerde elde ettiği başarıyı sıcağı üstündeyken, daha fazla soğutmadan örgütlü bir hale dönüştürmek bu aşamada büyük önem taşımaktadır. Uzlaşma temelinde düzenlenecek bir olağanüstü kurultay ile taşlar acilen yerine oturtulmalıdır.”

”CHP, Atatürk’ün Türk Milleti anlayışını ifade eden ”İnsan Odaklı Yurtseverlik” ilkesi doğrultusunda önce yerel yönetimlerde, takiben Türkiye’de mutlaka iktidar olamayı başaracaktır. İnancımızı ve kendimize olan güvenimizi asla kaybetmeyelim.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :