ENİS TÜTÜNCÜ’DEN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR. 24 HAZİRAN’A DAMGASINI VURAN ”DİP DALGA” NE ZAMAN DOĞDU?

Ana Sayfa » GÜNCEL » ENİS TÜTÜNCÜ’DEN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR. 24 HAZİRAN’A DAMGASINI VURAN ”DİP DALGA” NE ZAMAN DOĞDU?

23.06.2018 - 13:34

Enis Tütüncü

Enis Tütüncü

yazarın tüm yazıları
ENİS TÜTÜNCÜ’DEN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR. 24 HAZİRAN’A DAMGASINI VURAN ”DİP DALGA” NE ZAMAN DOĞDU?

Türkiye’yi derinden etkileyecek seçimlere artık saatler kaldı.

Ülkenin geleceğini belirleyecek olan 24 Haziran tarihi, ilerde acaba hangi başlıklar altında değerlendirilecek? Toplum bilimciler, siyasetçiler, aydınlar, gazeteciler bu seçim sonuçlarını analiz ederken acaba en çok hangi kavram üzerinden açıklamalarda bulunacaklar?

24 Haziran’a giden süreçte Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin liderleri özellikle bir kavramı sıkça kullandılar: Dip dalga.

Dip dalga yalnız Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde baskıyla yönetilen, yoksullaşan, fakirleşen toplumların içlerinde sessiz sedasız biriken tepkilerine, baş kaldırmalarına verilen addır. Dip dalga derinden gelen, tabandan yayılan, halkın emeğiyle geçinen kesimleri arasında kendini hissettiren muhalif çıkışın en basit tanımıdır. Dip dalgayı oluşturan kitlelerin temel özelliği, uzun süre baskıyla yönetilmeleri, işsizliğe, yoksulluğa mahkum edilmiş olmalarıdır.

16 yıldır Türkiye’yi yöneten kadroların yaptıklarına, uygulamalarına bakacak olursak meydanlarda konuşan muhalefet liderlerinin dip dalgadan söz etmelerinin hiç de boşuna olmadığını görüyoruz.

Peki bu kavramın siyasetin ortak dili haline gelmesi birden bire mi oldu?

Öncesinde bunu gören, dillendiren, ‘’Dip dalga geliyor.’’ diyen kimse yok muydu?

CHP’de uzun süre tabanda siyaset yapan, halkın nabzını tutan deneyimli isimlerden biri olan Enis Tütüncü dip dalganın geldiğini çok önceden gören, bunu ifade eden bir kişi. Tütüncü konuyla ilgili CHP ile ortak Akıl Platformu’na yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘’Ortak Akıl Platformu olarak 16 Nisan referandumu öncesi 35 ilimizi hedef kitle grubu kabul etmiştik. Bu gruptaki iller AKP’nin 1 Kasım’da en fazla oy arttırdığı yörelerdi. Çalışmalarımızda CHP dışındaki partileri esas almıştık. Yani bizim mahallelere değil, komşu mahallelere gidiyorduk. Bu süreçte komşu parti örgütlerini de bizatihi ziyaret ettik. Bu bağlamda benim dolaştığım 22 ilde ‘’Hayır’’ a doğru güçlü bir dip dalgası yükseliyordu. Ben bu dip dalgasının belirtilerini o zaman hissettim. Ancak düşünülenin ötesinde baskı yapılıyordu. O süreçte bugünün kilit partilerinden biri haline gelen Saadet Partisi’nin tabanı başta olmak üzere tüm yurttaşlarımızla temel müştereklerde tereddütsüz kucaklaşmamız beni çok etkilemişti. Yani dip dalganın açık belirtileri tabanda zaten vardı. Ama bu kendisine uzanacak eli bekliyordu. Biz bu eli uzatmıştık. 16 Nisan referandumunun bir iyi yanı da, yanlış/bilinçsiz siyasetin ayrıştırdığı biz vatan evlatlarının birbirlerinin değerlerini, güzelliklerini yeniden keşfetmeleriydi. Ülkücü tabanda ‘’Hayır’’ eğilimi daha da güç kazanıyordu. Sonuç olarak şöyle bir gerçek ortaya çıktı: AKP referandum kararı almakla İsmet Paşa’nın deyimiyle ‘’yığınak hatası’’ yapmıştı. Sonuç ne olursa olsun AKP kaybedecekti. Ben bu değerlendirme mesajımı referandumdan üç gün önce, yani 13 Nisan 2017 günü Sayın Kılıçdaroğlu’na, 14 Nisan’da da platformdaki arkadaşlara iletmiştim. Demem o ki bugün meydanların ortak dili haline gelen dip dalgayı çok önceden görmüş ve tespit etmiştik.’’

Enis Tütüncü’nün CHP ile Ortak Akıl Platformu’na yaptığı bu açıklamalar tarihe not düşülmesi gereken bir önemde. Çünkü eğer 24 Haziran’da 16 yıldır ülkeyi yöneten kadrolara ‘’Tamam’’ denecekse bu başarı dipten gelen dalganın eseri olacaktır. Bu tespitler doğrultusunda dip dalgayı adeta tsunamiye çevirme başarısını, enerjisini, gücünü gösteren Muharrem İnce’ye ise apayrı bir başlık açmak gerekiyor. İnce’nin 107 mitingle meydanlarda aralıksız sürdürdüğü performansın dip dalgayı daha da büyüttüğü gerçeğini, 24 Haziran’da sandıklardan çıkacak sonuç da kuşkusuz doğrulayacaktır.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :