ENİS TÜTÜNCÜ’NÜN, KILIÇDAROĞLU’NA REFERANDUMDAN 3 ÖNCE YAZDIĞI O MEKTUPLA ASLINDA SİYASİ TARİHİMİZE BİR NOT MU DÜŞÜLDÜ?

Ana Sayfa » GÜNCEL » ENİS TÜTÜNCÜ’NÜN, KILIÇDAROĞLU’NA REFERANDUMDAN 3 ÖNCE YAZDIĞI O MEKTUPLA ASLINDA SİYASİ TARİHİMİZE BİR NOT MU DÜŞÜLDÜ?

03.06.2018 - 21:43

Enis Tütüncü

Enis Tütüncü

yazarın tüm yazıları
ENİS TÜTÜNCÜ’NÜN, KILIÇDAROĞLU’NA REFERANDUMDAN 3 ÖNCE YAZDIĞI O MEKTUPLA ASLINDA SİYASİ TARİHİMİZE BİR NOT MU DÜŞÜLDÜ?

CHP ile ORTAK AKIL PLATFORMU’nun düşünce önderi Enis Tütüncü’nün referandumdan 3 gün önce, yani 13 Nisan 2017’de Kemal Kılıçdaroğlu’na yolladığı mektup aslında bugünü açıklaması, geleceğe ışık tutması, yaklaşan tehlikeyi göstermesi noktasında siyasi tarihimizin önemli ayrıntılarından biri olarak hafızalara kazınacak.

Enis Tütüncü uzun yıllar CHP saflarında mücadele vermiş bir siyasetçi.

Aktif siyasetin ardından kurulmasına öncülük ettiği CHP ile Ortak Akıl Platformu, onun geçmişten gelen birikimlerini, deneyimlerini, gözlemlerini kitlelerle paylaşmak amacıyla örgütlediği bir yapı. İşte Tütüncü’nün bu yapının kuruluş felsefesine uygun olarak Kılıçdaroğlu’na yazdığı mektup, 24 Haziran’a giden süreçte yaşanılan sorunlara, geleceğe yönelik duyulan kaygılara ışık tutması açısından önem taşıyor.

Peki Tütüncü, Kılıçdaroğlu’na acaba neler yazmıştı?

İşte 13 Nisan 2017’de yazılan o mektup:

“Sayın Genel Başkanımız;

Ortak Akıl Platfomu olarak, referandum çalışmaları için 35 İl’i hedef kitle grubu kabul etmiştik. Bu gruptaki iller, 1 Kasım’da AKP’nin en fazla oy artırdığı yörelerdi. Çalışmalarda CHP dışındaki partileri esas aldık. Yani bizim mahallelere değil komşu mahallelere takıldık. Komşu parti örgütlerini de bizatihi ziyaret ettik. Bu bağlamda benim dolaştığım 22 ilde “hayır” a doğru güçlü bir dip dalgası yükseliyordu. Ancak düşünülenin ötesinde baskı yapılıyor. Saadet Partililer başta diğer tüm yurttaşlarımızla temel müştereklerde tereddütsüz kucaklaşmamız beni çok etkiledi. Bu referandumun bir iyi yanı da, yanlış/bilinçsiz siyasetin ayrıştırdığı biz vatan evlatlarının, birbirlerinin değerini, güzelliklerini yeniden keşfetmesidir. Ülkücü tabanda hayır eğilimi daha da güçleniyor. Sonuç itibariyle şöyle bir gerçek ortaya çıktı. AKP referandum kararı almakla İsmet Paşa’nın deyimiyle “yığınak hatası” yaptı. Sonuç ne olursa olsun AKP kaybedecek. Hayır çıkarsa-ki tahminim bu yöndedir- çok fazla sıkıntı ve sorun yaratılmadan gidecek. Evet çıkarsa yine gidecek, ancak büyük sorunlar ve sıkıntılar yaratarak gidecek. Bilgilerinize. Hayırlı günler dileğiyle sevgi ve saygılar.”

Enis Tütüncü bugün yaşanılanlara ilişkin görüşlerini ise şöyle açıkladı:

”AKP sandıktan çıkan hayır İradesini YSK’de gasp etmiştir. Ancak yine kesinlikle gidicidir. Büyük sorunlar ve sıkıntılılar yaratarak gidecektir. Demem o ki, fazla telaş etmeyelim. Selam ve sevgilerimle.”

Kılıçdaroğlu’na yolladığı mektupta hayır cephesinin önemine vurgu yapan Enis Tütüncü, bugün onun devamı niteliğinde olan Millet İttifakı’nın yüklendiği sorumluluğu bir kez daha gözler önüne seriyor.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :