ERDOĞAN BATMAKTA OLAN GEMİYİ KURTARMAYA ÇALIŞIYOR: ‘ABARTMAYIN, VEKİLLER OLARAK PANİK HALİNDE GÖZÜKMEYİN.’

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN BATMAKTA OLAN GEMİYİ KURTARMAYA ÇALIŞIYOR: ‘ABARTMAYIN, VEKİLLER OLARAK PANİK HALİNDE GÖZÜKMEYİN.’

05.07.2019 - 12:03

ERDOĞAN BATMAKTA OLAN GEMİYİ KURTARMAYA ÇALIŞIYOR: ‘ABARTMAYIN, VEKİLLER OLARAK PANİK HALİNDE GÖZÜKMEYİN.’

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya ve Çin’i kapsayan yurt dışı gezisinin ardından AKP içinde milletvekillerini de kapsayan topplantıyı bugünkü köşesine taşıdı.  Sarıkaya’nın aktardığına göre Erdoğan toplantıda AKP’li milletvekillerini  “Abartmayın, vekiller olarak panik halinde gözükmeyin; 31 Mart’ı 23 Haziran’a kurban etmeyin…” sözleriyle uyardı.

Sarıkaya’nın, “Erdoğan: Abartmayın; 31 Mart’ı 23 Haziran’a kurban etmeyin…” başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle:

AK Parti Genel Başkanı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk seçim değerlendirmesini parti yönetiminde yapmıştı…

Araya yurt dışı geziler girdi, dönüşüyle birlikte kulislerde bir süredir yakınmaları devam eden milletvekilleriyle de dün ilk buluşmasını gerçekleştirdi.

Kapalı her iki toplantıda olup biteni milletvekillerinden dinledim.

Şunu söylemeliyim ki yönetim kadrolarının seçime yönelik eleştirisi çok daha sertti.

Milletvekillerinin ilk grubu ile dün gerçekleşen toplantıdaki değerlendirmeler ise daha çok kendilerini önemsiz hissettiren sistemin işleyişine yönelikti.

Aktarıldığına göre Cumhurbaşkanı bu konuda taviz vermedi, sistemin aksayan yönleri dışında ana aksında bir değişim olmayacağını belirtti.

“Biz iyiyiz… Eski geride kaldı, geriye dönüş yok, sorun yok” dedi.

Son dönem gerçekleşen 9 sandık sonucunu sayıp hepsinde birinci parti çıktıklarının altını özenle çizdi.

PANİK HALİNDE GÖZÜKMEYİN

İstanbul seçimindeki kaybın nedenlerine girmedi ama milletvekillerini uyarmaktan da geri durmadı:

“Abartmayın, vekiller olarak panik halinde gözükmeyin; 31 Mart’ı 23 Haziran’a kurban etmeyin…”

Toplantının bütününe bakıldığında, seçimin hemen ardından dile getirilen “Cumhurbaşkanlığı ile Genel Başkanlığın ayrışacağı, ekonominin başka bir ele teslim edileceği” gibi iddiaların afaki olduğunu milletvekilleri de görmüş.

TBMM kulisinde milletvekillerinin toplantı sonrası aktardığına göre, Erdoğan ilk aşamada bir genel değerlendirme yapmış, ardından milletvekillerini dinlemiş, genelde not almayı tercih etmiş…

Ama bazı eleştirilerine de anında müdahalede bulunmuş.

Biri “Genç seçmen bize oy vermiyor” eleştirisine olmuş, “Hayır doğru değil, gençler bize oy veriyor” tepkisini göstermiş.

Kürtlere yönelik seçim döneminde sert dil kullanıldığı eleştirilerini de anında reddetmiş:

“Ne alakası var? Kürt ayrımı bitmeli. Tek Türkiye var. Terörle mücadelede başarı elde edildi. Türkiye’nin hiçbir yerine yapmadığım kadar yatırım yaptım o bölgeye…”

Bir milletvekili “Belediye başkanlarının belirlenmesinde kendilerine danışılmadığını” söyleyince anında itiraz etmiş, “Hayır danıştım” diyerek kimlerle konuştuğunu anlatmış.

Ama adayların bazılarında yanlışların olabileceğini de kabullenmiş.

“Ama siz fotoğrafın büyüğüne bakın; biz birinci parti çıktık” anımsatması yapmış.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :