23 Mayıs 2022 - Hoş geldiniz

ERDOĞAN DOLMABAHÇE’DE RUS VE UKRAYNA HEYETLERİNİN GÖRÜŞMELERİ ÖNCESİ KONUŞTU: SONUÇ ALINMASI GEREKEN BİR DÖNEME GİRDİK

Ana Sayfa » DÜNYA » ERDOĞAN DOLMABAHÇE’DE RUS VE UKRAYNA HEYETLERİNİN GÖRÜŞMELERİ ÖNCESİ KONUŞTU: SONUÇ ALINMASI GEREKEN BİR DÖNEME GİRDİK

Eklenme : 29.03.2022 - 10:25

ERDOĞAN DOLMABAHÇE’DE RUS VE UKRAYNA HEYETLERİNİN GÖRÜŞMELERİ ÖNCESİ KONUŞTU: SONUÇ ALINMASI GEREKEN BİR DÖNEME GİRDİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofis’te Rusya ve Ukrayna heyetleri ile müzakere toplantısının açılışında konuştu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre “Beşinci haftasına giren çatışmalar bizleri derinden üzüyor. Krizin başladığı ilk günden itibaren tırmanmanın önüne geçilmesi amacıyla her düzeyde gayret sarf ettik.” diyen Erdoğan, “Her iki tarafın da hakkını, hukukunu koruyan adil bir tutum sergilediklerini” söyledi:

“Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyoruz. Çatışmanın uzaması hiç kimsenin yararına değildir. Bu trajediyi durdurmak tarafların elindedir. Artık görüşmelerden somut sonuçların alınması gereken bir döneme girdiğimizi düşünüyoruz.

“Her iki ülkenin meşru kaygılarını giderecek, uluslararası toplumun muteber kabul edeceği bir çözüme ulaşılması mümkündür. Sizlerin müzakerelerde sağlayacağınız ilerleme, bir sonraki aşama olan liderler düzeyindeki teması da mümkün hale getirecektir. Böyle bir görüşmeye de ev sahipliği yapmaya hazırız.”

Erdoğan, Türkiye’nin görüşmelerde arabuluculuk rolü olmadığını hatırlattı, “Ancak sizler talep ettiğiniz sürece kolaylaştırıcı imkanları sağlamaya devam edeceğiz.” dedi. Bugün çıkacağı Özbekistan ziyaretinde de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bulunmayacağını, Çavuşoğlu’nun ihtiyaç duyulması halinde hazır olması için İstanbul’da kalacağını söyledi.

kaynak: BBC Türkçe

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları