ERDOĞAN: ”EKONOMİ BİZİM İŞİMİZ.”- ERGÜN AYDOĞAN

Ana Sayfa » EKONOMİ » ERDOĞAN: ”EKONOMİ BİZİM İŞİMİZ.”- ERGÜN AYDOĞAN

28.05.2018 - 10:18

ERDOĞAN: ”EKONOMİ BİZİM İŞİMİZ.”- ERGÜN AYDOĞAN

Ülkenin vatandaşı cumhurbaşkanına güvenmez mi? Güvenir…

Her ne kadar cumhurbaşkanı duruma göre parti başkanı, duruma göre 81 milyonun cumhurbaşkanı gibi davranmasa da, vatandaş ülkesinin cumhurbaşkanına güvenir. Erdoğan vatandaşın kendisine olan güveninden bir şüphesi mi var ki; daha önce söylediğini şimdi tekrar ediyor. Nedir o? Yastık altındaki dolar ve Euro’larınızı bozdurun, üzerimizde oynanan kur oyunlarını bozun gitsin! Malum güçlere bir ders verin!

E bunu Erdoğan daha önce söyledi. Vatandaş kuyruklara girdi; dolar Euro elde, yastık altında, döşek altında ne varsa bozdurdu (ayakkabı kutusu içinde olanlar hariç!). Bir şey kalmadı ki… Döviz bozdurduğu için; kimisi bedava tıraş oldu, kimisi indirimden yararlandı sonuç olarak, vatandaş Erdoğan’ı dinledi dolarlar 3,50’den uçtu gitti.

Herkes merak içinde durun bakalım Erdoğan meydanlara çıkmadı derken, Erdoğan meydanlara çıktı, meydanlardan vatandaşa; hadi bakalım, yastık altı, döşek altı ne varsa bozdurun… Hani biz bir ara IMF’ye efeleniyorduk; bizim senin kredilerine ihtiyacımız yok, gel biz sana verelim diyorduk ya! Ne oldu…?

E daha önce de; tulumba da su bitti, hadi bakalım tulumbaya su koyun demedi mi? Ne oldu o tulumbaya konan sular! Galiba tulumbanın contası su kaçırıyor!

Yine vatandaş Erdoğan’a güvendi borçlandı, şimdi alacaklılar kapıya dayandı; aldığın borçları öde yoksa bağ, bahçe, tarla ev ne varsa alırım… E borç yiğidin kamçısı dedi… borç yiğide, güvenilir kimselere verilir dedi… millet yiğitlikte geri kalır mı, yiğitliğini gösterdi borçlandı; yediğin hurmalar hikayesi…

Bütün partiler bol vaat içeren seçim bildirgelerini açıkladı. Yeri geldiğinde hepsine değiniriz. Esas dikkatler iktidarın açıklamalarına yönelik. Niye, sanki ülkeyi 16 yıldır başkaları yönetmiş, ilk defa iktidar olacakmış gibi vaatleri varda ondan.

Bugüne kadar birçok seçimi hep korku salarak; aman istikrar bozulmasın diyerek kazanan iktidar muhalefetten daha çok vaat yağdırıyor. Oysa düne kadar muhalefet vaat ettiğinde; onların sırtında yumurta küfesi yok, tabii bekara karı boşamak kolay diyerek vaatlerin bütçeye uymadığını söylerken şimdi ne bütçe kaldı, ne de sorumluluk; iktidarın vaatleri sınırsız.

Ne diyor Erdoğan; Ekonomi bizim işimiz…

Hadi sizin işiniz ise zaten 16 yıldır yönetiyorsunuz; işinizin gereğini yapın. Yapamazsınız, yapamıyorsunuz. Yapamadığınız şuradan belli, dün olmaz dediklerinizi bugün yapacağız demenizden…

Yap(a)mayıp, yapacağız dediğiniz birkaç örnek verelim. Emeklilere yılda iki bayram ikramiyesi olmaz, bütçe de karşılığı yok, nereden verecek dediniz şimdi zoru görünce seçimlerden önce 1000TL vereceksiniz. Daha önce taşerona karşı çıktınız, kısmen de olsa çözdünüz. Yıllardır polisler başta olmak üzere öğretmenler, hemşireler, din görevlileri emeklilik göstergesini 3600 olsun dendiğinde şiddetle karşı çıktınız, bu konuda muhalefetin önergelerini reddettiniz, şimdi seçimlerden sonra yapacağız noktasına geldiniz.

Ekonomi sizin işiniz; ekonominin iyi gitmediğini, ekonomiden sorumla bakanlarınız söylüyor. Dövizde ki yükselişi, karşı olmanıza rağmen yükseltilen faizde çare olmuyor. İşyerleri birer birer kapanıyor, iflaslar çığ gibi, büyük şirketler, holdingler yeniden borç yapılandırma kuyruğuna girmiş, tüketim ekonomisi politikanız çökmüş, bütün teşviklere rağmen kimse tüketmiyor. Neden? Yarından endişesi var, harcamalarını ne olur, ne olmaz düşüncesi ile erteliyor.

Endişe odur ki; onlar ne bilir, biz biliriz dediğiniz, gelir garantili, kredi kefaletli, kamu özel işbirliği (PPP)  ile yapılan yatırımlar da ekonomide ciddi bir sıkıntı yaratacak.

16 yıl sonra üretmekten vazgeçip, ithalatı merkeze alan; hem saman, hem de sığır ithal etmeyi başarabilen, ekonomi modeli tabi ki sizin işiniz…

2002’de işsizliğin azaltılması için tedbirler alınacak, bugünde aynı vaat…

2002’de yargı yetkisini kullanan kişi ve kurumlara reform, bugünde aynı vaat…

2002’de bürokrasi azaltılacak, bugünde aynı vaat…

2002’de STK’lar güçlenecek, bugün iktidara bağımlı hale gelen STK’lar güçlenecek…

2002’de döviz kurlarında öngörülebilirliğin sağlanması, bugün de döviz piyasalarının yakından takip edileceği… 2002’den fark yok mu? Var tabii. Nedir o;

2002’de OHAL’in kaldırılacağı sözü, bugün OHAL’in devam edeceği sözü… yetmez mi?

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :