27 Eylül 2023 - Hoş geldiniz

ERDOĞAN: İBB’Yİ MAALESEF KAYIP VERDİK, BULAMADIK

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN: İBB’Yİ MAALESEF KAYIP VERDİK, BULAMADIK

Eklenme : 01.09.2023 - 9:53

ERDOĞAN: İBB’Yİ MAALESEF KAYIP VERDİK, BULAMADIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Beykoz’da düzenlenen 2023-2024 su ürünleri av sezonu açılış etkinliğine katıldı.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre önceki yıl Marmara denizinde oluşan müsilaj nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni eleştiren Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

– Afet bölgesi illerinde su ürünleri yetiştiricilerimizin zayi olan balık yumurtaları için iki ay içerisinde destekleme ödemelerini gerçekleştireceğiz.

– 12 metreden küçük gemisi olan 14 binden fazla kıyı balıkçılarımıza da sahip çıkıyoruz. Bugüne kadar 313 milyon lira kıyı balıkçımıza ödeme yaptık.

– Geçen yıl 312 milyon dolar olan Türk somonu ihracatını inşallah bu sene 400 milyon dolara ulaştıracağız.

-Su ürünleri ihracatında hedefimiz 1 milyar dolardı. Tam 4 yıl önce bu rakama ulaşmayı başardık. 100’den fazla ülkeye ihracat yapan sektörümüz 1,7 milyar doları kazandırdı. Hedefimiz bu yıl bir rekor daha kırmaktır. Türk somonu ile Ege ve Akdeniz’de yetiştirilen levrek ve çipurayı dünyada marka haline getirdik. Türk somonu çok ciddi talep gördü. Geçen yıl 312 milyon dolar olan ihracatı bu sene 400 milyon dolara ulaştıracağız.

– Yaklaşık 600 bin balığı okyanuslarda avlıyoruz. Balıkçılarımız tesislerle hem yerel halka istihdam sağlıyor hem de ülkemize milyonlarca dolar döviz kazandırıyor. Kazan kazan anlayışımızı en güzel şekilde temsil eden balıkçılarımızı tebrik ediyorum.

– Denizlerimize ne kadar ihtimam gösterirsek denizlerimiz de balığı ve diğer ürünleriyle bizlere hizmet eder. 2022 Ekim’inde Marmara’da görülen müsilaj bizlere bu meselenin savsaklanmaması gerektiğini göstermiştir. Musilaj sıkıntısının baş göstermesiyle av araçları kullanılamaz hale gelmiş ve balıkçılarımız Marmara’da av yapamamıştı.

– Hemen harekete geçtik müsilajın süratle temizlenmesini sağladık. O dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni maalesef kayıp verdik, bulamadık. Müsilajı kısa bir süre içinde biz temizledik. Tıpkı Haliç’i temizlediğimiz gibi.

– Ayrıca Meclisimizde Müsilaj Araştırma Komisyonu kurduk. Bugüne kadar Marmara denizinde avlanılan balıklarda risk oluşturacak bir veriye ulaşılamadı. Kontrol ve analizlerimiz devam ediyor.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları