ERDOĞAN İSTANBUL’DA HAVALİMANI AÇARKEN, CUMHUR İTTİFAKI’NIN KÜÇÜK ORTAĞI NİÇİN GÖKÇEK’E MESAJ YOLLADI?

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN İSTANBUL’DA HAVALİMANI AÇARKEN, CUMHUR İTTİFAKI’NIN KÜÇÜK ORTAĞI NİÇİN GÖKÇEK’E MESAJ YOLLADI?

29.10.2018 - 22:38

ERDOĞAN İSTANBUL’DA HAVALİMANI AÇARKEN, CUMHUR İTTİFAKI’NIN KÜÇÜK ORTAĞI NİÇİN GÖKÇEK’E MESAJ YOLLADI?

Yurtseverlik.com’un ”Bu hamur daha çok su kaldırır” başlığıyla verdiği Cumhur İttifakı’ndaki krizle ilgili ayrışma geçen hafta yerelde  ittifakın sona ermesiyle başka bir aşamaya geldi.

Her iki liderin ittifakın devam ettiğini, yalnızca yerelde ayrıştıklarını ifade eden açıklamalarına karşın bugün MHP lideri Bahçeli’nin Gökçek’i partiye davet eden açıklaması son derece önemliydi.  Bahçeli’nin kimi siyasi yorumlarda Çakıcı’ya af olarak tanımlanan çıkışıyla kopma noktasına gelen ısrarına, Erdoğan sert bir açıklamayla yanıt vermişti:

“Canım kardeşim boşuna uğraşma. Biz rast gele cezaevine girenlere cezaevi kapısını açmayacağız. Devlete karşı suçları devlet affeder. 50 bin tane uyuşturucu suçlusunun olduğu bir dönemde Af çıkaramayız. Şahıslara karşı işlenen suçları devlet affedemez. Bu böyle bilinsin. Şimdi birileri ne diyor af. Benim mağdurum ben affettim diyorsa o başka. Ama biz asla. O zaman adil hükümet olamazsınız. Biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı bilinelim.” 

Cumhurbaşkanı’nın bu tepkisinden sonra Bahçeli yerelde ittifakı bitiren çıkışını yapmıştı:

”Elbette kast edilen Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Partimizi zan ve töhmet altında bırakmak asla doğru değildir. MHP’yi yüzeysel ve üstünkörü bir şekilde uyuşturucuyla, uyuşturucu suçuyla yan yana getirmek şayet art niyet değilse, kesinlikle isabetsiz ve itibarsız bir isnattır. Uyuşturucuyla en çok mücadele veren,bu uğurda her türlü imkânıyla fedakârlık gösteren ‘birileri’ diye tabir edilen Milliyetçi-Ülkücü Hareket’tir.Şartlı ceza indirimiyle ilgili teklifimizi uyuşturucu temeline indirmek,tahrip ve tahrif etmek fahiş bir yanlış,fuzuli bir demagojidir.”

Bu gerginliğin hemen sonrasında aba altından sopa gösterircesine siyasi kulislere yayılan haber, MHP’nin Ankara için Melih Gökçek’le görüştüğü noktasındaydı.

Bu gelişmelerin hemen sonrasında AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ilk defa Gökçek’le ilgili ağır bir ithamda bulunmuştu:

Gökçek’in görevden alınması iş olsun diye istenmedi

İşte bu gelişmelerin sonunda bugün Erdoğan İstanbul’da havalimanının açılışını yaparken Bahçeli’nin Gökçek’le kurduğu iletişim siyasi kulislerde bomba etkisi yarattı.

Bahçeli, “Sayın Gökçek’e herhangi bir önerimiz olmamıştır. Milliyetçi Hareket Partisi’nden aday olmak istiyorum derse Milliyetçi Hareket Partisi için şereftir.” açıklamasına Gökçek’ten jet yanıt geldi:

“Sayın Bahçeli, Türkiye’nin başı sıkıştığı her anda, ülkenin düze çıkışında anahtar rolü oynamış bir vatanseverdir… Sayın Bahçeli, sözleriyle beni inanılmaz şekilde onore etmiştir… Sözleri bana şeref vermiştir… Teşekkür ediyorum…”

Bu gelişmeler yaşanırken Erdoğan’ın aylardır üzerinde fırtınalar koparılan havalimanının açılışı sırasında, düşünceli ve yorgun bir görüntü sergilemesi dikkatlerden kaçmadı. İttifakın küçük ortağının, Türkiye için böylesine önemli bir açılışta Gökçek’i açıkça partiye davet etmesi acaba ne ifade ediyordu?

Siyasi kulislerde şimdi bu hesaplaşmanın, gel- git hareketlerinin nereye doğru kaydığı tartışılıyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :