29 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

ERDOĞAN: KYK ÖĞRENİM KREDİLERİNİN GERİ ÖDEMESİ SADECE ANAPARA MİKTARINDA OLACAK

Ana Sayfa » EĞİTİM » ERDOĞAN: KYK ÖĞRENİM KREDİLERİNİN GERİ ÖDEMESİ SADECE ANAPARA MİKTARINDA OLACAK

Eklenme : 18.07.2022 - 23:00

ERDOĞAN: KYK ÖĞRENİM KREDİLERİNİN GERİ ÖDEMESİ SADECE ANAPARA MİKTARINDA OLACAK

 

Kabine toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı konuşmada, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) öğrenim kredisi borçlarıyla ilgili alınan kararları açıkladı. Erdoğan, KYK öğrenim kredilerinin geri ödemelerinin enflasyon ve faiz farkı olmaksızın, anapara miktarında olacağını duyurdu.

Erdoğan, “Kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık, yani anapara. Bu uygulamadan, halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanacak” dedi.

Erdoğan, öğrenim kredisi alan 3 milyon 157 bin gencin bulunduğunu ve bu uygulamayla “26 milyar liralık yükün kaldırılacağını” söyledi.

KYK vasıtasıyla 2002’de lisans öğrencilerine 45 TL, yüksek lisans öğrencilerine 90 TL, doktora öğrencilerine 135 TL aylık öğrenim kredisi verilirken; 2022’de lisans öğrencilerine 850 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1.700 TL ve doktora öğrencilerine 2.550 TL burs veriliyor.

Mevcut durumda, öğrenim kredilerinin ödemesi iki yıl sonra başlıyor. Sigortalı işe girilememesi durumunda ertelenebiliyor.

Kredi ödemelerinin yıllık güncellemesinin belirli bir faiz oranı üzerinden değil Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi farkına göre yapıldığını belirten Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun faiz ödendiğine dair iddiasını ispatlaması çağrısı yaptı.

Erdoğan, yılbaşında burs miktarlarının yükseltileceğini söyledi.

KYK borçları nasıl gündeme geldi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma günü İstanbul Saraçhane Meydanı’nda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı’ndaki konuşmasında gençlere seslenerek Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarıyla açıklama yapacağını duyurmuş ve KYK borçlarıyla ilgili olarak “Gençlerimizi faize kurban etmeyiz” demişti.

KYK öğrenim kredisi borçları konusu, son günlerde bazı gençlerin KYK borçlarına karşı yürüttükleri kampanyanın sosyal medyada görünür olmasıyla yeniden kamuoyunun gündemine girdi.

Erdoğan konuşmasında, “Bay Kemal çıkmış, üniversiteli gençlerimizi, aldıkları burslarla ilgili onlara faiz yükü bindiriyormuşuz. Faizin en büyük düşmanı biziz. Allah nasip ederse ilk kabine toplantımızda bu konuyla ilgili açıklamayı toplantı sonrası yapacağız. Gençlerimizi faize kurban etmeyiz. Enflasyona da kurban etmeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili çalışmaların yapıldığını ve kabine toplantısından sonra gerekli açıklamayı yapacaklarını belirten Erdoğan, “Milletimizin sıkıntılarını, ülkemizin imkanlarını da en iyi biz biliyoruz Bay Kemal biz. Göreve geldiğimizde öğrencilerin aldığı burs 45 liracıktı. Bu harcı kaldıran kimdi? Biz kaldırdık” demişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha önce, KYK borcunun faizli ödeme tutarını sosyal medya hesabında paylaşan bir gencin paylaşımına yer vererek, “Gençlere sesleniyorum: Faizli KYK borçlarını ödemeyin! Bir sene içinde iktidara geliyoruz; sözünü verdiğim gibi, sizden sadece ana para talep edilecek, o da iş bulduğunuzda” diye konuşmuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de konuyla ilgili Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Alınan paranın kat kat fazlasıyla borçlanmanın bitmesine de, KYK borçlarının, sosyal sorumluluk projeleriyle geri ödenmesine de çok az kaldı!” diye yazmıştı.

kaynak: BBC Türkçe

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları