ERDOĞAN ÖYLE İSTEDİ, YASAK KALDIRILDI: VATANDAŞLARIMIZIN SIKINTIYA DÜŞMESİNE GÖNLÜMÜZ RAZI OLMADI, SOKAĞA ÇIKMA SINIRLAMASINI İPTAL ETME KARARI ALDIM

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN ÖYLE İSTEDİ, YASAK KALDIRILDI: VATANDAŞLARIMIZIN SIKINTIYA DÜŞMESİNE GÖNLÜMÜZ RAZI OLMADI, SOKAĞA ÇIKMA SINIRLAMASINI İPTAL ETME KARARI ALDIM

05.06.2020 - 12:31

ERDOĞAN ÖYLE İSTEDİ, YASAK KALDIRILDI: VATANDAŞLARIMIZIN SIKINTIYA DÜŞMESİNE GÖNLÜMÜZ RAZI OLMADI, SOKAĞA ÇIKMA SINIRLAMASINI İPTAL ETME KARARI ALDIM

 

 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanlığı’nın dün gece ilan ettiği ‘hafta sonu sokağa çıkma yasağı’nı iptal ettiğini duyurdu. Erdoğan, “2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı. Sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım” ifadesini kullandı.

Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs’ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı.

Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, Maske-mesafe-temizlik kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Erdoğan’ın paylaşımlarını ‘retweet’ledi’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 Haziran’daki Bilim Kurulu toplantısının ardından yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında tedbirlere uyulduğu sürece ikinci dalga beklemediklerini belirtirken, sokağa çıkma kısıtlamalarına ilişkin, “Önümüzdeki dönemde sokağa çıkmayla ilgili, hafta sonuyla ilgili genel bir düşünce yok” demişti.

İçişleri Bakanlığı ise dün gece yarısı hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini duyurdu. İçişleri Bakanlığı’nın yasak kararı sosyal medya tartışmalara neden oldu.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :