21 Mayıs 2022 - Hoş geldiniz

ERDOĞAN PUTİN’LE GÖRÜŞTÜ: RUSYA VE UKRAYNA HEYETLERİNİN TOPLANTISI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞECEK

Ana Sayfa » DÜNYA » ERDOĞAN PUTİN’LE GÖRÜŞTÜ: RUSYA VE UKRAYNA HEYETLERİNİN TOPLANTISI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞECEK

Eklenme : 27.03.2022 - 22:31

ERDOĞAN PUTİN’LE GÖRÜŞTÜ: RUSYA VE UKRAYNA HEYETLERİNİN TOPLANTISI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞECEK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan ve Putin, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul’da yapılması konusunda mutabık kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki son durum ve müzakere süreçleri ele alındı.

İletişim Başkanlığı’ndan görüşmeyle ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Erdoğan, Türkiye’nin her türlü katkıyı vermeye devam edeceğini belirtti”

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki lider görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki son durumu ve müzakere süreçlerini ele aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasında ateşkesin ve barışın bir an evvel tesis edilmesinin ve bölgedeki insani durumun iyileştirilmesinin gerekliliğini vurgulayarak, bu süreçte Türkiye’nin her türlü katkıyı vermeye devam edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul’da yapılması konusunda mutabık kaldı.”

Bugün, Rusya ile Ukrayna arasındaki barış müzakerelerinin bir sonraki turunun Türkiye’de yapılacağı açıklandı. Ukrayna’da parlamento çoğunluk lideri olan ve müzakere heyetinde yer alan David Arakhamia, görüşmelerin 28-30 Mart’ta Türkiye’de yapılacağını duyurdu.

Kalın’dan açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul’da yapılacağını, müzakerelerin ilerleme kaydetmesi ve savaşın bir an önce sona ermesi için girişimlerinin devam edeceğini bildirdi.

Kalın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısı İstanbul’da yapılacak. Müzakerelerin ilerleme kaydetmesi ve savaşın bir an önce sona ermesi için girişim ve çabalarımız devam edecek.”

Rusya ve Ukrayna Dışişleri Antalya’da görüşmüştü

Rusya ile Ukrayna’nın dışişleri bakanları Sergey Lavrov ile Dimitri Kuleba, 10 Mart günü Antalya’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun da katılımıyla yüz yüze görüşme gerçekleştirmişti. Taraflar bu zirvenin ardından Belarus’ta yeniden bir araya gelse de, Ukrayna tarafından yapılan açıklamada görüşmeler ‘çok zorlu’ olarak nitelenmişti.

Rusya Ukrayna’nın NATO üyeliğinden vazgeçecek şekilde tarafsızlığını ilan etmesini, Kırım’ın ilhakının ve Donbas’taki iki ayrılıkçı cumhuriyetin bağımsızlığının tanınmasını, ülkenin silahtan ve neo-Nazilerden arındırılmasını talep ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ülkenin toprak bütünlüğünden vazgeçmeyi reddetse de, bazı güvenlik garantileri karşılığında NATO üyeliği hedefini en azından rafa kaldırmayı tartışabileceğini söylüyor.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları