23 Mart 2023 - Hoş geldiniz

ERDOĞAN: ”ŞU ANA KADAR 21 BİN 848 YURTTAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ. FATİHALARLA, TEKBİRLERLE CENAZELERİMİZİ DEFNETTİKTEN SONRA HAYATI YENİDEN KURACAĞIZ”

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN: ”ŞU ANA KADAR 21 BİN 848 YURTTAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ. FATİHALARLA, TEKBİRLERLE CENAZELERİMİZİ DEFNETTİKTEN SONRA HAYATI YENİDEN KURACAĞIZ”

Eklenme : 11.02.2023 - 18:41

ERDOĞAN: ”ŞU ANA KADAR 21 BİN 848 YURTTAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ. FATİHALARLA, TEKBİRLERLE CENAZELERİMİZİ DEFNETTİKTEN SONRA HAYATI YENİDEN KURACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremlerdeki son duruma ilişkin Şanlıurfa’da açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan, saat 17.00’de yaptığı açıklamada depremlerde 21 bin 848 kişinin hayatını kaybettiğini, 80 bin 104 kişinin yaralandığını açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

”Tüm Şanlıurfalı kardeşlerime geçmiş olsun diliyorum. Millet olarak tarihimizin en büyük afetlerinden birini yaşadık. 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem 10 ilimizde çok ciddi yıkım ve can kaybına yol açtı. Yıkım etkisi Erzincan ve Marmara depremlerinden katbekat fazla.

Şu ana kadarki tespitlere göre 21 bin 848 vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremlerde, 80 bin 104 insanımız da yaralı olarak kurtuldu.

Şanlıurfa’da oturulamaz hale gelen 164 binada, 335 vatandaşımız maalesef şehadete yürüdü.

Şanlıurfa’da perşembe itibarıyla arama kurtarma çalışmalarını tamamladık. Hasar tespiti kısa sürede sonuçlandırarak yeniden inşa ve ihya çalışmalarımıza başlayacağız. Ülkemizin dört bir yanındaki otellerimizde, yurtlarımızda yerler tahsis ettik. Halihazırda 460 bin vatandaşımız barınıyor. Geçici barınma merkezlerinde 1 milyon 100 bin kişi var. Ev sahibi ve kiracıların tamamını kapsayacak şekilde 5 bin lira ile 2 bin lira arasında değişen kira destek programı oluşturduk. Evleri yıkılan veya oturulamayacak hale gelen vatandaşlarımızın acil ihtiyaçları ve taşınmaları için hane başı 15’er bin lira ödemede bulunacağız.

Ben sizlerden bir yıl süre istiyorum. Bir yıl içinde bu inşaları yapacağız, ihyasını da gerçekleştireceğiz. OHAL, afet bölgesi ve mücbir sebep uygulaması ile bölgenin her türlü ihtiyacını karşılayacak mekanizmaları kurduk. MEB’e bağlı tüm okullardaki eğitime ara verme süresini 20 Şubat’a kadar uzattık. 10 ilimizdeki okullardaki tüm öğrenciler için ikinci dönem devam şartı aranmayacak. Ailelerine ulaşılamaya çocuklarımızın tedavisi ve koruma altına alınması çalışmalarını hassasiyetle yürütüyoruz.

Milletimizi kışkırtan kaos tüccarlarına karşı müsamahasız davranıyoruz. İnşallah bu imtihandan da alnımızın akıyla çıkacağız. Kayıplarımızın acısı yüreklerimizi yakıyor. Fatihalarla, tekbirlerle, salavatlarla, dualarla cenazelerimizi defnettikten sonra deprem bölgesinde hayatı yeniden kuracağız.”

 

İLGİLİ HABER:

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları