ERDOĞAN TRUMP GÖRÜŞMESİNİ BÖYLE OKUMAK GEREK. E. BÜYÜKELÇİ ÇINAR ALDEMİR YAZDI- ERDOĞAN’IN ABD ZİYARETİ NE GETİRDİ, NE GÖTÜRDÜ?

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN TRUMP GÖRÜŞMESİNİ BÖYLE OKUMAK GEREK. E. BÜYÜKELÇİ ÇINAR ALDEMİR YAZDI- ERDOĞAN’IN ABD ZİYARETİ NE GETİRDİ, NE GÖTÜRDÜ?

14.11.2019 - 18:33

Çınar Aldemir

Çınar Aldemir

yazarın tüm yazıları
ERDOĞAN TRUMP GÖRÜŞMESİNİ BÖYLE OKUMAK GEREK. E. BÜYÜKELÇİ ÇINAR ALDEMİR YAZDI- ERDOĞAN’IN ABD ZİYARETİ NE GETİRDİ, NE GÖTÜRDÜ?

 

 

Bizim zamanımızda, Dışişleri/Büyükelçilik mensupları, ülkeler arasındaki geniş katılımlı görüşmelere girer,(Büyükelçiler,Devlet Başkanları arasındaki başbaşa görüşmelere de katılırdı),notlar tutulur, yurt içinde ilgili Devlet Kuruluşlarına, yurt dışında ise ilgili Büyükelçiliklere kripto ile servis edilirdi.

Şimdi böyle bir uygulama olmadığından (bizim Büyükelçi’yi bile göremedim) ve kamuoyuna (öyle bir kavram var mı?) “zafer mesajları” dışında bilgi verilmediğinden, Vaşington’da ne alınıp verildiği tamamen tahmin ve varsayımlara dayanacaktır..

Bu konuda her şeyden önce ABD’nin beklentilerine bakmak gerekmektedir: ABD için en büyük güvenlik sorunu olan “S-400’ler konusunun uzman heyetler arasında  incelenmesi” yolundaki kararın tercümesi, ”Türkiye açısından bu silahların kullanılmaması”dır. (Satın alınmış bu silahların rafa kaldırılması veya satıcı yalvar yakar razı edilirse, geri verilmesi!)

Bunun karşılığında, ABD’nin yasal zorunluluğu nedeniyle uygulayacağı yaptırımlar durdurulacaktır. (Tabiatıyla, ABD tarafı açıklamadıkça, bizim kamuoyu hikayenin yalnız ikinci kısmını öğrenip alkışlayacaktır!)

Bizim için en önemli konu olan, güneyde terörden arındırılmış bölgenin ancak çok cüzi bir kısmı ele geçirilmiş, ABD ve Rusya’nın zımni anlaşmasıyla, bize verilen sınırlı alandan çıkarılan ve terörist olarak kabul edilmeyen PYD, silahlarıyla, 20 mil güneyde, güvenli bir bölgeye yerleştirilmiştir.

Erdoğan’ın bu kısıtlı bölgeye TOKİ evleri yapılarak Suriyeli sığınmacıları yerleştirme projesi ise, zaten uygulanabilir gözükmemektedir.( Erdoğan bu projeyi açıklarken,Trump’ın yüz ifadesine dikkat ettiniz mi?)

Trump’ın, diplomatik kara  mizah konusu  mektubunun ve ekinin, bunca süre sonra,nasıl olduğu bilinmeyen bir yolla  “ geri takdimi”ise, dünya diplomasi tarihinde daha önce görülmeyen ve ciddiyeti olmayan bir uygulamadır!

Fethullah konusu zaten belki artık gündeme bile gelmemiştir.

Doğu Akdeniz’de ise, ABD’nin (ve yedi Düvel’in) tutumları bellidir.

Ziyarette, Erdoğan ailesinin malvarlığı konusunun dile getirilip getirilmediği ve akibeti ise bu aşamada bilinmemekte, ancak Erdoğan’a “uslu olması” kaydıyla rahatlatıcı bir söz verildiği  izlenimi edinilmektedir.

Tabii, ziyaretin bir de önceden planlanıp, planlanmadığı bilinmeyen “Senatörlerle görüşme” kısmı vardır ki, burada Senatörlerce tatsız, hatta nezaketsiz bazı eleştirilerin yapılmış olması kuvvetle olasıdır.

Şimdi “Vaşington zaferimizi” doya, doya kutlama zamanıdır!

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :