ERDOĞAN: ”TÜRKİYE İMF DEFTERİNİ AÇILMAMAK ÜZERE KAPATMIŞTIR.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN: ”TÜRKİYE İMF DEFTERİNİ AÇILMAMAK ÜZERE KAPATMIŞTIR.”

07.10.2018 - 18:01

ERDOĞAN: ”TÜRKİYE İMF DEFTERİNİ AÇILMAMAK ÜZERE KAPATMIŞTIR.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Türkiye IMF defterini tekrar açmamak üzere kapatmıştır” dedi.

Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ABD’li stratejik danışmanlık firması McKinsey’le yaptığı hizmet alım anlaşmasının geçerli olmayacağını iktidara bu konuda gelen yoğun eleştirilerin ardından açıklamıştı. Bu sözlerin ardından hükümetin uluslararası kredi bulabilmek için IMF ile anlaşacağı söylentileri başlamıştı.

Erdoğan AKP’nin Kızılcahamam kampının kapanışında yaptığı konuşmasının önemli bölümünü ekonomik sorunlar ve IMF’ye ayırdı. Ekonominin iyi durumda olduğu yönündeki görüşünü bazı rakamlar vererek aktaran Erdoğan IMF’ye ihtiyaçları olmadığını tekrar vurgularken şunları söyledi:

“Şansıma Ak parti hükümetlerinin en çok gurur duyduğumu icraatları sorulsa, ülkemizi IMF boyunduruğundan kurtarmamız olur.

Türkiye 1960 darbesinin ardından IMF’nin eline düşmüş ve ak parti dönemine kadar kurtulamamıştır. IMF le yaptığımız 19 antlaşmadan Türkiye’nin ne kazandığını bilemiyoruz ama çok büyük siyasi kayıplar yaşamıştır.

Türkiye IMF’nin yardımına ihtiyaç duyacağı seviyeden çok ama çok uzaktadır. Ekonomik göstergelerimizin diğer ülkelerle karşılaştırıldığında çok iyi konumdadır.

Türkiye IMF defterini tekrar açmamak üzere kapatmıştır.

Türkiye’nin IMF ile yolunun kesişmesi söz konusu değildir. Türkiye IMF defterini tekrar açmamak üzere kapatmıştır. Bu açık gerçeklere rağmen IMF konuşundun gündeme gelmesinin nedenlerini çok iyi biliyoruz ama başaramayacaklar.”

Erdoğan geçmişe ilişkin gazete küpürleri göstererek Türkiye’yi IMF ile ilişki kurmasına CHP’nin yol açtığını anlattı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :