ERDOĞAN TÜRKİYE’YE DÖNER DÖNMEZ ALMANYA’DAN LİSTE YALANLAMASI

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN TÜRKİYE’YE DÖNER DÖNMEZ ALMANYA’DAN LİSTE YALANLAMASI

01.10.2018 - 20:57

ERDOĞAN TÜRKİYE’YE DÖNER DÖNMEZ ALMANYA’DAN LİSTE YALANLAMASI

Alman hükümeti, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Berlin ziyareti sırasında Alman yetkililere, iadesi talep edilen ve içinde Gülen Cemaati mensubu 136 kişinin isminin bulunduğu belirtilen bir liste verilmediğini söyledi.

Erdoğan Almanya ziyaretinin sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlamış, CNN Türk’ün haberine göre“Can Dündar’ın da aralarında bulunduğu bir isim listesinin Alman hükümetine verildiği belirtiliyor. Kaç kişilik bir liste bu? Bizimle paylaşır mısınız” sorusuna, “İsimlerin tamamını bilmiyorum ama külliyetli bir liste. Gerek Almanya gerek öbür tarafa yani ABD’ye bu listeler zaten zaman zaman hep veriliyor. Almanya’da 136 kişilik bir liste” diye cevap vermişti.

Almanya hükümeti daha önce 15 Temmuz darbe girişiminin ardından diplomatik pasaport sahibi 136 Türk’ün iltica başvurusu yaptığını açıklamıştı. Bu başvuruların diplomat statüsüne sahip kişilerin ailelerini de kapsadığı açıklanmıştı.

‘Dündar’ın iadesi söz konusu değil’

DW Türkçe’nin haberine göre, Alman hükümet kaynakları Türk tarafının kendilerine herhangi bir liste iletmediğini söyledi.

Alman yetkililer, ne Erdoğan’ın ziyareti öncesinde ne de ziyareti sırasında, Gülen Cemaati mensupları hakkında hukuki işlem yapılması ya da iadesi talebini içeren 136 kişilik bir liste verildiğini aktardı.

Türk tarafının geçtiğimiz hafta pazartesi günü gazeteci Can Dündar’ın tutuklanarak iade edilmesi yönünde bir talep ilettiğini ancak bunun tek başına Dündar ile ilgili bir talep olduğuna dikkat çeken Alman yetkililer, Dündar’ın tutuklanarak iade edilmesinin zaten söz konusu olmadığını kaydetti.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :