ERDOĞAN WASHİNGTON POSTA YAZDI: KRAL’IN KAŞIKÇIYI ÖLDÜRME EMRİ VERDİĞİNE HİÇ İNANMADIM.

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN WASHİNGTON POSTA YAZDI: KRAL’IN KAŞIKÇIYI ÖLDÜRME EMRİ VERDİĞİNE HİÇ İNANMADIM.

02.11.2018 - 22:53

ERDOĞAN WASHİNGTON POSTA YAZDI: KRAL’IN KAŞIKÇIYI ÖLDÜRME EMRİ VERDİĞİNE HİÇ İNANMADIM.

Türkiye’nin üzerinde kara bir leke gibi duran Cemal Kaşıkçı cinayeti aydınlanmayı bekleyen karanlık noktalarıyla orta yerde öylece bekliyor.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda ortada nal gibi izler bırakarak işlenen cinayetin üzerinden onca zaman geçmesine  karşın utanç sayılabilecek boyutlarda süren belirsizlik neyle açıklanabilir?

Tam bu aşamada Erdoğan’ın Washington Posta’a çıkan yazısı ilginçti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin Suudi hükümetinin resmi politikasını yansıtmadığı görüşünde.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post’a yazanErdoğan, Kaşıkçı cinayetine iştirak eden 18 kişinin Suudi Arabistan’da tutuklu olduğunu hatırlatarak, “Sonuç olarak, Kaşıkçı’yı öldürme emrinin Suudi hükümetinin yüksek mevkilerinden geldiğini biliyoruz. Hiç kimse bir daha bir NATO müttefikinin toprağında böyle bir suç işlemeye cüret etmemelidir. Aksi halde çok ciddi sonuçları olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yazısında Suudi Arabistan’a yönelik eleştirilerinden ziyade Kaşıkçı’nın katilinin ortaya çıkmasını talep eden Erdoğan, “Bir saniye olsun Kral Selman’ın Kaşıkçı’yı öldürme emri verdiğine inanmadım. Bu yüzden bu cinayetin Suudi Arabistan’ın resmi politikasına inanmak için bir sebebim yok. Bu anlamda Kaşıkçı’nın katledilmesini iki ülke arasında bir ‘sorun’ olarak görmek yanlış olacaktır” diye yazdı.

Suudi Arabistan’dan Kaşıkçı’nın katillerinin tespit edilmesini ve cesedinin bulunmasını isteyen Erdoğan şöyle devam etti: “Yine de Riyad’la geçmişe uzanan olan dostluğumuzun gözlerimiz önünde gerçekleşen bir cinayete gözümüzü yummamız anlamına gelmediğini de eklemem lazım.”

Kaşıkçı cinayeti

Gazeteci Kaşıkçı, 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra öldürülmüştü. Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğu bilinmiyor.

Son olarak İstanbul başsavcılığı, Kaşıkçı’nın başkonsolosluğa girer girmez boğularak öldürüldüğünü, cesedinin ise parçalara ayrıldığını açıklamıştı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :