28 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

ERDOĞAN, ZELENSKİ VE GUTERRES İLE UKRAYNA’DA GÖRÜŞECEK

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN, ZELENSKİ VE GUTERRES İLE UKRAYNA’DA GÖRÜŞECEK

Eklenme : 16.08.2022 - 22:01

ERDOĞAN, ZELENSKİ VE GUTERRES İLE UKRAYNA’DA GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin daveti üzerine Perşembe günü Ukrayna’nın Lviv şehrine günübirlik bir ziyaret gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ukraynalı mevkidaşıyla yapacağı görüşmelerde Türkiye-Ukrayna ilişkileri değerlendirilecek.

Ziyaret sırasında ayrıca, Zelenskiy ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in katılımıyla üçlü bir görüşme gerçekleştirilmesi de öngörülüyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Cumhurbaşkanlığı’nın açıklamasında, söz konusu görüşmede Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracı amacıyla teşkil edilen mekanizmanın faaliyetlerinin artırılarak sürdürülmesi ile Ukrayna-Rusya savaşının diplomatik yollarla sona erdirilebilmesine yönelik olarak atılabilecek adımlar ele alınacak.

Birleşmiş Milletler (BM) sözcüsü Stephane Dujarric de BM Genel Sekreteri Guterres’in Ukrayna liderinin daveti üzerine Erdoğan ve Zelenskiy ile üçlü bir toplantıya katılmak üzere Perşembe günü Lviv’de olacağını açıklamıştı.

Guterres’in Cuma günü Karadeniz kıyısındaki Odessa Limanı’nı ziyaret etmesinin ardından İstanbul’da tahıl sevkiyatının yönetildiği Müşterek Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etmesi bekleniyor.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları