ERDOĞAN’DAN DÖNÜŞ YOLUNDA AÇIKLAMALAR: ”EURO 2024 BİZİ MASRAFTAN KURTARDI.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN’DAN DÖNÜŞ YOLUNDA AÇIKLAMALAR: ”EURO 2024 BİZİ MASRAFTAN KURTARDI.”

01.10.2018 - 8:04

ERDOĞAN’DAN DÖNÜŞ YOLUNDA AÇIKLAMALAR: ”EURO 2024 BİZİ MASRAFTAN KURTARDI.”

Erdoğan Almanya gezisine götürdüğü gazeteci grubuna dönüş yolunda uçakta gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa’nın Suriye konusunda dörtlü İstanbul zirvesi yapacağını hatırlatan Erdoğan konunun içeriğini şöyle anlattı:

“İdlib başta olmak üzere Suriye’yi konuşacağız. Amacımız daha olumlu istikamette daha iyi yere taşımak. Şimdi bir small (küçük) grup diye bir şey çıkardılar. ABD, Mısır, Suudi Arabistan, İngiltere, Ürdün, Almanya, Fransa toplam yedi ülke var. Bu toplantılara Türkiye’yi çağırmıyorlar. Hatta hatta Suriye’yi çağırmıyorlar. Suriye hakkında toplantı yapıyorlar, Suriye bu toplantıda yok. O da Trump’ın düzenlemiş olduğu toplantı. Ben de Sayın Merkel’e ‘Bizimki de small’ dedim.”

Euro 2024 masraftan kurtarmış

Erdoğan, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın organizasyonunun Türkiye’ye verilmemesine ilişkin “Açık konuşayım. Çok da önemsemedim. Bu hep böyle dönüyor. İki dünya kupasını veriyorsun, bir Avrupa kupasını veriyorsun. Aynı ülkede (Almanya) bunu yapıyorsun. Türkiye’ye gelince şöyle böyle diyorsun. Tesis ise bizim şu anda Almanlardan geri kalan bir halimiz yok. Çok modern ve kilometre olarak çok daha iyi tesislerimiz var. Hayırlı olsun. Neticede masraftan kurtulmuş olduk” diye konuştu.

Ekonomik durum: Toparlamaya başladık

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Almanya’dan borç para dileniyorlar” eleştirisinin hatırlatılması üzerine Erdoğan şunları söyledi: “Gülünç. Birleşmiş Milletler’de yaptığımız konuşma ortada. Borç aldıysak nereden borç almışız bunu da söylesin. Bizim bu tür ziyaretlerde maksadımız, yabancı yatırımları ülkelerimize çekmeye yönelik adımlar atmaktır. Kaldı ki, biz görevi devraldığımızda hatırlarsanız Türkiye’nin IMF’ye 23.5 milyar dolar borcu vardı. Kimler almıştı o borcu? Geçmişte CHP’nin, MHP’nin iktidarda olduğu dönemlerin bir borç yüküydü o. Bizim dönemimizde sıfırlandı o borç. Birilerinin iddialarının aksine bizim IMF ile şu an herhangi bir işim olamaz. Biz şu anda ülkemizdeki durumu zaten toparlamaya başladık. Çok kısa zamanda bu sıkıntıyı atlatacağız, 2019’a da çok daha ciddi, çok daha farklı bir şekilde gireceğiz.”

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :