ERDOĞAN’DAN KILIÇDAROĞLU’NA İŞ BANKASI BAĞLANTILI TAZMİNAT SORUSU

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN’DAN KILIÇDAROĞLU’NA İŞ BANKASI BAĞLANTILI TAZMİNAT SORUSU

13.10.2018 - 17:43

ERDOĞAN’DAN KILIÇDAROĞLU’NA İŞ BANKASI BAĞLANTILI TAZMİNAT SORUSU

Cumhuriyet Gazetesi- AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri’de konuştu. ‘CHP’nin İş Bankası hisselerini inşallah Hazine’ye devredeceğiz’ diyen Erdoğan’ın hedefinde yine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu vardı. Erdoğan Kılıçdaroğlu’na kendisinin kazandığı ‘tazminatı’ nasıl ödediğini sordu.

” Hani Kılıçdaroğlu’na davalar açtım ya, acaba ödenen paraları Kılıçdaroğlu kendi cebinden mi CHP’nin kasasından mı ödedi? Bunu merak ediyorum. Açıklamaya davet ediyorum. CHP’lilerin sorması lazım ‘Bu paraları nereden ödedin?’ diye.

-Ne dedik; İş Bankası’nda CHP’nin yüzde 28’e yakın bir hissesi var ya. Bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, CHP alsın kullansın diye yapmadı. Hazine’ye gitsin diye yaptı. Biz Meclis’e bu konuyu getiriyoruz. İnşallah meclisten bunu çıkartacağız ve bu hissenin hazineye devrini sağlamış olacağız. Şimdi tabi tutuştu. Bunu biz kullanmıyoruz ki diyor. Bir de kullanacak mıydın?

Bir an önce meclisimizden bu geçecek. Ardından da hazinemize İş Bankası bunu ödeyecek.”

Bu arada Kılıçdaroğluna, Erdoğan ve yakınlarınca açılan tazminat davasında, henüz yargı süreci tamamlanmadan icra sürecinin başlatıldığı ortaya çıktı. CHP liderinin Man Adası’na para transferinde bulunduğu iddiası üzerine açılan üç farklı davada henüz kesinleşmeyen mahkumiyet kararları bulunuyordu. Kılıçdaroğlu ’nun 21 Kasım 2017 tarihinde grup toplantısında yaptığı konuşma nedeniyle 359 bin TL, 28 Kasım 2017 tarihinde grup toplantısında yaptığı konuşma nedeniyle 197 bin TL ve 5 Aralık 2017 tarihinde kadın buluşması etkinliğinde yaptığı konuşma nedeniyle de 142 bin TL tutarında tazminat ödemesine karar verilmişti.

Her üç karar için de temyiz süreci İstanbul Bölge Adli Mahkemesi’nde devam ederken, Erdoğan’ın avukatlarının icra sürecini başlatması üzerine üç kararın toplamındaki 698 bin tutar, yasal faiziyle birlikte 909 bin TL olarak yatırıldı. CHP kaynakları söz konusu kararların Yargıtay sürecinde kesinlikle bozulacağı görüşünü dile getirirken, bugüne kadar açılan diğer davalarda Yargıtay’ın kararları bozduğuna dikkat çekti. Kılıçdaroğlu’nun söz konusu 909 bin TL tutarındaki teminat bedelini CHP kasasından karşılamadığı, 909 bin liralık tazminat tutarını kendi mal varlığı üzerinden, “kendi imkanlarıyla” ödediği öğrenildi. CHP’nin önceki gün yapılan MYK toplantısında konuyla ilgili soru üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Kılıçdaroğlu’nun mal varlığının TBMM’nin açılmasıyla birlikte beyan edileceğini belirterek, “Genel Başkanımız, önümüzdeki günlerde TBMM’ye kendi mal beyanında bulunacak. Bulunduğunda, o paranın nereden ödendiğini hep beraber görmüş olacaksınız” demişti.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :