ERDOĞAN’DAN KILIÇDAROĞLU’NA MCKİNSEY YANITI: ”FİKRİ DANIŞMANLIK ALINMAYACAK BİZ BİZE YETERİZ.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » ERDOĞAN’DAN KILIÇDAROĞLU’NA MCKİNSEY YANITI: ”FİKRİ DANIŞMANLIK ALINMAYACAK BİZ BİZE YETERİZ.”

06.10.2018 - 19:17

ERDOĞAN’DAN KILIÇDAROĞLU’NA MCKİNSEY YANITI: ”FİKRİ DANIŞMANLIK ALINMAYACAK BİZ BİZE YETERİZ.”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da yaptığı konuşmada, muhalefetin yoğun eleştirisine neden olan danışmanlık firması McKinsey ile anlaşma konusunda konuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2 hafta önce açıkladığı Yeni Ekonomik Program kapsamında yapılan anlaşma hakkında Erdoğan, “Tüm arkadaşlarımıza söyledim. ‘Bunlardan fikri danışmanlık bile almayacaksınız’ dedim. Gerek yok, biz bize yeteriz” dedi. Bu açıklamanın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Erdoğan’a, “O anlaşmayı yapan damat o koltukta kalacak mı kalmayacak mı? O anlaşmayı kaç dolara attınız?” sorularıyla seslendi.

Erdoğan, konuşmasının dünyanın önde gelen danışmanlık firması McKinsey ile yapılan anlaşma ile ilgili kısmında, “Son günlerde finansal danışmanlık şirketi üzerinden yapılan tartışmalar bizi töhmet altında bırakarak ülkemizi aynı cendereye sokma girişiminden ibarettir. Biz bu oyuna gelmeyiz. Bu can bu tende oldukça hiç kimse Türkiye’yi yeniden uluslararası kuruluşların denetimine sokamaz” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz göreve geldiğimizde IMF’ye borcumuz 23.5 milyar dolardı. 2013’te bu borcu sıfırladık. Ekonomik bağımsızlık olmadan siyasi bağımsızlık olmayacağını biliyoruz. Kendi ayakları üzerinde yükselttiğimiz Türkiye’ye hiç kimse yeniden diz çöktüremeyecektir.”

Erdoğan, McKinsey’den danışmanlık alınmasını ekonominin Amerikalı bir şirkete teslimi şeklinde değerlendiren muhalefete yanıt verdi.

“Tüm arkadaşlarımıza söyledim, bunlardan fikri danışmanlık bile almayacaksınız dedim. Gerek yok, biz bize yeteriz” dedi.

Yeni Ekonomik Program kapsamında maliyetleri düşürmek ve gelirleri artırmak için kurulması öngörülen Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi’nin çalışmaları için dünyanın önde gelen danışmanlık firması McKinsey ile anlaşma sağlandığı duyurulmuştu.

‘Türkiye’de kriz yok, manipülasyon var’

Sözlerini “Türkiye’de bir defa kriz yok. Türkiye’de ekonomiyle alakalı bir manipülasyon var” şeklinde sürdüren Erdoğan, resmi ziyarette bulunulan ülkelerden para istendiği iddialarını yalanladı.

Erdoğan, “Güya ziyaret ettiğimiz ülkelere para vermeleri için yalvarıyormuşuz. Ya ne kadar zavallısın? Biz bu ülkelerden özellikle ülkemize yatırımcı çekmeye çalışıyoruz. Biz kimseden para istemedik, istemiyoruz” dedi.

‘Anlaşmayı yapan damat o koltukta kalacak mı?’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Eskişehir’de Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği – Aydınlanma Buluşması’nda yaptığı konuşmada, Erdoğan’a “O anlaşmayı yapan damat o koltukta kalacak mı kalmayacak mı? O anlaşmayı kaç dolara attınız?” sorularıyla seslendi.

Ekonomik krizin henüz başlangıç aşamasında olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Ne demek kriz yok, krizin göbeğindeyiz ama henüz başındayız. Henüz vatandaş tam krizi hissetmedi, çarşı pazara tam yansımadı yansıyacak. Bütün bunları dış güçlere bağlıyordu Recep Bey. Ülkeyi dış güçler yönetiyorsa sen ne yapıyorsun kardeşim? Sen yönetiyorsan, dış güçlere kaptırıyorsan, bu milletin yakasından düş kardeşim” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak daha önce McKinsey eleştirilerine ilişkin, “Görüş alacağız ama yerli ve milli duruşla biz yöneteceğiz. Yapılan yorumlar cehaletten değilse ihanettendir” ifadelerini kullanmıştı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :